Spor basınında son durum

Geçtiğimiz hafta Türk basını için iki önemli haber vardı. Türkiye’nin ilk şifresiz spor kanalı NTVSpor yayın hayatına son verdi. Ardından Doğan Medya, Demirören Grubu tarafından 1,2 milyar dolar karşılığında satın alındı. Bu iki önemli haber Türk basınındaki taşları neredeyse yerinden oynattı. Özellikle federasyon başkanının soyadının Demirören olması, spor medyasını yakından ilgilendiriyor.

Hürriyet, gazeteler arasında “Türk basının amiral gemisi” olarak kabul edilir. Yaklaşık 30 yıldır düzenli olarak evime giren, beş yıl mesai harcadığım Hürriyet gazetesi benim için önemli bir yere sahip. Hürriyet, marka olmanın ve bu marka değerinin korumanın ne kadar önemli olduğunu öğretti bana. Ayrıca 2008-2013 arası basılı medyanın hızlı düşüşünü ve dijitalin yükselişini görmek, benim açımdan ders niteliğindeydi. Bu nedenlerden dolayı benim için bu markanın yeri çok farklıdır.

NTVSpor Türkiye’nin şifresiz ilk spor kanalı olarak 2008 yılında kuruldu. Hafta sonları aralıksız NTVspor başından ayrılmadığım günleri bilirim. Okay Karacan’dan Formula1, Murat Kosova’dan Premirer League ve Kenan Onuk’tan atletizm öğrendik. TRT3’te seyredilen “Avrupa’dan Futbol” programından sonra dünyadaki farklı sporları tanımamızı ve sevmemizi sağladılar. Türk sporseverlerine futboldan farklı branşları tanıtıp sevdirdiler. Son dönemde ise Mehmet Demirkol ve Rıdvan Dilmen’inin yorumları maç öncesi ve devrede neredeyse kılavuz niteliğindeydi. Bu yüzden NTVSpor’un kapanması, benim için derin boşluk yarattı.

İnternet sitesi Medya-tava’nın verilerine göre şu anda Demirören Holding’in sahip olduğu gazeteler olan Milliyet ve Vatan’ın günlük toplam tirajları 230 bin civarında. Doğan Medya Grubuna ait Hürriyet, Posta ve Fanatik gazetelerinin günlük toplam tirajları ise yaklaşık 670 bin. Demirören Grubunun, Doğan Medyayı almasından sonra, Demirören’e ait gazetelerin toplam tirajı 900 bine yaklaşacak. Bu da Türkiye’deki günlük 3,1 milyon gazete satışının üçte birine yakın bir oranının (yüzde 31,6) Demirören Holding’in kontrolünde olması anlamına gelecek. (kaynak: bbc.com)

Türkiye Futbol Federas-yonu Başkanı Yıldırım Demirören Türk basının yüzde 31’ne hakim olacak. En önemli nokta basında çeşitliliğin önünü kesecek bir durum. Ayrıca, Federasyonu eleştirmeyi, yorum yapmayı düşünen yazarları doğal olarak etkileyecek, belki de kendilerine oto sansür uygulayacaklar.

Bu açıdan baktığımızda yukarıda oluşan tablo, NTVSpor’un kapanması ve Demirören Grubun, Doğan Medya’yı satın alması, Mart 2018’i spor medyası açısından çok önemli bir tarih olarak akıllara kazımış durumda.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın