Beşiktaş’tan Büyükada’ya

7 Ocak Pazar, unutulmayacak bir gün oldu. İklimler iyice şaşırmış. Sıcaklık 17 derece. Motorla Büyükada’ya gittik. Seri adımlarla Maden’in sonuna ulaştık. Önceleri Kumsal’da, sonra deniz kıyısında yer açan mekandan içeri girdik. Birkaç basamakla tahta masaların bulunduğu toprak zeminde bir yer seçtik. Önümüz alabildiğine mavi; iki küçük çocuk denize taş sektiriyor. Gelenler kendi aralarında sohbet ediyor. Suya düşen çakıl taşlarından başka, ‘çıt’ yok, etraf sakin. Çocuklar normal ses tonuyla konuşuyorlar. Yabancı filan değiller. Demek aileler böyle de eğitebiliyor. Sırtımı güneşe veriyorum. Işınlar rutubeti çekip alıyor sanki.. Yemeğimiz deniz ürünleri ve salatadan ibaret. Malum mezeler, ara sıcaklar ve ardından ana yemek üçlüsüne çoktan veda ettik. Artık yemekten hafif kalkma zamanı.

Mekan yaz-kış açık. Karşılayanlar güleryüzlü, hizmet mükemmel, sunumlar da öyle. Görselinden menüye varana dek, herşey doğayla uyumlu. Özetle, güzel bir havada iki - üç bayanın rahatlıkla gidebileceği bir ortam söz konusu. Tabii İskele’den Maden’in sonuna yaya veya neredeyse küçük turun yarısı olan mesafeyi, faytonla da yapabilirsiniz.

Evet gerçekten 7 Ocak, yazdan kalma bir gün. Kanımca Tanrı’nın bir hediyesiydi.

***

Geçtiğimiz hafta içinde eşimle bir AVM’ye gitme  durumunda kaldık. Çok gerekmediği sürece AVM’ler pek haz aldığım mekanlar değil. Klostrofob olduğum için gün ışığı ve oksijen tercihimdir. Küçük dükkanlardan alışveriş yapmak daha çok hoşuma gider. Her neyse, işimizi hallettik, birer kahve içtik. Nerden aklıma geldiyse, eşime, “sinemaya gidelim mi?” dedim. Okul yıllarımdan beri hafta arası gündüz seansına gitmedim. Uygun saate bilet aldık. Filmin başrol oyuncusu, son yılların en iyi stand-up’çısıydı Salona girerken bir yazı dikkatimi çekti, “13 yaşından küçükler ebeveynleri olmadan filmi izleyemezler.” Garipsedim; çocukları rencide edecek ne olabilirdi ki bu senaryoda? ‘Gong çaldı, yerlerimizi aldık. Seyretmeye başladık. İki saat boyunca belki üç kere gülümseyebildim. Bir filmin gişe rekoru kırması önemli. Ama bu rekoru oyun süresince küfürlü konuşmalar ve ardından halkın kahkahalar atması sonucu başardıysa, yazık olmuş.

“13 yaş” kısıtlamasına gelince, o kısmı hiç anlamadım. Belli ki, uyarı, filmdeki küfürlü sahnelerden ötürüydü. Peki çocuklar yanlarında bir yetişkinle izlediklerinde, malum sahnelerde kulakları mı kapatılıyor?

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın