Yaz sıcakları kapıda

Yaklaşık bir hafta boyunca hem İstanbul’da hem de yurt genelinde mevsimine göre oldukça serin sayılacak günler geçirdik. Bunun nedeni mayıs ayında ender görülen ama pek garipsenmeyecek kuzeyden gelen serin havaydı.

Yaz sıcakları kapıda

Bununla beraber neredeyse bir hafta boyunca yağmurlara tanıklık ettik. Hafta sonundan itibaren batı ve orta kesimlerde yağış kesildi. Birkaç gün boyunca da yağış beklemiyoruz. Buna mukabil Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yaklaşık iki haftadır etkili olan ilkbahar yağmurları önümüzdeki üç gün boyunca (pazartesi-çarşamba arası) etkili olmaya devam edecek.

İSTANBUL

İstanbul pazartesi gününden itibaren ısınmaya geçiyor. Özellikle çarşamba günü hava sıcaklığı 27 dereceye kadar yükselirken şehrin doğusunda ve güneyinde 30 dereceyi bulabilir hatta geçebilir. Aynı gün yani çarşamba hava biraz daha bulutlu. Diğer günler açık. Şu an için en az dört - beş gün yağış beklemiyoruz. Bu sıcak havanın hafta sonuna kadar etkili olmasını bekliyoruz. Pazartesi 23, salı da 25 derece sıcaklık beklentimiz var. Oldukça üşüten gece sıcaklıkları da artmaya başlıyor ve 15-17 derece arasına ulaşıyor.

ANKARA

Başkent Ankara’da da üç gün yağış yok. Pazartesiden çarşambaya kadar toplam altı derecelik sıcaklık artışı bekliyoruz. Pazartesi en düşük 7, en yüksek 20; salı günü ise en düşük 10, en yüksek 24. Çarşamba en düşük 14, en yüksek 26 derece sıcaklık beklentimiz var.

İZMİR

İzmir’de de üç gün boyunca yağış yok ve 30 dereceler ölçülmeye hazırlanıyor. Pazartesi en düşük 17, en yüksek 24; salı en düşük 18 en yüksek 28; çarşamba en düşük 20 en yüksek 29 derece sıcaklık beklentimiz var.

Şimdi de ülkemiz geneli yağış ve sıcaklık durumuna bakalım

Not: Resimler www.havaturkiye.com sitesinden alınmıştır.

PAZARTESİ YAĞIŞ

 

Resimde de görüldüğü gibi Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’da sağanak geçişleri devam ediyor. Çok hafif de olsa Akdeniz’de özellikle Mersin tarafında geçici sağanak ihtimali var. 

SALI YAĞIŞ

 

Salı günü de Doğu ve Güney Doğu Anadolu’daki yağış geçişleri devam ediyor.

ÇARŞAMBA YAĞIŞ

 

Çarşamba günü de yine aynı bölgelerimizde geçici sağanaklar devam ediyor. Bu üç gün boyunca Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgeleri hariç diğer bölgelerde çok önemli bir yağış beklemiyoruz.

Şimdi de yurt genelinde sıcaklıklara bakalım.

PAZARTESİ SICAKLIK

 

Hafta başından itibaren sıcak karakterli bir hava periyoduna gireceğimizi söylemiştik. Yağış alan yerlerde sıcaklıklar düşük. Diğer yerlerde sıcaklık artışı başlıyor.

SALI SICAKLIK

 

ÇARŞAMBA SICAKLIK

 

Görüldüğü gibi özellikle çarşamba günü yurt genelinde sıcaklıklar ortalama 6-10 derece artmış olacak. Antalya tarafında sıcaklıklar 35 dereceyi zorlayabilir. Ege sahillerinde 30 derecelere yaklaşabilir. Marmara’da İstanbul taraflarında da 30 dereceler ölçülebilir.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın