Yurt dışı yaz kampları, çocuklar ve gençler üzerinde harikalar yaratıyor

Yaza sadece birkaç ayın kaldığı şu günlerde, anne ve babalar, çocuklarının yazı nasıl geçireceği konusunda düşünmeye başlamış durumda.

Yurt dışı yaz kampları, çocuklar ve gençler üzerinde harikalar yaratıyor

Pek çok ebeveyn, çocukları için mümkün olan en kaliteli aktiviteyi arıyor – öyle bir aktivite ki, çocuklarını geliştirecek, onlara yeni beceriler kazandıracak, olgunlaşmalarında ve bağımsız birer yetişkin haline gelmelerinde yardım edecek bir aktivite. Hele ki bu aktivite başka bir ülkede gerçekleşiyorsa değerine değer katıyor demektir, çünkü böylece çocukları, İngilizcelerini iyileştirme fırsatı da yakalayacak.

İsrail’deki BIG IDEA kampları, bu alanda güzel bir alternatif olarak çıkıyor. İsrail’de, 7-18 yaş arasındaki 30 farklı ülkeden gelen gençleri bir araya getiren uluslararası bir program. Kamp, çocuklara programlama, web tasarımı, fotoğrafçılık, dijital müzik, uygulama ve bilgisayar oyunu geliştirme, robotik bilimi ve çok daha fazlası gibi yüksek teknoloji becerileri sağlamaya odaklanıyor. Çocuklar, teknolojik atölyelerin yanı sıra spor, dalga sörfü, yüzme ve dans gibi birçok açık hava etkinliği karışımını da deneyimleyecek; eğlenebilecek.

Mart ayının başında, kamp direktörü Nir Gad, geçen yaz BIG IDEA'ya giden kampçılarla ve çocuklarının kampa katılmasını isteyen yeni ailelerle buluşmak üzere İstanbul'a gelecek. Geçtiğimiz yaz BIG IDEA, Türkiye'den gelen en büyük kampçı grubuna sahipti. Nir Gad, geçen seneki katılımcılarla ilgili olarak şunları belirtti: “Türkiye’den gelen kampçıları görmek gerçekten muhteşemdi. Diğer ülkelerden gelen Yahudi cemaatine mensup diğer gençlerle çeşitli bağlar kurdular ve atölyelerde harika etkinlikleri deneyimleme fırsatı yakaladılar. Kamptan ayrıldıklarında, daha olgunlaştıklarını, yeni kültürlerde ve aktiviteler açık hale geldiklerini görebiliyorduk. Ayrıca, kamp sonunda kampta edindikleri yeni arkadaşlıklara yürekten bağlı hale geldikleri aşikârdı.”

Kampta çocukların başına gelen 4 şey

Nir Gad’a, çocuklarını BID IDEA’ya gönderen ebeveynlerin ne gibi avantajlar gözlemleyebileceğini sorduk. “Binlerce kampçıyı ağırladıktan ve kampın 11 yıldır gençleri nasıl etkilediğini gördükten sonra, 4 ana avantajının olduğunu söyleyebilirim:

  1. Çocuklar çok daha bağımsız hale geliyor ve olgunlaşıyor.
  2. Hayat boyu unutmayacakları harika anılar yaşıyorlar.
  3. Sahip olduklarını belki de hiç bilmedikleri yeni ilgi alanlarını ve yeni yeteneklerini keşfediyorlar.
  4. Cep telefonlarını iki haftalığına bırakıyorlar, böylece daha iyi kişisel ilişkiler geliştirip yeni arkadaşlıklar ediniyorlar.

Gad son olarak şunları söylüyor: “Çocuklarının bu benzersiz deneyimi yaşamalarını isteyen herkesi, 4-5 Mart tarihlerinde, benimle ve Zali Maya ile buluşmak üzere İstanbul’a davet ediyorum.”

https://bigidea.co.il/en/homepage/

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın