Anadolu yağışa teslim

Yaklaşık nisan ayının son günlerinden beri devam eden bahar yağmurları yurdun genelinde ara sıra etkisini göstermeye devam ediyor. Bu süre zarfında daha evvelden de bahsettiğimiz gibi en çok etkilenen bölgeler İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri oldu. Ayrıca Karadeniz ve Akdeniz’in doğusunda da benzer yağışlara şahit olduk.

Anadolu yağışa teslim

ANKARA’DA ŞİDDETLİ SAĞANAK VE DOLU

Ankara’nın Kalecik ilçesine pazar sabahından pazartesiye kadar metrekareye 53,7 kilogram yağış düştü. Şehrin geneli de bu yağışlardan nasibini aldı. Alt geçitler kullanılamaz hale geldi. Sel suları yolları adeta göle çevirdi. Yaşam çok zorlaştı. Bazı yerlerde ise hava sıcaklığı 25 derece olmasına rağmen yağan etkili doludan bembeyaz bir görüntü ortaya çıktı.

PERŞEMBEYE KADAR NE BEKLİYORUZ?

Bahsettiğimiz yağışlı hava özellikle Karadeniz’in doğusunda, İç Anadolu’da, daha seyrek olmak üzere Akdeniz’in batısında ve Doğu ile Güneydoğu Anadolu’da bugün de devam edecek. Çarşamba günü etki alanı bayağı daralmasına rağmen yine Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz İç Anadolu ile Akdeniz’de çok daha düşük şiddette etkisini devam ettirecek. Çarşamba günü Marmara Bölgesinde de yağış geçişleri olabilir. Daha evvelki yazımızda da batıda hava sıcaklıklarının mevsim normallerine düşmesini beklediğimizden bahsetmiştik. Bu beklentimiz gerçekleşti ve iki üç gün boyunca önemli bir değişiklik beklemiyoruz. Doğuda ise her ne kadar yağış fazla olsa da sıcaklıklar yüksek. Zaten bu durum yağışın şiddetini arttıran en önemli neden.

ARTAN DENİZ SUYU SICAKLILARINA DİKKAT

Özellikle Karadeniz’in doğu kesimleri ciddi sağanak yağışlarıyla karşı karşıya. Karadeniz suyu oldukça ısındı ve ilkbahar değerinin de üstüne çıkmaya başladı. Dolayısıyla serinleyen hava ile karşılaştığında buharlaşma yoğunluğu çok daha fazla oluyor bu da gör gürültülü sağanak yağış, dolu, anlık şiddetli rüzgârlara zemin hazırlıyor. Aynı durum Marmara Bölgesi için de geçerli…

Şimdi 3 büyük şehrin ayrıntılarına bakalım.

İSTANBUL

İstanbul’da üç gün boyunca mevsim normallerinde, güneşte terleten ama gölgede nispeten daha serin bir hava bekliyoruz. Pazartesi günü beklenen sıcaklık 17/22 derece. Salı günü biraz daha güneş görme durumumuz var ama hava yine gökyüzünde bulutlar dolaşacak; sıcaklık 16/23 derece. Çarşamba günü nadir de olsa yağış geçişi görülebilir genelde ise parçalı bulutlu bir hava bekliyoruz. Sıcaklık 16/23 derece. Akşam saatlerinde poyrazında etkisiyle hissedilen sıcaklık daha düşük olacaktır. Çıkarken üstümüze uzun kollu almamızda fayda var. Ayın 27’sinden sonra İstanbul’a serin ve yağışlı bir hava gelme ihtimali var. Ayrıntılar henüz net değil. Hava sıcaklığını 20 dereceye kadar geri çekip etkili sağanaklar bırakma potansiyeline sahip.

ANKARA

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi Ankara’da etkili sağanaklar bugün de (pazartesi) devam ediyor. Dikkat! Salı günü de aralıklarla etkili olmasını bekliyoruz. Çarşamba günü etkisini kaybediyor. Pazartesi  12/25, salı 13/26, çarşamba ise 13/26 derece.

İZMİR

İzmir yazı yaşamaya devam ediyor. Üç gün boyunca hava parçalı bulutlu ve yağış beklemiyoruz... Sıcaklıklar yüksek; pazartesi 20/31, salı 21/30, çarşamba 21/31 derece.

Şimdi ise yurt genelindeki yağış ve sıcaklık durumuna bakalım.

Not: Tüm görseller www.havaturkiye.com sitesinden alınmıştır.

PAZARTESİ YAĞIŞ DURUMU

 

SALI YAĞIŞ DURUMU

 

ÇARŞAMBA YAĞIŞ DURUMU

 

PAZARTESİ SICAKLIK

 

SALI SICAKLIK

 

ÇARŞAMBA SICAKLIK

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın