Tarihi İtalyan Sinagogunda müzik ziyafeti

25 Şubat Pazar akşamı Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve İtalyan Musevi Cemaati işbirliği ile tarihi İtalyan Sinagogunda iki sanatçının konserine tanıklık ettik. Gitarıyla Ferenc Snetberger ve saksafonuyla Tony Lakatos.

Tarihi İtalyan Sinagogunda müzik ziyafeti

Her iki müzisyen de Macar asıllı. Ferenc küçük yaştan itibaren klasik gitar çalmaya başlamış. Müziğinde yerel Roman melodilerinin yanı sıra Flamenko ve Bossa Nova tarzlarından esintilere de rastlanıyor.

Tony Lakatos kökleri 18.yüzyılın efsane Macar Kemancısı Janos Bihati’ye uzanan Lakatos hanedanı da denilen, çoğu kemancı bir ailenin mensubu. Kardeşi Roby Lakatos İstanbul’da birçok konser vermiş bir keman virtüözü. Roby Lakatos un bu sene de Mayıs ayında Edirne Sinagogunda Serkan Çağrı ile birlikte konseri olacak.

Tony altı yaşında keman çalmaya başlamış ve 15yaşında caz müziğine yönelmeye karar verip, enstrüman olarak da tenor saksafonu seçmiş.

Her iki sanatçı yıllardır birlikte tüm dünyada duo konserler vermekte.

Bu gecenin programında açılış İtalyan Cemaati adına Başkan Rıfat Behar ve ardından Macar Kültür Merkezi Müdürü Gabor Fodor’ın konuşmalarıyla yapıldı.

Konserde caz, flamenko, gypsy caz ezgileri ve 1995 yılında Holokost’un bitişinin 50.yılı için Yahudilerle birlikte soykırıma uğrayan Roman halkının anısına  bestesi Ferenc Snetberger’e ait ‘İn Memory of my People’yer aldı. Gitar eşliğinde eşsiz saksafonla birleşen ezgilerde, her zaman mükemmel bir ev sahipliği ile bizleri ağırlayan bu mabette sıra dışı bir konser dinledik.

Damdaki Kemancının ünlü şarkısı ‘If  I were a Rich Man’le son bulan konseri seyirciler ayakta alkışladılar.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın