Netanyahu: ‘İsrail Avrupa’nın terörizme karşı kalkanı’

İsrail’in, Avrupa’nın Ortadoğu’daki kalkanı olduğunu ve İsrail olmasaydı terörizmin Avrupa’ya doğru daha hızlı ve artarak yayılacağını ifade eden Netanyahu, “Kendimizi korurken, aynı zamanda Avrupa’yı da koruyoruz” dedi.

Netanyahu: ‘İsrail Avrupa’nın terörizme karşı kalkanı’

Geçtiğimiz pazar günü, I. Dünya Savaşı’nın 100. yılı vesilesiyle dünya liderleri Fransa’da toplandı. Düzenlenen basın konferansında konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in Avrupa kıtasında artan İslami teröre karşı bir kalkan olduğunu, bu nedenle Avrupa’nın İsrail Devletine karşı daha az düşmanca davranması gerektiğini vurguladı.

İsrail’in, Avrupa’nın Ortadoğu’daki kalkanı olduğunu ve İsrail olmasaydı terörizmin Avrupa’ya doğru daha hızlı ve artarak yayılacağını ifade eden Netanyahu, “Kendimizi korurken, aynı zamanda Avrupa’yı da koruyoruz” dedi. Netanyahu Avrupa liderlerinin söz konusu korumanın sonucu olarak İsrail’e karşı yaklaşımlarını değiştirmeleri gerektiğini belirtti. Avrupa Birliği İnsan Hakları gruplarının iddia ettikleri, İsrailli askerlerin tacizleri ile ilgili ileri sürdükleri belgelere değinen Netanyahu, “Avrupa Birliğinin tek taraflı ve düşmanca tutumlarını eleştiriyoruz” dedi.

Açıklamalar İsrail’in geçtiğimiz yıllarda, Avrupa’da terörist eylemlere son vermek amacıyla müttefik ülkeler ile istihbarat bilgilerini paylaşma kararı almasından sonra yapıldı. İsrailli yetkililer geçtiğimiz ay Mossad’ın Danimarka istihbarat birimine, İran’ın İskandinav ülkesinde yaşayan üç muhalefet yanlısı İranlı’ya suikast girişiminde bulunacağı bilgisini verdiğini açıkladılar.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın