Selimiye iftarında 1100 kişi ağırlandı

Türk Yahudi Toplumu ve Türkiye Hahambaşılığı Vakfı son dört yıldır gelenekselleştirdiği iftar yemeğini bu yıl da Edirne’de verdi.

Selimiye iftarında  1100 kişi ağırlandı

Osmanlı İmparatorluğu’nun taht (baş) şehri olmuş ve 1453 yılında İstanbul fethedilinceye kadar zengin tarihi ile ünlü şehri Edirne’deydik. Tarihinin görkemli günlerini yaşayıp, geniş bir Musevi topluluğunun uzun seneler hem yerleşim bölgesi, hem evi ve mahallesi olmuş Edirne’de Türk Yahudi Toplumu ve Türkiye Hahambaşılığı Vakfı son dört yıldır gelenekselleştirdiği iftar yemeğine bir yenisini ekledi. Her Edirne’ye gelişimde dedelerimin oturduğu sokaklarda onları anarak yürüdüğüm bu şehirde, Mimar Sinan’ın en muhteşem eserlerinden biri olan ve Sinan’ın  ‘ustalık eserim’ diye niteliklendirdiği  tarihi Selimiye Camii’nin gölgesinde kurulan çadırda bin yüz kişiye yakın vatandaşa iftar yemeği verildi.

Edirne Valisi Günay Özdemir, iftar öncesi yaptığı açıklamada, “Selimiye’nin gölgesinde iftarlarımız 30 gün boyunca hayırseverlerimiz tarafından farklı şekillerde yerine getiriliyor. Bütün hayırseverlerimize de teşekkür ediyorum. Aslında ben bu iftarı dünyadaki farklı inanç ve düşüncedeki insanların ortak yaşamanın nasıl olabileceğini Edirne’de, Türkiye’de görmeleri açısından güzel bir örnek olduğunu da söyleyebilirim. Bu örnek bütün dünyaya da örnek olacak. İnşallah ileride dünyaya barış ve huzur bu şekilde adım adım gelecektir diye düşünüyorum” dedi.

Türk Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh de, “Dördüncü senedir Edirne’de iftar sofrası kurmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu konuda bizlere yardımcı olan Edirne Valiliği’ne, Edirne Belediyesi’ne, Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na çok teşekkür ediyoruz. Ne mutlu ki Edirne halkı da her geçen yıl iftar soframıza daha çok teveccüh gösteriyor. Böylelikle Edirne’de yaratılmış güzel havaya ve Edirne halkına teşekkür etme fırsatı buluyoruz. Umuyorum ki Edirne’den başlayan bu hava, Türkiye’nin her metrekaresine yayılır ve bu mutluluk yaşanır. Katılım gösteren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Çocuklara kutular içinde satranç takımı, pastel boya ve resim defteri hediye edildi. Türk Yahudi Toplumunun amblemini taşıyan beyaz önlükleriyle, toplumumuzun temsilcileri olarak dağıttığımız hediye torbalarını verirken çocukların gözlerindeki ifade ve sevinç yüreklerimizi ısıttı.

Akşamın erken saatlerinden sıra halinde kuyruk oluşturarak çadıra gelen vatandaşlar ezanın okunmasıyla iftarlarını açarken, Edirne Müftü Yardımcısı Hüseyin Okuş yemekte dua okudu ve iftarı veren toplumumuza teşekkürlerini sundu.

İftara, Edirne Valisi Günay Özdemir, Türk Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh, Edirne Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Hicran Balı, Cemaat Vakıfları Temsilcisi Moris Levi, Türk Yahudi Toplumu Genel Koordinatörü Deniz Baler Saporta ve geceye destek veren topluluğumuzun temsilcileri ile her yaştan vatandaşlar katıldı.

İftar duasının okunmasından ve yemeğin ardından gök gürültülü sel halinde başlayan yağmur herkesin bereket ve okunan duaların göklere ulaştığı yorumuyla son buldu. Kadim komşularımızla barış, birlik ve huzurlu bir gelecek dileklerimizle oradan ayrıldık.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın