İnfluenza kapıda

Havalar iyiydi, güzeldi derken etrafta salgın başladı. Çoğu evde en az bir kişi yatak döşek yatıyor. Günümüzde soğuk algınlığı virütik veya mikrobik olmak üzere farklılık gösteriyor. Kimi insanlar daha çabuk iyileşmek için hastanelerin acil servis bölümüne gidip, ‘hoop’ perdenin ardındaki yatağa uzanıyorlar. Prosedür gereği bir mini ‘check-up’ uygulanıyor. Durum vahim değilse, antibiyotik karışımı bir veya iki serum takılıyor. Kişi ertesi gün normal hayatına devam edip işine gidiyor. Ne yazık ki yaşam böylesine acımasız oldu. Ama nezle, öksürük ve boğaz ağrısından bir adım ötedeyseniz, kan tahlillerinin yanı sıra bir MR mutlaka gerekecektir. Kimi sektörler durgun olabilir ama sağlık sektörü cıva gibi maşallah.

***

Geçtiğimiz hafta yakın bir arkadaşıma acilde refakat ettim. Koridorda gezinirken kapısı açık olan odalara göz attım. Yatanlardan hiçbiri kötü görünmüyordu. Doktorlardan biriyle sohbet edince durumu kavradım. Son günlerdeki virütik/mikrobik enfeksiyonlar sonucu acil servise başvuran hastaların sayısı artmış. Dolayısıyla ilk tedavileri yapılıp hemen taburcu ediliyorlar. Gerçek acil vakalar ise bir basamak terfi edip ‘yatış’a sevk ediliyor. Zaten bir sonraki adım yoğun bakım. Bilginiz olsun, çoğu hastanelerin yoğun bakım ünitesinde yer yok. Dileğim oraya ulaşmadan iyileşmeniz.

***

Her yıl bıkıp usanmadan tekrarlıyorum. Minik minik mikroplar çevremizde dolaşıyor. En azından kış mevsimi boyunca el sıkmak kadar doğal hale getirdiğimiz ‘öpüşme’ âdetinden vazgeçelim. Eminim sevgimiz ne azalacak ne de çoğalacak.

Karşıdan el sallamama karşın, alerji karışımı ‘influenza’dan -şimdilerde grip ya da soğuk algınlığı denmiyor- nasibimi aldım. Neyse ki hafif geçiriyorum. Bir elimde pastil, diğerinde mendil evin içinde tur atıyorum. Başkalarını düşünmek gibi bir içgüdüm olduğu için dostlardan uzak duruyorum. En kötüsü sokağa çıkamamak. Oysa soğuk havada yürümeye bayılırım.

***

Hastalıkları bir kenara bırakalım. Pazar sabahları Alef’te yer yerinden oynuyor.

Folklor severler adımlarını kaptırmış gidiyorlar. Olayın en keyifli yanı eski folklorcuların her seferinde artan bir sayıyla çoğalması. Daha da güzeli, gençlerle deneyimlilerin birlikte müthiş bir ahenk sağlamış olması.

Alef coşuyor.

Deneyin size de iyi gelecek…

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın