Birinin hikâyesi, başkasının umut kapısı

Eylül ayından beri dikkatimi çeken, Slovenya Milli Takımı ile harikalar yaratan, son üç senedir de Real Madrid formasını başarıyla sırtlayan basketbolcu Luka Doncic’den söz etmek istiyorum. 19 senelik hayatına şimdiden birçok başarıyı sığdırmış, büyük ihtimalle gelecekte ismini daha çok duyacağımız genç bir yıldız...

Birinin hikâyesi, başkasının umut kapısı

 

Herkesin bir hikâyesi, bu hikâyeye de eşlik eden çok güzel bir hayali vardır. Her ne kadar kısa sürede sonuca ulaşmak kulağa güzel gelse; her büyük hedefin, hayalin arkasında senelerce çalışma, düşüp tekrar ayağa kalkma, bazen pes etmeye çok yaklaşma ama en önemlisi bolca inanç ve mücadele var. Birinin başarı hikâyesi, başkasının umut kapısını açmak için yeterli aslında. Bu hikâyeler yüzünden tenisi, basketbolu, futbolu takip etmek daha değerli hale geliyor. Bütün o maç heyecanlarının arasında, olmazı olduran, yok artık dedirten hikâyelere şahit oluyoruz. Bunlar da gücümüzün artmasına, motive olmamıza sebep oluyor. Sadece sportif hayatımız için bir motivasyon değil bu. Hayat, kariyer hedeflerimizde de bize yol gösterecek motivasyonlar, inancımızı arttıran örnekler.

Geçtiğimiz eylül ayından beri dikkatimi çok çeken bir isim var. Aslında birkaç senedir radarımda olması gereken bir oyuncu ama kendisini yeni yeni çok dikkatli izleme fırsatı buldum. Yaşı daha genç, yeni 19 oldu. Ama oynadığı basketbol, yaşının çok üstünde. Karşılıklı ve yan yana oynadığı isimler de, herkesin örnek alması gereken çok başarılı oyuncular. İyi bir Avrupa basketbolu takipçisiyseniz, şu anda kimden bahsettiğimi anlamışsınızdır. Geçtiğimiz yaz Slovenya milli takımı ile harikalar yaratan, son üç senedir de Real Madrid formasını başarıyla sırtlayan Luka Doncic’den bahsediyorum. 19 senelik hayatına şimdiden bu kadar başarıyı sığdırmış, büyük ihtimalle gelecekte de ismini daha çok duyacağımız genç bir yıldız kendisi.

Babası eski basketçi Sasa Doncic, manevi babası eski NBA oyuncularından Rasho Nesterovic. Luka Doncic zaten basketbolun içine doğmuş, bu kültürün içinde büyümüş bir isim. Onu anlatanlar, babasının her maçında saha kenarında olduğunu, gerektiğinde yerleri süpürdüğünü ve devre aralarında sahaya çıkıp şut attığını söylüyor. Daha yürümeyi öğrenmeden eline basket topunu aldığını düşünürsek, Luca bu iş için doğmuş bir isim. Şu ana kadar da, işini laikiyle yerine getiriyor.

16 yaşından beri Avrupa’nın en iyi takımlarından birinde oynamasıyla da beraber, Doncic üç senelik profesyonel kariyerinde bir sürü büyük başarıya imza attı. İspanya ligi şampiyonlukları, geçtiğimiz sene Euroleague’de ‘Rising Star’ seçilmesi ve daha birçok önemli ödül. Ancak bunlardan en özeli, açık ara, geçen yaz İstanbul’da oynanan FIBA Eurobasket’te Slovenya ile kazandığı şampiyonluk ve turnuvanın ilk beşine seçilmesi. Bu başarılarından sonra da, zaten yavaş yavaş yayılmaya başlayan ismi, çoğu basketbol yorumcusu, oyuncusu, antrenörü ve takipçisinin ağzından düşmez oldu.

Şimdi sırada ne var?

Hâlihazırda, Real Madrid için kilit bir oyuncu Doncic. Avrupa’daki kariyeri hızla devam ediyor. Fakat bu sene, diğer senelerden farklı olarak, NBA Draft’ına da girebilecek Luca. Bu draft’a birinci sıradan seçileceğini düşünenler çok. Kariyeri, oyun tarzı ve başarılarıyla buna en büyük aday olduğunu söylüyorlar. Geçtiğimiz şubat ayında güncellenen mock draft listelerinde de, kendisini beşinci sırada görmek mümkün. Tabii ki daha gerçek draft’lara zaman var, fakat çoğu kaynak kendisinin ilk beş sırada seçileceğinden oldukça emin. 14-15 yaşından beri oldukça ön planda olan bir oyuncu Luca Doncic. Amerika’daki antrenörler tarafından da takip ediliyor. Bundan iki sene önce oyunu hakkında yapılan ayrıntılı bir yorumda da, sadece 16 yaşında bu kadar olgun bir oyunun olmasından övgüyle bahsediliyor. Birebir defansındaki eksikliklerine de değinilmiş bu yorumlarda, ama bunlar da işin bir parçası değil mi zaten?

2017 yılının mart ayında çıkan bir haberde, Real Madrid’in Doncic’i 2018-19 sezonunun sonuna kadar Avrupa’da tutmaya çalışacağı ve bunun için de kendisine oldukça yüklü miktarda para teklif etmeye hazırlandığı yazıldı. 2017 Ekim’inde de Real Madrid Başkanı Perez, Doncic’i biraz daha NBA’in dışında tutmaya çalışacaklarını ama bunun kolay olmayacağını söyledi. Luca’nın da “Bu sezon Avrupa’da son sezonum olur mu bilmiyorum. Gelecekte neler olacak kimse bilemez” tarzında yorumlar yaptığı söyleniyor. Bakalım neler olacak? Her ne olursa olsun, nereye giderse gitsin, hem NBA hem de Avrupa basketbolu için çok büyük bir değer ve yetenek kendisi. 

 

Neden Luca Doncic’in hikâyesi?

 “Anlatmak için neden Luca Doncic’in hikâyesini seçtin, onu diğerlerinden farklı kılan neydi?” derseniz de cevabım hazır. Hayal kurmak bize verilmiş en güzel hediye, bu hayalleri hedef yapmak atabileceğimiz en güzel adım ve bu hedeflerin gerçeklik kazandığını görmek bir insanın hayatında gelebileceği en güzel nokta. O devre aralarında şut atan çocuk, her maç yerleri silen, babası ve arkadaşlarını hayranlıkla izleyen çocuk kim bilir ne hayaller kurdu, nelerden feragat etti daha çok antrenman yapabilmek için. Bunların hepsi hedeflerine ulaşmak ve en mutlu olduğu platformda, en sevdiği işi başarıyla yapmak içindi. Bunun gibi daha bir sürü hikâye var belki, daha da yazmaya devam edeceğim. Ama şimdilik, Luca Doncic genç yaşında büyük riskler almış, hayallerinin peşinden koşmuş ve koşmaya da devam edecek çok değerli bir oyuncu. Adını senelerce duymak dileğiyle… 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın