Toz taşınımı

Toz taşınımı

Sevgili Şalom okurları, gazetemizden değil benden kaynaklı sebeplerden dolayı bir süre yazılarıma ara vermek zorunda kaldım. Bu sebepten hem gazetemizden hem de siz değerli okur ve takipçilerden özür dileyerek yazıma başlamak istiyorum.

Hafta başında İstanbul’da uyananlar değişik bir hava rengiyle karşılaştı. Bulutlarla beraber görüş mesafesinin biraz düştüğü görülüyor. Bazı bölgelerde iyice fark edilen kızılımsı bir görüntü hakim. Bunun sebebi özellikle Kuzey Afrika çöllerinden taşınan toz taşınımı. Bu durum sadece bir gün değil, yurt genelinde neredeyse bir haftadır etkili. Özellikle Güneydoğu ve Akdeniz’in doğusu bu durumdan oldukça etkilendi. Hava taşımacılığında sıkıntılar yaşandı; gecikmeler ve iptaller söz konusu oldu.

Bu tip hava koşullarında yağan yağmur arasına çamur da katılır. İstanbul’da buna benzer bir yağış pazar günü görüldü. Son meteorolojik değerlendirmelere göre pazartesi bu koşulların Marmara, Ege, İç Anadolu, Karadeniz, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da devam etmesi beklenmekte. Yine özellikle hava ulaşımında gecikmeler ve iptaller yaşanabilir. Dikkat! Ayrıca pazartesi günü yürüyüş, koşu vs gibi açık alanlarda yapılabilecek spor için pek uygun değil. Kalp, astım hastaları ve çocuklar bu son derece kalitesiz olan havayı pek solumamalı.

SALI AKŞAMINA KADAR ILIK, SONRA SERİN

Bahsettiğimiz Sahra Çölü tozlarını ülkemize kadar getiren güneyli (lodos) hava akımları yurt genelinde salı akşama kadar devam edecek. İç Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğu’da ise çarşambaya kadar lodos etkili dolayısıyla toz taşınımının sürmesini bekliyoruz. Marmara, Ege ve Karadeniz’de ise rüzgâr salı akşam saatlerinden sonra poyraza dönüyor ve hava serinlemeye başlıyor. Çarşamba günü özellikle Marmara, Karadeniz ve Ege’de poyrazın sert esmesini bekliyoruz. Bu da sıcaklığı birkaç derece aşağıya çekecek.

YAĞIŞ

Pazartesi öğlen saatleriyle beraber Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale ve İzmir’in kuzey taraflarında yağış geçişleri bekliyoruz. İstanbul’da bu yağış salı günü özellikle öğleden sonra etkili olacak diye tahmin ediyoruz. Çarşamba yağış azalıyor ancak perşembe Orta Akdeniz ve Ege merkezli yeni bir yağışlı hava dalgası geliyor.

İstanbul’da pazartesi hava ılık. Gökyüzü ise bulutlarla kaplı ve çöl tozu taşınımı hafif esen lodostan dolayı var. Lodos hafif, ara ara orta kuvvette. Pazartesi yağış beklemiyoruz. Salı günü ise yağmur var. Çarşamba çok hafif ve kısa süreli… İlerleyen saatlerde hava açacak. Sıcaklık pazartesi 16, salı en yüksek 15, en düşük 8, çarşamba 10 derece civarında.

Ankara baharı yaşamaya devam ediyor. Tabii sıcaklık yönünden... Hava ise bu toz taşınımı nedeniyle bulutlu ve kapalı. Puslu bir görüntü hakim. Perşembeye kadar yağış ihtimali çok az. Sadece çarşamba günü hafif yağış görülebilir. Pazartesi ve salı 18, çarşamba 19 derece.

İzmir’de hava sıcaklığı pazartesi günü 20 dereceyi aşıyor. Ayrıca hafif olarak pazartesi ve salı günleri çamurla karışık yağmur yağma ihtimali yüksek. Perşembe günü daha kuvvetli bir yağışlı sistem geliyor.  Pazartesi 21, salı 19, çarşamba 18 derece.

Marmara Bölgesinin Trakya kısmında hafif yağış geçişleri görülebilir. Doğusunda salı yağış bekliyoruz. Pazartesi günü bölge geneli lodostan dolayı ılık hava kapalı ve çöl tozları etkili. İki gün görülecek yağışlara çamur da eşlik edebilir. Salı günü Edirne, Kırklareli tarafından ayrılan yağışın bölgenin diğer bölümlerinde etkili olmasını bekliyoruz. Salı akşam ve çarşamba günü bölge genelinde sıcaklıklar rüzgârın kuzeye dönmesiyle 15-16 derecelerden 10 derecelere kadar gerileyecek.

Ege Bölgesinin kuzeybatı kesimlerinde ve Marmara’ya komşu olan bölümlerinde pazartesi ve salı çamurla karışık yağış geçişleri gözükebilir. Sahil kesimlerinde hava 20 derecenin üstünde. İç kesimlerde 15 derece civarında. Esas etkili yağışın perşembe günü gelmesini bekliyoruz.

Akdeniz Bölgesinin özellikle doğu bölümü tozdan en çok etkilenen yerlerden... Lodosun da etkisiyle Adana tarafında bölümlerinde hava oldukça kalitesiz ve görüş mesafesi çok düşük. İki gün yağış beklemiyoruz ve sıcaklık bölge geneline 22-23 derece civarında. Çarşamba günü Antalya’da sağanak yağış etkili olabilir. Pazartesi ve salı kapalı hava görünümündeki tozlu havaya dikkat edilmeli.

İç Anadolu Bölgesinde Eskişehir tarafı hariç perşembeye kadar yağış beklemiyoruz. Eskişehir tarafı yarın hafif yağış geçişi görebilir. Lodos etkili ve özellikle Akdeniz’e yakın bölümler (Konya, Karaman) tozdan çok etkileniyor. Hava genelde bulutlu. Sıcaklıklar ortalama 17-18 derece civarında... Perşembe bölgeye yağış gelme ihtimali var.

Karadeniz Bölgesinin batısı salıdan itibaren lodostan poyraza dönüyor. Sıcaklıklar da salı akşam ve çarşamba günü birkaç derece  (18’den 13 dereceye kadar) düşüyor. Doğusunda ise üç gün yağış beklemiyoruz ve sıcaklıklar ortalama 15-16 derece civarında…

Doğu Anadolu Bölgesinde üç gün yağış yok. Hava sıcaklıkları normallerin üstünde, yaklaşık 11-12 derecelerde... Tozlu hava bu bölgemizde de hakim.

Güneydoğu Anadolu Bölgesine ulaşımda hafta başı sıkıntılar olabilir; uçak seferlerinde gecikme ve iptaller yaşanabilir. Üç gün boyunca yağış beklemiyoruz ancak kapalı ve tozlu havanın devam edeceğini tahmin ediyoruz.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın