Mişne`nin masapani ÖYD`nin öğrencisi

Kaç zamandır  kızıl, uzun, kıvır kıvır saçlı yerinde duramayan  ama bir o kadar da ayağı yere basan bir genç kızın görüntüsü aklımdan çıkmıyor. Rahel Behar’la önce telefonda tanıştık. Rahel  bir kurumun Gençlik Komisyonu’nda  çalışıyor. Arkadaşı Lisel Siliki, Başkanları Eli Meriç ve diğer bir kurum üyesi ile ziyaretimize gelmek istiyordu.
**
Genelde İç Haberler sayfası yönetmeninin yaptığı söyleşilere katılmam. Her nedense, bu kez içimde bir merak oluştu ve konuk olarak sohbete katıldım. İçgüdülerime hep güvenmişimdir. İyi ki, bu güzel insanları dinledim. Konuklarımız; Mişne Tora, diğer adıyla Öğrencilere Yardım Derneği (ÖYD)’nin dört değerli üyesiydi. Başkan Eli Meriç, Yusuf Besalel ve pırıl pırıl iki genç kız: Lisel Siliki ile telefonda görüştüğüm Rahel Behar.
**
Kısa bir ara başlık: Mişne Tora/ ÖYD (Öğrencilere Yardım Derneği) dar gelirli kesimin öğrencilerine maddi/manevi destek sağlayan bir yardım kuruluşudur.
**
Sohbetimiz boyunca, ortada sadece pozitif bir esinti gezdi, durdu. Uzun zamandan beri böylesi bir toplantıya tanık olmamıştım. Misafirlerimizden ne bir şikayet, ne bir serzeniş, ne bir yakınma gelmedi.  Bu yetmezmiş gibi, Başkan Eli Meriç ile Yusuf Besalel konuya giriş yaptıktan sonra , sözü ÖYD (Öğrencilere Yardım Derneği) Yani Mişne Tora’nın birkaç ay önce kurmuş olduğu Gençlik Komisyonu’ndan Rahel Behar ve Lisel Siliki’ya bıraktılar.  Her ne kadar Eli Meriç, belli yaşın üzerindeki bazı insanların ‘Mişne Tora’nın ne olduğunu bilmedikleri için üzülüyorsa da, bu kadar bilinçli ve ilerici düşünebilen bir kurumun her zaman amacına ulaşacağına inanıyorum.
**
Rahel ve Lisel öğrencilik yıllarında ÖYD’den yardım almış iki genç. Bunu gururla dile getiriyorlar ve kendilerini derneğe olan borçlarını ödemekle yükümlü hissediyorlar.  Her ikisinin üstünde ısrarla durduğu bir konu var: " Biz büyürken ailelerimizin olanaklarını bilirdik. Ona göre davranırdık. Bu gün aileler durumlarını çocuklarından saklıyorlar. Sonuçta; çocuk da, aile de mutsuz."
**
Bu yazıyı neden yazdım?
"Bu hafta sayfada yer yok" ibaresi gazetede  bizi hem sevindiren, hem de üzen bir cümledir. Ya koymak istediğiniz yazının yerine ‘tam sayfa’ bir ilan gelmiştir- ki bu da geçim kaynağımızdır-, ya da Holokost gibi yazılması ertelenemeyecek olaylar vardır. Öte yandan, çok önceden, hazırda bekleyen ve söz verip yerine getiremediğiniz için yüreğimizi sıkıştıran söyleşiler vardır.
ÖYD Yönetim Kurulu, geciken yazınız için özür diliyor ve gelecek sayımızda yer vereceğimizi hatırlatıyoruz.
**
 ÖYD veya diğer adıyla Mişne’nin en iyi masapanı yaptığını bilmeyeniniz  yoktur, sanırım. Bundan böyle, bayramlarda evinize gelen her masapan kutusunda, bir öğrencinin de hakkı olduğunu hatırlarsınız…
Not: Başkan Meriç, akordeon çaldığınızı öğrenmemiz iyi oldu...

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın