Beaaloteha

Beaaloteha peraşasında yer alan ilginç konulardan biri trompetlerin yapılma emridir. ‘Hatsotserot’ olarak ifade ettiğimiz trompetler çölde iken Bene Yisrael’in toplanması, seyahat pozisyonuna geçmesi gibi durumlarda kullanılırken Erets Yisrael’e giriş sonrasında trompetler savaş zamanında uyarı, Yom Tov günlerinde de kutlama amaçlı olarak kullanılmaktaydı.

Rabi Şabtay Sabato Tora’da emredilen trompetlerin çalınma zamanları ile ilgili önemli bir ayrıma dikkat çeker. Tora bunların savaş zamanlarında ve bayramlarda çalınmasını istemektedir. Savaş zamanında çalınan trompetin amacı Tora’da belirtildiği gibi “venizkartem lifne Ad… E.loehem – Tanrı önünde hatırlanacaksınız” olarak bilinir. Buradaki hedef Tanrı’nın bizi hatırlaması ve savaşanları muzaffer kılmasıdır. Bayram günlerinde çalınan trompet için Tora “veayu lahem lezikaron lifne E.loehem – Tanrı’nız huzurunda sizin adınıza hatırlatıcı olacaktır” ifadesine yer verir. Savaş zamanlarında Tanrı’ya hatırlatıcı olarak görev yapan trompetler bayram günlerinde bizlere Tanrı’yı hatırlatmaktadır.

Rabi Sabato bayram neşesi ve kutlamaları boyunca Tanrı’ya karşı olan görevlerimizi, dini vecibelerimizi unutmamızın insanın doğası gereği mümkün olduğunu kaydeder. Kendimizi sevince, neşeye, kutlamaya fazlasıyla kaptırmamız işten bile değildir.  Onun için trompetler bizi uyarıcı olarak bayramlar sırasında görev üstlenmektedirler. Ancak tehlikenin olduğu zamanlarda Tanrı’yı unutmak insanın aklına bile gelmez. Çünkü nedense neşeli ve güzel zamanlarda aklına bile getirmediği Tanrı’yı sıkıntılı gününde insanoğlu mutlaka anar. Böyle bir durumda trompetlerin görevi dualarımızı Tanrı’ya ulaştırmak ve Tanrı’nın merhamet özelliğini uyandırmaktır.

Rabi’nin verdiği mesaj çok açıktır. Her şey yolunda giderken bir tarafa ittiğimiz maneviyat, Tanrı bilinci, görevlerimiz sadece zor zamanlarda başvurulması gereken can simitleri değildir. Özellikle güzel zamanlarda bunu hep akılda tutmak zor zamanlarda Tanrı’nın merhametinin harekete geçmesini daha kolay sağlayacaktır.

 

 

*————————————————————————

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın