Elbet yaz da gelecek

Eğlence dünyasının en yoğun olduğu bir  Cumartesi gecesi, Viktor Kuzu ve Batya Kebudi, Rav İsak Alaluf’u evinden alarak Ortaköy’deki House Cafe’ye götürdüler. Sonra.... sonrasını merak ediyorsanız, Şalom’un yeni eki olan Salomist’i açın ve gerisini takip edin. Göreceksiniz, gençlere ulaşmak hiç de zor değilmiş!
* * *
Gazetemiz çalışanları arasında as-üst ilişkilerinden ziyade saygı ve sevgi vardır. Sessiz antlaşmalar vardır. İşlerin düzgün yürümesinin en önemli nedenlerinden biridir bu. Lüzumsuz protokoller bize sadece vakit kaybettirir. Diğer yanda, ofisimiz her an çeşitli vesilelerle gelen ziyaretçilerle doludur. Ancak, uyulmasına en çok dikkat ettiğimiz kurallardan biri araştırmacıların randevu alarak gelmeleridir.
Geçen gün Galatasaray Üniversitesi’nden üç öğrenci ziyaretimize geldiler. Okulun uzun süredir yayınlanan ‘Detay’ adlı dergisi için konu olarak azınlık gazetelerini seçmişler. Arşiv Sorumlumuz Eti Varon ile sorularını yanıtladık. Pırıl pırıl üç genç kız, en çok da Judeo-Espanyol sayfası ve kültürü ile ilgilendiler.
Birkaç gün sonra Danimarkalı bir dilbilimci sorularıyla birlikte akın etti. Daha önce Selanik’i ziyaret eden profesör, oradaki Yahudi Cemaati bireyleri ile görüşmüş ve Judeo-Espanyol konuşmalarını teybe kaydetmişti. Amacı, benzer bir çalışmayı Türk Yahudi Cemaati içinde yaparak karşılaştırmalı bir çalışma oluşturmaktı.
Öğlen bir yandan ‘low’ kolesterol salatalarımızı yerken, diğer yandan sohbet ediyorduk. Danimarkalı dilbilimci ile görüşen Karen Gerson Şarhon: “Bizimkiler hariç, herkes Judeo-Espanyol ile ilgileniyor” dedi sitem edercesine.
* * *
Yağan yağmurlar ertesi, doğa, kendini yeşilin her türüne bürüdü. Tıpkı, Şavuot’ta On Emir’in verildiği dönemlerde olduğu gibi. Sina Dağı yeşil, ağaçlıklı bir yöreydi. Onun için de Şavuot’ta sinagoglar yeşilliklerle süslenir. Sinagoga gidemeyenler bayram mumlarını birinci ve ikinci gece evlerinde dua ederek yakarlar. Bu yıl da 2Dž Haziran’da dualarını evde yapmak isteyenler, geleneksel ikili şamdanı gazetemizden de temin edebilirler. Hem mumları da yeşil...
* * *
Pazartesi günü Adalar Belediye Başkanı Coşkun Özden gazetemizi ziyarete geldi. Çoktandır yolunu gözlüyorduk. Tesadüf eseri, o gün sohbete katılan herkes Adalıydı. Dolayısıyla anlaşma zemini de çok rahattı. Konularımızdan biri, özellikle Büyükada için, kazılan yolların durumuyla ilgiliydi. Kimi söylentiler de kazılar sonrası farelerin ortaya çıkması ve zemin katlara kiracı olarak  yerleştikleri yönünde idi.
Kıssadan hisse Özden, bu yıl hava durumuyla yakından ilgileniyor.... Zira yağmur yağınca asfalt çalışmaları durmak zorunda... Adamızdaki fare sayısı geçen yazdan ne bir eksik, ne bir fazla. Her duyduğunuza inanmayın. Çevreci hayvansever dostlar sevinebilir; sokak köpekleri kısırlaştırılıp aşılandıktan sonra serbest gezecekler. Gerçekçi hayvansever dostlar da; her zamanki gibi sokağa çıkarken yanlarına ‘destek’ sopalarını alacaklar.
Başta söylemem gerekeni sona bıraktım. Belediye Başkanı Coşkun Özden, yenileme çalışmaları için kazılan yolların %75ᇤ gibi büyük çoğunluğunun asfaltlanmasının okulların kapandığı 19 Haziran’a kadar yetişmesi için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını belirtti.
Size güveniyoruz başkan; iyi yazlar.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın