Yılbaşında hava

Normal şartlarda perşembe yayınlamam gereken yazıyı yılbaşı gecesi modellerde gördüğüm bir kararsızlık yüzünden cuma yazmanın hata oranını biraz daha düşürmek açısından daha doğru olacağını düşündüm. Şimdi beklenen duruma bakalım.

Yılbaşına geçmeden önce özellikle cuma akşamı ve cumartesi sabah için Ege ve Akdeniz için bir uyarı yapmamız lazım. Cuma günü ilerleyen saatlerde Ege Bölgesi’nin sahil bölümünde özellikle Muğla taraflarında oldukça kuvvetli sağanak bekleniyor. Sel ve su baskını riski var. Aynı risk Akdeniz Bölgesi’nde Antalya için de söz konusu… 

Bahsettiğimiz bu yağışlı sistem Cuma günü sadece bu bölgelerde değil önce Marmara’nın güney ve batısı, ilerleyen saatlerde de tamamında etkili olacak. İstanbul çevresinde de cuma günü kuvvetli yağmur var.

Aslında batı bölgeler için konuşmak gerekirse bu yağış iki aşamalı…  Marmara ve Ege Bölgesindeki yağışlar cuma etkili olduktan sonra ilerleyen saatlerde bir mola verecek. Cumartesi günü tekrar başlayacak. Özellikle Marmara Bölgesinde cumartesi günkü yağışlar Trakya ve İstanbul da dâhil olmak üzere cumadan da kuvvetli gözüküyor. Bu yağış yılın son günü olan pazar günü kısa bir süre daha etkili olduktan sonra batı bölgelerden ayrılacak. Akdeniz’in ve İç Anadolu’nun, Karadeniz’in doğusu ile Gündeydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’da devam edecek. Bu yağışların İç Andolu’nun doğusunda Karadeniz’in iç kesimlerinde sulu kar olacağını düşünüyoruz. Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda kar beklentimiz var. 

Bu sistemin özellikle cumartesi günü tüm bölgelerimizde etkili olmasını bekliyoruz. 

HAVA SICAKLIKLARI DA 3-4 DERECE DÜŞÜYOR

Cuma lodostan esen rüzgâr cumartesi itibarıyla poyraza döneceğinden sıcaklıklarda da kademeli olarak geri çekilmeler bekliyoruz. Örneğin cuma İstanbul’da 14 derece olan sıcaklık cumartesi 11, pazar günü 9 dereceye kadar düşüyor.  Ankara’da da benzer durum var. Cumayı yağışsız geçirecek olan Ankara’da cumartesi yağmur var. Cuma 8, cumartesi 7, pazar 5 derece.  Pazar günü ilerleyen saatlerde yağış kesiliyor. İzmir cuma ve cumartesi sağanak yağışlı. Su baskını riski mevcut. Sıcaklığın cumartesi 2 derece düşüp 12 derece olmasını bekliyoruz. Pazar ise yağış kesiliyor.

Antalya, Aydın, Bodrum, Muğla, Fethiye taraflarına uyarımızı yineleyelim Cuma ve cumartesi görülecek sağanak yağış oldukça kuvvetli ve su baskınlarıyla sele yol açabilir. Çok dikkatli olunmalı…

YILBAŞI

Yılbaşı gecesinde İstanbul’da yağış ihtimali düşük ancak hava serin. O saatlerde tahminen 6 derecelik sıcaklık beklentimiz var. Yılın ilk günü ise yağış beklemiyoruz.

Ankara’dan da yılbaşı gecesi yağış çekilmiş olacak ama hava 0 dereceye yakın.  Yılın ilk günü Ankara’da da yağış beklemiyoruz.

İzmir’de de yılbaşı gecesi yağış beklemiyoruz. Sıcaklık 7-8 derece civarında olacak. Yılın ilk günü yağış yok.

Antalya’dan 31 Aralık gecesi kuvvetli yağış çekilmiş olacak. Ciddi bir yağış beklentimiz yok. Sıcaklık 10 derece civarında. Yılın ilk günü de yağış beklemiyoruz.

YILBAŞI GECESİ YAĞIŞLI GEÇMESİNİ BEKLEDİĞİMİZ YERLER

Karadeniz Bölgesi ile Sakarya tarafları, İç Anadolu’nun batısı hariç yerler, Akdeniz’in orta ve doğusu (Mersin, Adana), Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağış beklentimiz var. Yağışın Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun doğusunda sulu kar, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda kar, diğer yerlerde yağmur olmasını beklemekteyiz. 1 Ocak günü ise sistem iyice doğuya çekilip sadece Doğu Anadolu, İç Anadolu’nun doğusu ve Güneydoğu Anadolu bölgesiyle sınırlı kalacağını düşünüyoruz. Güney Doğu’da yağmur İç Anadolu’nun doğusunda sulu kar Doğu Anadolu’da ise kar beklentimiz var.

YILBAŞI GECESİ DAĞLARDA DURUM

Uludağ’da Cuma itibarıyla 50 cm’yi geçen kar örtüsü var. 31 Aralık günü yoğun kar ihtimali var ama gece yağış kesilebilir. 

Kartalkaya’da da yılın son günü kar yağışı beklentimiz var.

Kartepe’de yılın son günü sulu kar ihtimali yüksek.

Erciyes Dağında yine yılın son günü ve gecesi yoğun kar beklentimiz var.

Palandöken’de de yılbaşı gecesi ve yılın ilk günü kar yağışı bekliyoruz.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın