Blok zinciri ile güvenli seçim

Blok zinciri ile güvenli seçim

Semi Venturero

Son yıllarda ardı ardına seçimler yaşamış bir ülke olarak, seçim güvenliği Türkiye’de büyük tartışma konusu. Biz 21. yüzyılda hala seçim güvenliğini tartışaduralım 2002’ye kadar iç savaşla boğuşan Sierra Leone bile seçimlerinde blok zinciri / blockchain teknolojisini kullanarak seçim güvenliğini arttırdı.

Konuya öncelikle blok zincirinin nasıl bu kadar güvenli olabildiğini anlatarak başlamak istiyorum. Blok zincirinin güvenliğini sağlayan iki etken var: Birincisi dağıtılmış, merkeziyetçi olmayan yapısı. Blok zincirinde bir noktadan başka bir noktaya aktarılan her veri blok zincirindeki bütün makineler tarafından bilinir. İkincisi ise her bir bloğun / verinin zincir şeklinde birbirine bağlanmış olması.

Diğer bir deyişle, blok zinciri kullanılarak gerçekleştirilen bir seçimde çalınan bir oy bütün blok zincirinde bir değişikliğe sebep olacaktır. Her siyasi partiden tek bir müşahit oy sayımını izlerse usulsüzlük olduğu bu sistemle net bir şekilde ortaya çıkar.

Sierra Leone’de oy verme süreci bittikten sonra her oy blok zinciri teknolojisi kullanılarak sisteme girildi. Oylar ağa yüklenirken gözlemleme hakkı olanlar, işlemleri an ve an takip etti. Bu sayede anlık olarak seçim sonuçlarını izlediler. Dolayısıyla seçimlerin manipüle edilme ihtimalini azalttılar.

Her ne kadar blok zinciri teknolojisini kullanmak seçim güvenliğini oldukça arttırsa da seçim güvenliğinin sadece oyların sistemdeki görünümünü değiştirilmesini engellemekten ibaret olmadığını hatırlatmakta fayda var. Mükerrer oy kullanımı, çeşitli şekillerde insanların oy kullanmasının engellenmesi, mühürsüz oy bulunması gibi durumlarda blok zinciri hiçbir güvence verememekte. Blok zinciri teknolojisi sadece seçim güvenliği değil, herhangi bir veri transferi için de muazzam bir güvenlik zinciri sunuyor. Bu yüzden bu teknoloji önümüzdeki yıllarda pek çok alanda karşımıza çıkacaktır. Türkiye’nin de blok zinciri teknolojisini kullanmak için adım atmaya başlaması gerekiyor. Bu sektörün geleceğini görüp taşın altına elini koyan “Blockchain Türkiye Platformu” da bu alanda çalışmalarına başladı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın