Gatosalam yemeyin

Geçtiğimiz hafta, doğum/düğün biri birinden güzel haberlerle doluydu.
Gözlem Sanat Galerisi’nde henüz bir ergenken resim sergisini açtığımız Yael Roditi Alalu, bu kez minik oğlunu kucakladı. Tiyatro sanatçımız Berrin Politi Debayar’ın bebeği; yazarlarımızdan Yusuf Besalel’in ise bir torunu oldu.
Haftamız bereketliyken, devam etmekte yarar var. May Levi Franko’nun küçük kızı Ela’ya bir öpücük, Sara Hatem’in en küçük yeğenine de aramıza hoşgeldin diyorum.
Bu arada gazetemiz Şalom, bir ay içinde iki kız evlendirdi. Ekonomi sayfası editörü Nur Şaul ile yine aynı sayfanın yazarlarından Betül Benarditi peşpeşe evlendiler. Tesadüf eseri kızlarımızın her ikisi İzmir kökenli. Küçük bir açıklama yapma gereğini hissediyorum. Nur Şaul oğlumun arkadaşı Sami Barakas ile, Betül Benarditi ise arkadaşımın oğlu Ceki Bilmen ile evlendi. Kısacası; gelinler canımızsa, damatlar da kanımız.
Kızlar, bilinçli birer ekonomi sayfası yazarı olarak, bakalım evinizde ne kadar ekonomik(!) olacaksınız. Göreyim sizi!
* * *
Neve  Şalom Sinagogu, sanırım ilk kez bir ‘Kezada Töreni’ne tanık oldu. Nur ve Sami Barakas’ın düğününün ardından sadece İzmir’e ait bir gelenek olan ‘kezada’ya davet edildim. Kezada bir tepsi üzerinde badem ezmesinden yapılan birkaç kat pastayı andıran, çok güzel süslenmiş bir tatlı. Gelinin başının üzerinde, bölünen kezada, iyi bir geçimleri olması dileğiyle, önce gelinle damada tattırılır, ardından davetlilere ikram edilir. O gün bu geleneği yerine getirme onuru verilen Eti Pinto ise, bir kız evlendirircesine heyecanlıydı.
Düğün sonrasında davetlilerden orta yaş üstü bir hanım, şöyle diyordu: ‘Hayat bu; çocuklar yuvadan uçup gitmeli.’
* * *
Çocuklar hayırlısıyla uçup gitsin tabii. Yalnız bu ara ‘uçmak’ deyince kuş-tavuk hepsi birbirine karışıyor. Kuş Gribi, şaka gibi başladı. Ve panik halinde devam ediyor. Manyas’ta durum kontrol altına alınırken virüsün Ağrı’ya sıçradığı öne sürülüyor. Manyas nere, Ağrı nere? Herkeste yarım yamalak bilgiler. Grip Aşısı, virüsü mütasyona uğratıyor, dolayısıyla yaptıran yaptırana. Bu arada yakın çevrede evine tavuk alan da yok haliyle. Marie Antoinette misali bu ara pasta da yememek lazım. Rafadan yumurtayı da unutun; çok gerekiyorsa katı yumurtadan vazgeçmeyin. Bilmem kaç derecede kaynıyor. Gene de kolestrolü olanlar için iyi bir perhiz zamanlaması. Hayat bu, her marazdan bir iyilik doğar. Tek önerim sakın ‘gato salam’ (gateau salami = mozaik pastası) yemeyin.
* * *
Her sene olduğu gibi, bu Sukot’ta da sevgili Nesim Albala’ya bize öğrettikleri için teşekkür ediyorum. Umarım, en azından Kuzguncuk bu sene de onun anısına dolup taşar.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın