İsrail küresel büyümede lokomotif olma yolunda

İsrail küresel büyümede  lokomotif olma yolunda

Üretim denildiğinde birçok kişinin aklında son teknolojik devrimlerin henüz her şeyi alt üst etmediği, ağır sanayi hakimiyetindeki ulusal ekonomilerden oluşan bir dünya imajı canlanır. Ancak Sanayi Devrimi’nden bu yana üretim ve teknoloji birbiriyle iç içe ilerlemekte. Bu özellikle de gelişmiş üretim için geçerli. Son teknoloji ürünlerine, araçlarına ve uygulamalarına ileri teknoloji ve hatta düşük teknoloji ürünler oluşturmak için yapılan yatırımlar, şirketleri çok daha verimli hale getiriyor, üretkenliği artırıyor.

İsrail’in ekonomik ve üretime dayalı temeli, seri üretim açısından Çin ve Hindistan gibi ülkelere kıyasla daha küçük. Ancak son yıllarda İsrail, ileri teknoloji ve Ar-Ge alanındaki üstün başarısı sayesinde gelişmiş üretim açısından küresel büyümede lokomotif görevi görüyor. Ülke, yeni iş birliği modelleri sunan büyük veri ve bulut, sensör sistemleri ve gelişmiş güçlü işlemciler; yaygın katkı üretim teknolojileri, hızlı gelişen yeteneklere sahip düşük fiyatlı sanayi robotları ve bilgi teknolojileri (BT) gibi ileri teknoloji sektörleri aracılığıyla kendini ön plana çıkarmakta.

İsrail’in Ar-Ge alanındaki başarısı, gelişmiş üretim sektörlerindeki başarısıyla yakından bağlantılı. HP, Applied Materials, Intel ve Teva Pharmaceutical gibi şirketler tarafından kurulan sağlam savunma sanayisinden Ar-Ge merkezlerine kadar İsrail’in hareketli araştırma ve yenilik ekosistemi, ileri teknoloji alanında gelişmiş üretime güç katıyor. İsrail’in Nesnelerin İnterneti (IIoT) sektörü, endüstriyel yenilikte yeni nesli oluşturması nedeniyle önemli bir örnek teşkil ediyor. Ancak fayda sağlamada ileri teknoloji yalnız kalmıyor: İsrail, düşük teknoloji sanayilerinde üretime yönelik sofistike çözümlerin entegrasyonuna öncülük ediyor. Buna seramikten tekstile ve plastik ürünlere kadar yenilikçi süreçleri uygulayan düşük teknoloji girişimlerinin Israil Innovation Authority’ye ait program ile finanse edilmesi örnek verilebilir.

İsrail, geleneksel düşük teknoloji üreticileri için gelişmiş üretimi nasıl ileri taşıyor? Dış kaynakların yaptığı araştırmalar sonucunda birkaç şirketin gelişimlerine göz atacak olursak:

• 2017 yılında Avery Dennison tarafından alınan Hanita Coatings, kısmen düşük teknoloji makineler kullanarak 30 yılı aşkın süredir etiket, basım, teçhizat ve güvenlik camı sektörleri için gelişmiş ürünler ortaya çıkartıyor. Son yıllarda ise soğutma sırasında enerji giderini azaltmak için güneş enerjisi kontrollü pencere filmlerinin yanı sıra ısı yalıtımı ve enerji tasarruflu cihazlara yönelik güçlendirme ve korumalar gibi çözümler üreten şirket, ileri teknolojiyi de bünyesine dahil ederek temiz teknolojiye yöneldi.

• 1991’de kurulan Cabiran Investment Casting Solutions Batı Celile’deki Kibbutz Cabri’de yer alıyor. Azami verimliliğe ve kaliteye ulaşmak için tasarlanmış teknolojiye dayalı sofistike süreçler uygulayan Cabiran, İsrail’in yanı sıra dünya genelindeki önde gelen hava-uzay şirketleri için döküm üretimi yapmakta. Buna, Honeywell International için üretilen pompalar ve kanat uçları örnek gösterilebilir.

• Tel Aviv Borsası’ndaki halka açık şirket Raval, küresel otomotiv sanayisi için düşük maliyetli gelişmiş kontrol çözümleri üretiyor. Şirket temel olarak benzin, mazot ve biyoyakıt sistemleri için entegre çözümlerin yanı sıra gelişmiş havalandırma sistemleri üretiminde faaliyet göstermekte. Sistemler, performansı artırırken maliyeti ve karbon salınımını azaltmak üzere tasarlanıyor.

İsrail’de Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı, ülke çapında inovasyon ve genç-yenilikçi oluşumu teşvik etme düşüncesiyle yakın tarihte yeni ve kurulmakta olan şirketler için yüzde 20-30 arasında devlet desteği sağlanan hibelerin yanı sıra yüzde 7,5 oranında bir vergi kredisi sağlamak üzere bir girişimi duyurdu. Söz konusu şirketler; yenilenebilir enerji, nanoteknoloji, biyoteknoloji ve IoT gibi alanlarda gelişmiş üretim olanakları oluşturan şirketlerden oluşuyor. Teşvik programının hedefi ise İsrail’in coğrafi ve ekonomik eksende gelişimini sağlamak.

İsrail, IIoT, yapı malzemeleri üretimi veya en yeni yarı iletkenlerin tasarımı ve üretimi gibi gelişen endüstrilere gibi kendi ekonomisini yeni zirvelere taşıyan ve tüm dünyaya fayda sağlayan gelişmiş üretim çözümlerinde liderliği sürdürme istikrarını göstermeye devam ediyor.

Kaynak İsrael Trade

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın