Kuvvetli lodosa dikkat!

Özellikle batı bölgelerde Cuma günü kuvvetlenmeye başlayacak lodos Pazar öğlen saatlerine kadar zaman zaman fırtına boyutunda esebilir. Özellikle Ege, Marmara ve Batı Karadeniz’de deniz ulaşımı sıkıntıya girebilir. Dikkatli olunmalı.. Pazar İstanbul’a yağmur geliyor. Ege kıyıları ve Marmara’nın güneyinde ise yağmur cumartesi başlıyor. 

GENEL GÖRÜNÜM 

Sosyal medya hatta medyada belki 4 Şubat’tan ibaren İstanbul’da kar beklendiğine dair yazıları okumuşsunuz veya duymuşsunuzdur. Bundan birkaç gün öncesine kadar bu beklenti bende de vardı. Ancak soğuk havayı çeken alçak basınç bizim çok batımızda konumlandı. Cezayir ve Cebeli Tarık Boğazı’nın oraya gelen Alçak Basınç nedeniyle bizim beklediğimiz bu soğuk kış koşullarını Fransa, İspanya hatta Portekiz yaşayacak. Yurdumuz bu basınç sisteminin oldukça sağında kaldığı için saatin ters yönü hareketiyle lodoslu günler geçirecek. Batı bölgeler, Marmara ve İstanbul için konuşmak gerekirse en az bir hafta daha (8 Şubat’a kadar o da şimdilik) kar beklentimiz yok. Hava sıcaklığında hafta sonuna kadar yurt genelinde 5 derecelik artış bekliyoruz. 

Yurt genelinde cumartesi gününe kadar yağış beklemiyoruz. Cumartesi günü Trakya ve Ege’den girecek sağanak yağışın Pazar günü aşağıdaki resimde de görüleceği gibi Marmara, Ege, Batı Karadeniz,Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun orta ve güney bölümlerinde etkili olmasını bekliyoruz. 

 

 

İSTANBUL’DA ŞİDDETLİ LODOSA DİKKAT 

İstanbul’da bugünden (Perşembe) pazara kadar yağış yok. Pazar günü sağanak yağış geliyor. Yalnız lodos uyarımızı tekrar yapalım. Cuma gününden itibaren etkisini giderek arttıracak olan lodos Pazar öğlen saatlerine kadar zaman zaman fırtına boyutuna ulaşabilir. Deniz seferlerinde aksamalar yaşanması muhtemel görünüyor. Lodos nedeniyle cumartesi günü hava sıcaklığı 20 dereceyi zorlayabilir. Pazar ise düşüş var. Pazar öğleden sonra rüzgarın kuzeye dönmesini bekliyoruz. Perşembe en yüksek 14, Cuma 8/17, cumartesi 10/19 Pazar ise 9/13 derece sıcaklık bekliyoruz. 

ANKARA 

Başkentte de gündüz sıcaklıkları 10 derecenin üstüne güneyli rüzgarlar nedeniyle çıkıyor. Pazara kadar yağış yok ama gece sıcaklıkları halen ayaz etkisiyle düşük.. Bugün (Perşembe) 11 derece beklenen hava sıcaklığı cumartesiye kadar 15 dereceye ulaşacak. Pazar ise 12 derece ve sağanak yağış bekliyoruz. 

İZMİR (LODOSA DİKKAT) 

İzmir’e sağanak yağış cumartesi günü giriş yapıyor. Pazar sabah saatlerinde etkili olduktan sonra kesileceğini düşünüyorum. Perşembe ve Cuma yağış yok ama genelde çok bulutlu bir hava bekliyoruz. Lodos yarından itibaren çok etkili.. Özellikle Çeşme taraflarına dikkat.. Yapılacak gemi seferleri iptal olabilir. Kordon- Karşıyaka hattı vapur seferlerinde sıkıntı olabilir. Sıcaklıklar Perşembe 15 Cuma 16 cumartesi 20 Pazar 15 derece civarında.. 

MARMARA BÖLGESİ (LODOS FIRTINASINA DİKKAT) 

Bölge genelinde cumartesi akşamına kadar yağış yok. Cumartesi gecesi Çanakkale tarafından sağanak yağış giriyor. Pazar günü bölge geneline yayılmış olacak. Ancak yağış oldukça hızlı. Pazartesi günü İstanbul dahil tüm bölgeyi terk etmesini bekliyoruz. Yalnız Cuma ve cumartesi günü görülecek lodos fırtınası tüm bölgede etkili olacak. Çanakkale ve İstanbul Boğazında gemi seferleri aksayabilir. Soba yakımından dolayı oluşabilecek baca zehirlenmelerine karşı tedbir alınmalı.. Ortalama 14 derece seyreden sıcaklık cumartesi bazı yerlerde 20 dereceyi zorlayabilir hatta geçebilir. Pazar yağışla beraber tekrar 15-16 derece civarında düşecek. 

EGE BÖLGESİ (LODOS FIRTINASINA DİKKAT) 

Bölgenin iç kesimlerinde ayaz ve düşük sıcaklıklar devam ederken sahil kesimleri bahardan kalma günler yaşıyor. Bölgenin kıyı kesimlerine yarından itibaren kuvvetli lodos geliyor. Bodrum Yunanistan gemi seferlerinde muhtemelen iptaller olacaktır. Özellikle Ege açıklarında fırtına pazara kadar oldukça kuvvetli olacak . Baca zehirlenmelerine karşı dikkat.. Kıyı kesimlerde sıcaklık 20 dereceyi bulur hatta geçer.. İç kesimlerde ise 15 derece civarını bulacaktır. Cumartesi akşamı ve Pazar yağış var. Pazar kıyı kesimlerden Pazar gecesi ise iç kesimlerden ayrılıyor. 

AKDENİZ BÖLGESİ 

Akdeniz’de de yine lodos var ancak sahil bölümünde diğer denizlerimizde beklediğimiz kadar kuvvetli değil.. Cumartesi etkisi bir parça daha yüksek olup orta kuvveti biraz geçebilir. Pazar gününe kadar 

bölgede yağış beklemiyoruz. Sıcaklık Antalya’da 21-22 derece civarında.. Adana’da da aynı şekilde.. Bahardan hatta yazdan kalma günler devam ediyor. Kuzey kısımda kalan Isparta Burdur tarafında ise gece sıcaklıkları düşük sis ve pus etkili.. Buralarda gündüz en fazla 15 derece sıcaklık bekliyoruz. Pazar Antalya’ya sağanak yağış gelme ihtimali var. 

KARADENİZ BÖLGESİ (LODOS FIRTINSINA DİKKAT) 

Özellikle Karadeniz Bölgesi’nin batısında perşembeden itibaren kuvvetlenecek olan lodos Cuma sahile de yaklaşarak pazara kadar zaman zaman fırtına şeklinde esecek. Doğu Karadeniz’e de cumadan itibaren yayılmasını bekliyoruz. Balıkçıların oldukça dikkatli olmasını öneriyoruz. Soba zehirlenmelerine dikkat.. Yağış bölgenin batısına Pazar günü giriyor ve etkili olacak gibi gözüküyor. Doğusunda da Pazar yağış ihtimali var ama şimdilik nispeten bu miktar daha az. İç kesimlerde 14-15, sahil kesimlerinde 17-18 derece sıcaklık bekliyoruz. Sahil kesiminde lodos dolayısıyla yerel olarak bazı yerlerde sıcaklık 20 dereceyi bulup geçebilir. Pazar sıcaklık bölgede düşüyor. 

İÇ ANADOLU BÖLGESİ 

Bölge genelinde gece 0 derece civarında seyreden ama gündüz 10 dereceyi aşan sıcaklıklar var. Gündüz sıcaklıkları pazara kadar bölge genelinde 4-5 derece artmasını bekliyoruz. Gece sıcaklıkları da 0 derecelerden 4-5 derecelere çıkacak. Pazar günü bölgenin batı ve orta kesimlerine yağış giriyor. Bu yağış şu an için çok etkili gözükmüyor. Gece saatlerinde gece sıcaklığı düşüşüne bağlı olarak iç kesim ve yükseklerde karla karışık yağmur görülebilir. 

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ 

Bölgede yağış kesildi ancak ayaz devam ediyor. Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı çevrelerinde gece sıcaklıkları -5 derece civarında gündüz ise 5 derece civarında.. Daha batıda Malatya Tunceli Erzincan Van taraflarında sıcaklık bir parça daha yüksek.. Pazar gününe kadar bölgede yağış beklemiyoruz. Bölgenin batısına Pazar günü yağmur gelebilir. 

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ 

Bölge geneli gelecek olan yağıştan pek etkilenmiyor. Pazartesiye kadar yağış beklemiyoruz. Sıcaklık ise bölge genelinde birkaç derece artmaya hazırlanıyor. Diyarbakır 15’ten 18’e, Şanlıurfa, Gaziantep bölümü de 14 dereceden 16 dereceye çıkmaya hazırlanıyor. Hafta başında yağış ihtimali olabilir ona  pazartesi günkü yazıda bakacağız.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın