46. İstanbul Müzik Festivalinde ağa takılanlar

46. İstanbul Müzik Festivalinde ağa takılanlar

Geçen yıl 45. İKSV İstanbul Müzik Festivalinde, Yeniköy’de düzenlenen ‘Müzik Rotası’ etkinliğine büyük bir coşku ile katılmıştım. Hatta etkinlik için bilet bulamayınca Yeniköy’deki Rum kilisesini bu faaliyet için açan dostum Laki Vingas’a nasıl bilet bulabilirim diye danışmıştım. Kendisi de, “Bir davetiyem var, sana vereyim” diyerek beni gerçekten çok sevindirmişti. Geçen yıl yaşadığım o coşkulu günü, yine bu sayfalarda kaleme almıştım; hem de “Bu tür bir etkinliği Galata’da niye gerçekleştiremiyoruz” diye hayıflanarak.

Kısa bir süre sonra İKSV Genel Müdürü Görgün Taner Bey’i Edirne’deki bir müzik etkinliğine davet etmek için ziyarete gittiğimde bu fikrimden bahsettim. Kendisi fikrimi olumlu bulduğu, bu fikri konunun ilgililerine aktaracağını ve festivaller bittikten sonra iki ilgiliye bu mekânları gezdirmemiz gerektiğini belirtmişti.

Muhtemelen benimle aynı arzu içinde olan Robert Schild de hiç durmadan bu iki bayanla temasa geçip bu geziyi organize etti. Herhalde konuya olan ilgimi gazetedeki yazımdan bildiğinden benim de geziye katılmamı istedi. O gün İtalyan Sinagogu, Neve Şalom Sinagogu, Aşkenaz Sinagogu ve o civardaki St. Georg ile St. Pier kiliselerini dolaştık. Bunların dışında konserler kapsamına alınmayan Zülfaris Sinagogu ile Schneidertempel Sinagogu/Sanat Merkezini de gezdik. Festival yetkilisi seçici iki bayan, Neve Şalom gibi gerçekten geniş hacimli bir mekanın ‘Müzik Rotaları’ kapsamında kullanılmasının bir kayıp olacağını, burada bir oda konseri yapılabileceklerini belirttiler.

Mayıs ayında festival programı açıklandığında çok mutluydum. Her iki proje de gerçekleşme aşamasındaydı.

Ancak biletler ilk gün tükendi. 31 Mayıs Perşembe akşamı Neve Şalom’da gerçekleşen konser için Vakıf Başkanını aradım ve davetiye bulmazsam ‘Şamaş/Sinagoga hizmet eden görevli’ kıyafeti giyip gideceğimi belirttim. Sağ olsun bir davetiye sağladı ve o akşam keman sanatçısı Renaud Capuçon, viyolacı Gerard Causse ve viyolonselci Clemens Hagen’den oluşan ‘Yıldızlarla Oda Müziği’ konserini büyük zevkle dinledim. Seyircinin de biraz da istisnai bu mekânda konseri izlemelerinden memnun olduklarını tahmin ediyorum.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın