Şişede Yüzen Dalgıç Deneyi

Yeni eğitim-öğretim yılı başlıyor. Yaz güneşinden aldığımız, bol vitamin ve neşe, denizin bizi adeta sakinleştiren tuzlu dalgaları, keyifli yaz akşamları bizde saklı birer anı artık. Ailelerimizle daha çok beraber olma fırsatını yakaladığımız bu tatil dönemi sayesinde, enerji dolu yepyeni bir eğitim – öğretim yılına geri dönmeye hazırız.

Şişede Yüzen Dalgıç Deneyi

Vivet Pitelon Sparkes*

Çocuklarımızın eğitim ve öğrenimi için yapmamız gerekenler, uzmanlar tarafından her fırsatta gözler önüne seriliyor. Gelecekte şu anda bilmediğimiz birçok meslekten bahsediliyor. Teknoloji hayatımızı iyileştirirken, çocuklarımızın hayal güçlerini farklı yönlerde geliştiriyor olabilir. Oynadıkları oyunlara bir bakın; internet üzerinde çözünürlükleri arttırılmış, göz yoran, çocukları iletişimden alıkoyan oyunlar. Bir de kendi çocukluğunuzu düşünün, Büyükada sokaklarında sek sek, misket oynadığınız zamanları hatırlayın, yakar top, saklambaç, kahkaha sesleriyle dolan sokaklar…

Eskiden arkadaşlarla bir arada olmak, oyunlar oynamak daha heyecanlı, daha zevkliydi. Gün boyunca yaptığımız aktiviteler, bizlerin hem küçük kaslarını, hem büyük kaslarını çalıştırır, el – göz koordinasyonumuzu geliştirirdi. Kurduğumuz arkadaşlıklar, bizi hayal gücümüzü kullanmaya iter ve değişik oyunlar bulmamızı sağlardı. Aslında bunların hepsi şimdi keşfedilmiş olan, yeni yüzyılın eğitim modeli STEAM’in ana kaynağıydı.

STEAM’in 4 C yani, iletişim, hayal gücü, takım çalışması ve çözüm üretmeyi destekleyen sistemi üzerine dayalı bu keyifli çalışmayı hemen evinizde ilk fırsatta deneyin.

 

Malzemeler 

1 Litre plastik boş şişe 

Şişeyi dolduracak kadar su 

Ataş - Kalem kapağı 

Renkli kil hamuru veya 
renkli oyun hamuru 

Mıknatıs 

Mavi sıvı gıda boyası 

 

Yapılışı 

Renkli hamurunuzla bir dalgıç yapın. Ataşı dalgıcınızın kafasına yerleştirin. 

Ataşınızı plastik kalem kapağının ucundan geçirin. 

Plastik şişenizi yarısını geçecek kadar su ile doldurun. 

Dalgıcınızı şişenin içine bırakın. Mavi sıvı gıda boyasını suyun içine birkaç damla olacak şekilde damlatın. Kalem kapağı eğer şişeyi doldurduğunuz su miktarının üzerindeyse dalgıç yüzecektir. Şişenin içine biraz daha su ekleyin ve şişenizin kapağını sıkıca kapatın. 

Kalem kapağını suyun içine 
bıraktığınızda, hava baloncukları şişenin içerisinde olduğu için dalgıç hafif kalacak ve su yüzeyinde yüzecektir.

Şişeyi iki elinizle yanlardan sıktığınız zaman, hava daralacak, böylece dalgıcınız batacaktır

Şişenin kapağını açtığınızda, hava şişenin içine geri dolacak, böylece dalgıç yüzeye geri dönecektir.

Mıknatıs için, şişenin tamamını su ile doldurup, ağzını sıkıca kapatın. Şişenin dışından mıknatıs ile dalgıcı istediğiniz şekilde yüzdürebilirsiniz.

*Ulus Özel Musevi Okulları Anaokulu Öğretmeni / STEAM Danışmanı

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın