Sıcaklar ve yağmurlar

Sevgili Şalom okurları, önceden bahsettiğim gibi İstanbul olarak temmuz ve ağustos aylarına görmeye alıştığımız sıcakları son üç gündür yaşıyoruz. Biz bu sıcak ve kurak havayı yaşarken yurt genelinde artan sıcaklığa rağmen yağışlar devam etti. Yurdun doğu, güney ve güneydoğu bölgeleri yaklaşık iki haftadır oldukça etkili sağanak yağışlarla karşı karşıya kaldı. Bu durum hafta başına kadar devam edecek gibi gözüküyor. İstanbul’da ise cumartesi günü bulutlanma ve yağış ihtimali var. Pazar günü İstanbul’da havanın yaklaşık 4-5 derece düşecek olmasına rağmen ancak sıcaklık mevsim normallerine kadar gerileyebilecek.

ANTAKYA’DA BİR GÜNDE 138 KİLOGRAM YAĞIŞ

Bahsettiğimiz yağışlı havanın ne kadar etkili olduğunu görebilmek için geçen hafta Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yağış ölçümlerine bakmak yeterli. Pazar günü Antakya’da sadece bir gün içinde metrekareye 138 kg yağış düştü. Bu değer, bazı illerin birkaç aylık yağış otalamasının bile üzerinde. Yine Mardin ili bir haftada 180 kilonun üzerinde yağış aldı. Pazartesi günü Adana’nın Kozan ilçesinde 62 kg yağış ölçüldü. Salı günü Kars’ta metrekareye 33 kilogram, çarşamba günü ise Diyarbakır’ın Sur ilçesinde metrekareye 30,8 kilo ve yazıyı yazdığım perşembe günü şu saatler itibarıyla Kütahya’nın Dumlupınar ilmesine 42 kilogram yağış düştü.

Bahsettiğimiz gibi bu yağışlar hafta başına kadar Özelikle Akdeniz, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde etkili olmaya devam edecek. Batı bölgelerde ve Marmara’da cumartesi günü yağış bekliyoruz.

İSTANBUL

İstanbul’da birkaç gündür yaz sıcakları yaşıyoruz. Bazı yerlerde bu son üç gün içinde 30 dereceyi geçen ortalama olarak da 28-29 derece civarında seyreden sıcaklıklar yaşadık. İstanbul’da cumartesi günü yağış beklentimiz var. Hava sıcaklığı ise perşembe biraz azalsa da yine gölgede 26-27 derece civarında... Yine bazı yerlerde 29-30 dereceler ölçülebilir. Cumartesi yağmur bekliyoruz. Pazar ise şimdiki görüntüde yağış devam etmese bile sıcaklığın 24 dereceye kadar düşmesini bekliyoruz. Perşembe 19/26, cuma 19/27, cumartesi 19/27, Pazar ise 19/24 derecelik sıcaklık beklentimiz var.

ANKARA

Başkent perşembe günü parçalı bulutlu. Cuma hafif , cumartesi orta kuvvette yağış ihtimali var. Pazar parçalı bulutlu. Perşembe 12/28, cuma 12/27, cumartesi 13/25, pazar ise 14/26 derece.

İZMİR

İzmir’de bunaltıcı bir sıcak var. Hafta başına kadar yağış beklemesek de bu dört gün içinde havada nemde oluşan bulutları görebiliriz ve bu bulutlar güneşi biraz kapatabilir. Perşembe 20/33, cuma 22/31, cumartesi 21/32, pazar 18/31 derece.

Şimdi ise yurt genelinde hafta başına kadar yağış ve sıcaklık durumuna bakalım.

Not:  Resimler www.havaturkiye.com sitesinden alınmıştır.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın