Papa: Shoah’yı asla unutmamalıyız

Papa Francis çarşamba günü Berlin Sekreteri aracılığı ile Almanya’ya duyurduğu bildirisinde Yahudi Soykırımının asla hafızalardan çıkarılmaması gerektiğini belirtti.

Papa: Shoah’yı asla unutmamalıyız

Papa yazılı açıklamasında savaştaki soykırım ifadesini  (Holokost) ne Latince ne de İtalyanca telaffuz etti, Papa özellikle açıklamasında soykırım kelimesinin İbranicesi olan Shoah ifadesini kullanmaya özen gösterdi. Açıklamada diğer dikkat çeken bir ifade de,  Papa’nın Yahudiler için ‘Büyük Kardeşlerimiz’ nitelemesini kullanması idi.  Papa: “Soykırımın hatırası biz Katolikler için her zaman bir uyarı olmalı, geçmişle barışmalı ve büyük kardeşlerimiz olan Yahudileri sevmeliyiz” dedi.

Papa’nın açıklamasını sebebi Katolik Kilisesi tarafından her yıl anılan Neocatechumenal Yolu (The Neocatechumenal Way) hareketi içindi.  

Neocatechumenal Yolu Katolik Hristiyanlıkta bir kişinin dini kabul etmesinin aşamaları olarak biliniyor. İnanca göre, Tanrı’ya inanmak bir anda gerçekleşse bile gerçek bir Hristiyan gibi yaşamak ve öğrenmek belli bir zaman içinde gerçekleşiyor. Olgunluğa giden bu yola Katolik inanç,  Neocatechumenal Yolu diyor.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın