Soğuk hava birkaç gün daha etkili

Soğuk hava birkaç gün daha etkili

Değerli Şalom okurları, Bu yazıyı 25 Ocak Perşembe günü yazdığım ve aynı tarihte yazı sizlerle buluşacağı için ‘bugün’ diye kullanacağım ibareler perşembe, ‘yarın’ diye kullanacağım ibareler ise cuma günü içindir. Bilginize sunarım.

DENİZ ETKİSİYLE KAR VE GÖK GÜRÜLTÜSÜ

Çarşamba günü İstanbul’da yerel olarak ve kısa süreli gözüken kar sağanakları sırasında gök gürültüsü hadisesi oldu. Birçok kişi bunun normal olup olmadığını. Bu çok normal.  Çünkü yazın gördüğümüz gök gürültülü sağanak yağışlarla mantığı tamamen aynı. Yazın sıcak yer ile soğuk üst katmanlar çarpışıyor kışın ise sıcak deniz ve üst katmanlardaki soğuk hava. Dolayısıyla gök gürültüsü deniz etkili yağışlarda son derece normal bir hadisedir. Şu anda Karadeniz suları İstanbul’dan daha sıcak olduğu için buharlaşma seviyesi yüksek oluyor. Üst katmanlardaki soğuk hava ile bu buharlaşma çakışınca deniz etkisiyle kar yağışı hadisesi oluşuyor. Rüzgâr da denizde oluşan bu yağışı karaya taşıyor. 5000 metre seviyesi yeteri kadar soğuk olmadığı için yoğunluğu düşüyor ve yağış karaya çıktığında azalıyor ve dağılmaya başlıyor. Bu da zayıf ve etkisiz kar yağışı bantlarını meydana getiriyor. İşte bu yüzden aynı zamanda bir yerde güneş, bir yerde iki - üç dakikalık kar sağanağı gördük ve bugün de daha da azalarak görmeye devam ediyoruz.

YURTTA GENEL DURUM

Anlattığım nedenlerden dolayı bugün de Marmara’nın doğusunda zayıf ve yerel kar yağışı geçişleri olacak. Bu yağışların oldukça zayıf olmasını bekliyoruz. Yağış şu an için Marmara’nın batısı ve Ege’nin batısından ayrılmış gözüküyor. İç Anadolu’nun güney ve doğusunda, Karadeniz’de, Akdeniz’de, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’da yağışlar devam edecek. Bu yağışların Akdeniz’in sahil ve güneyinde yağmur diğer yerlerde kar şeklinde düşmesini bekliyoruz. Cuma günü yağışlı sistem daha da doğuya hareket ediyor. Karadeniz’in batısındaki yağışlar oldukça azalıyor ve gün içinde terk ediyor. Akdeniz’de de durum aynı. İç Anadolu’nun doğusu, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu’da ise yağışlar devam ediyor. Cumartesi bu bölgelerimizde de zayıfladıktan sonra Pazar günü yurdu terk etmesini bekliyoruz. Sıcaklıklar batıda cumartesiden itibaren artmaya başlıyor doğuda ise büyük değişiklik beklemiyoruz.

İSTANBUL

İstanbul’da perşembe günü de zayıflayarak devam eden yerel kar yağışlarının cuma günü etkisini kaybetmesini bekliyoruz. Cumartesi ve pazar yağış yok. Perşembe gündüz 4 derece, cuma 6, cumartesi 6 derece sıcaklık bekliyoruz. Pazar 10 dereceye çıkma ihtimali var. Gece sıcaklıkları ise 1 - 3 derece arasında olacak. Yağış kesildiği gece saatlerinde ayaza dikkat edilmeli.

ANKARA

Başkentte bugün seyrek olarak görülecek kar yağışı akşamdan itibaren şehri terk ediyor ancak sıcaklıklar düşük seyretmeye devam edecek. Hafta başına kadar yağış beklemiyoruz. Bugün 0, cuma 3, cumartesi ve pazar 4 derecelik sıcaklık beklentimiz var. Gece sıcaklıkları ise sıfırın altında 2 ile 4 derece arasında değişiyor.

İZMİR

İzmir’de yağış kesildi. Bugün çok bulutlu bir hava var yarın bulutlar dağılıyor. Hafta başına kadar yağış beklemiyoruz. Şu anda 10 derecenin altında olan hava sıcaklığı cumartesiden itibaren 10 derecenin üstüne çıkacak.

MARMARA BÖLGESİ

Kar yağışı Trakya’dan ve güneybatıdan ayrıldı. Doğu ve güneydoğuda ise hafif olarak devam ediyor. Cuma günü bölge genelinde yağış beklemiyoruz. Bursa’da sıcaklık 3 derece, Bilecik ise en soğuk şehir ve sıcaklık 0 dereceye yakın. Bölge genelinde hafta sonuna kadar sıcaklıklar 1 - 2 derece artabilir ama esas hissedilir artışı hafta başı bekliyoruz.

EGE BÖLGESİ

Bölgenin sahil kesimlerinde hava açıyor. Doğusunda ise zayıf kar yağışları devam ediyor. Afyon ve Kütahya’da gündüz bile sıcaklık -2 derecelerde... Yarın yağış bu iki ilimizden de ayrılıyor. Hafta başında ısınma bekliyoruz.

AKDENİZ BÖLGESİ

Akdeniz Bölgesinin sahil ve doğusunda yağmur, Göller Bölgesi Burdur ve Isparta’da kar yağışı var. Antalya 15 derece civarında. Yağış bugün çekiliyor ve hafta başına kadar yağış gözükmüyor. Adana ise 13 derece ve sağanak yağışlı. Yağışın yarın da devam edeceğini tahmin ediyoruz. Pazar günü ayrılıyor. Burdur ve Isparta’da gündüz sıcaklıklar 0 dereceyi geçemiyor ve kar yağışı bugün yoğun olarak devam ediyor. Cuma günü bölgeden ayrılmasını bekliyoruz.

KARADENİZ BÖLGESİ

Bölgenin batısında deniz etkisiyle kar yağışları devam ediyor. Ancak bu yağışlar hafif. Bolu’da biraz daha kuvvetli. Doğusunda ise iki gündür devam eden sağanak yağış bugün ve yarın da devam edecek. Yağış doğunun iç kesimlerinde kar şeklinde... Sıcaklıklar 5 - 7 derece aralığında... İç kesimlerde 0 - 2 derece sıcaklıklar var. Pazar yağışın bölgeden tamamen ayrılmasını bekliyoruz.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Bölgenin tamamında oldukça etkili soğuklar var. Bugün yağış Eskişehir - Ankara hattından ayrılıyor. Konya, Sivas, Kayseri, Nevşehir taraflarında cuma akşamına kadar etkili olacağını tahmin ediyoruz. Hafta sonu Sivas taraflarında kar yağışı devam ediyor. Gece ve gündüz sıcaklıkları 0 derecenin altında. Bugün Konya’nın özellikle güneyindeki kar yağışları oldukça yoğun gözüküyor, dikkat!

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölge genelinde hafta sonun kadar kar yağışlarının devam etmesini bekliyoruz. Batısından pazar günü tamamından ise pazartesi günü ayrılıyor. Köy yollarına ulaşımda sıkıntılar yaşanabilir dikkat!

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölgenin genelinde yağışlar yağmur şeklinde. Sıcaklıklar 6 - 8 derece civarında değişiyor. Hafta sonuna kadar yağışın devam etmesini bekliyoruz. Kilis taraflarında sulu kar ve kar yağışı görülebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın