Soyadlarımız: ‘ABU’ ön eki ve örnekler

Soyadlarımız: ‘ABU’ ön eki ve örnekler

ABU

‘Abu’ ön eki Arapça lisanında genel olarak ‘baba’ veya ‘sahip olan’ anlamında kullanılmaktadır.

ABUDARAM

‘Abu’ ön eki ile bir tür para birimi olan Arapça ‘Dirhem’ sözcüğünden oluşmuştur. (Dirhem’in Yunanlıların para birimi Drahmi’den türediği iddia edilir.)

13. yüzyılda İspanya’da Kastilya-Leon Krallığının, bir aralık Hazine Emini görevinde de bulunan, zenginlerinden Don David ben Salomon’a ‘para babası/efendisi’ anlamında takılan Abudarham veya Abudirham lakabı günümüzde Abudaram soyadı olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

İspanya’yı terk ettiğinde önce Fas’a yerleşen Abudaram ailesi burada çok değerli din adamları yetiştirmiş, daha sonra Fransa ve İtalya’ya da dağılmıştır. Yurdumuzdaki Abudaram ailesinin ataları Livorno’dan (İtalya) gelmişlerdir. 

Yıldırım Spor Kaptanı İsak Abudaram, Jimnastik hocası Habib'i kutlarken

ABULAFYA

‘Abu’ ön eki ile Arapça ‘sağlık, esenlik’ anlamına gelen ‘afiyet (afiya)’ sözcüğünden oluşmaktadır.

Abulafya /Abolafya (Abulafia) soyadını taşıyan en eski ünlülerden biri 1170-1244 yılları arasında Toledo’da yaşamış olan Meir Abulafya’dır. Cemaatinin ileri gelen düşünürlerden Meir, Maimonides’in  (Musa ibn Meymun) görüşlerine karşı çıkan ilk kişi ise de ünlü filozof ve Talmud bilgininin ölüm haberini alınca (1204) yanıldığını anlayarak yayımladığı bir ağıtla tenkitlerinden vazgeçmiş ve özür dilemiştir.

ABUİSAK

‘İsak’ın Babası’ anlamında olup İbranilerde Avram (Abraham, İbrahim) adındaki kişilere verilen bir sıfattı. Soyadı olarak kullanılması daha yakın zamanlara rastlar.

DipnotlarI

1 Abraham Isaac Laredo, Les Noms des Juifs du Maroc, Instituto Benito Arias Montana, 1978, s.186-189

2 José Faur, In the Shadow of History – Jews and Converos atthe Dawn of Modernity, State University of New York, 1992, s. 16,17.

 

 

—————————————————————————

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın