Önce kış, sonra bahar

(29.03.2018 Perşembe, Saat 08.51)

Sevgili okurlar, öncelikle hepimizin Hamursuz Bayramını en içten dileklerimle kutlarım. Hag Pesah Sameah.

İstanbul’da perşembe sabahı güne uyandığımızda buz gibi bir havayla karşılaştık. Sabah saatlerinde aslında sıcaklık 7 dereceydi ama saatte 20 kilometrenin üstünde esen ve zaman zaman gücünü arttıran kuvvetli yıldız (tam kuzey rüzgârı) nedeniyle biz bunu neredeyse 0 derece civarında hissettik. Cuma günü ise bambaşka bir hava yaşayacağız. Perşembe akşam saatlerinden sonra dinecek ve yavaş yavaş doğuya ondan sonra da güneye dönecek rüzgâr, yağışın kesilmesi ve havanın açmasıyla beraber hava sıcaklığında 7 - 8 derecelik artış olacak. Perşembe günü kışı yaşayan İstanbul, cuma günü, özellikle de hafta sonu pazar akşamına kadar baharı yaşayacak. Cumartesi günü İstanbul’da sıcaklık 20 dereceye kadar yükselebilir hatta bazı yerlerde geçebilir. Pazar günü de benzer hava koşulları bizi bekliyor. Gece saatlerinden hafta başına ilk geçiş saatlerinde ise önce yağmur sonra sıcaklıklarda tekrardan azalma bekliyoruz. Haftanın ilk günü sıcaklık tekrardan 15 dereceye kadar düşebilir. Pazartesi günkü yazımızda ayrıntıları vereceğiz.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki görülen resimler www.weatheronline.co.uk ve Türkiye’de bu sitelerin verilerini paylaşan www.havaturkiye.comsitelerinden alındı.  Görüldüğü gibi Marmara’nın batısı, Ege’nin sahil kesimleri, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun güney ve batısı hariç yurdun kalan yerlerinde yağış etkili. Özellikle Mersin, Konya, Osmaniye, Kayseri, Sivas, Kırşehir ve Sinop’a kadar uzanan güney kuzey hattında yağışların oldukça kuvvetli olmasını bekliyoruz. Şimdi cuma günkü duruma bakalım:

 

Cuma günü yağış etki alanını iyice daraltıyor. İç Anadolu’nun orta bölümleri, Orta Karadeniz, Akdeniz’in güneyi, Doğu Anadolu’nun batısı ve Güneydoğu Anadolu’da yağış var. Burada Güneydoğu Anadolu’nun en güneydoğu sınır hattına dikkat çekmek lazım. Cuma günü bu bölgede beklenen yağışlar yine su baskını ve sel oluşturacak seviyede. Dikkatli olunmalı! Şimdi de cumartesiye bakalım.

 

Görüldüğü gibi ılık karakterli havanın giriş yapacağı cumartesi günü ülke genelinde yağış kesiliyor. O gün önemli bir yağış beklentimiz yok ve hava sıcaklıkları ülke genelinde artışa geçiyor. Özellikle hafta sonunun ilk günü cumartesi Ege ve Akdeniz sahil kesiminde sıcaklıklar 25 dereceye kadar çıkabilir.

Pazar günü ilerleyen saatlerde bulutlanma artıp Marmara’nın güneybatısında ve Ege’nin batısında yağış girişi bekliyoruz. Dediğim gibi hafta başı ile ilgili yorumlarımızı pazartesi yapacağız.

Yine aynı siteden paylaşacağım iki veriyle yazımı noktalıyorum. Bu paylaştığım resimler cumartesi ve pazar ülke genelinde beklenen en yüksek sıcaklıkları gösterir. İlk resim cumartesi, ikinci resim ise Pazar gününü. Bu şekilde bulundunuz yerde beklenen sıcaklıkları kolaylıkla görebilirsiniz.

CUMA

CUMARTESİ


PAZAR


Hepinizin tekrardan Pesah Bayramını kutlarım… Her sene sofralarımız kalabalık, geleneklerimiz daim olsun.Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın