Türk Yahudi Toplumunda bir ilk

Vakıflar Genel Müdürlüğünün en üst karar organı Vakıflar Meclisinde, ‘Cemaat Vakıfları Temsilciliğine’ seçilen Türkiye Hahambaşılığı Vakfı Başkanvekili Moris Levi görevini teslim aldı.

Vakıflar Meclisindeki Cemaat (Azınlık) Vakıfları Temsilcisi, Türkiye’deki 167 cemaat vakfını temsilen seçiliyor. Bu görev için Türkiye’deki Rum, Ermeni, Yahudi, Süryani, Keldani, Bulgar ve Gürcülerden oluşan yedi azınlık toplumunun, vakıf sayıları doğrultusunda aday belirlenmesine ilişkin uzlaşıları gereği, bu yıl Yahudi toplumundan bir aday gösterildi.

24 Aralık’ta Ankara’da yapılan seçimlerde Moris Levi, 121 oyun 117’sini alarak, iki yıllık bir dönem için bu göreve seçilmiş oldu. 

Geçtiğimiz hafta Ankara'ya giderek ilk Vakıflar Meclisi toplantısına katılan Moris Levi, 15 Ocak Pazartesi düzenlenen devir teslim töreni ile görevi Prof. Dr. Toros Alcan'dan teslim aldı.

Alcan görevi teslim etmeden önce yaptığı kısa konuşmada kendisi destekleyen herkese teşekkür etti. Alcan'a armağan olarak, Cumhurbaşkanlığı ödüllü ünlü fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar'ın bir Kudüs fotoğrafı verildi.

Görevi Alcan'dan teslim alan Levi ile sözlerine heyecanlı olduğunu belirterek başladı. Levi, birlikte çalışacağı arkadaşların gözündeki dostluğu ve desteği gördüğünü, bu nedenle de hiçbir endişe yaşamadığını belirtti. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın