Yeniden lodos

Yurt genelinde yaşanan kış koşulları yavaş yavaş etkisini azaltıyor ve yağış diniyor. Özellikle denize uzak karasal bölgelerde, çukur yerlerde ve yüksek kesimlerde sabah saatlerinde sis görülecek.

Ege ve Akdeniz’de salı akşamı bulutlanma artacak. Çarşamba bu bölgelere yağış geliyor. Yurt genelinde lodos tekrardan etkili olmaya başlayacağı için sıcaklıklar da yükseliyor.

DENİZLERDE DURUM

Bütün denizlerimizde rüzgâr yeniden güneye dönüyor. Sadece denizlerde değil iç bölgelerde de durum aynı. Çarşambaya kadar orta kuvvette esecek lodosun o gün etkisini arttırmasını bekliyoruz. Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz’de kuvvetli eseceğini düşünüyoruz.

İSTANBUL

İstanbul’da hava tekrardan ısınıyor. Pazartesinden itibaren lodos etkili olmaya başladı ve birkaç gün daha devam edecek. Şimdilik cumaya kadar İstanbul’da yağış beklemiyoruz ama bulutluluk çarşamba akşam saatlerinden itibaren artabilir. Sıcaklıklar 15 dereceye kadar tırmanacak. Yılbaşının bir gün öncesinde minik bir soğuma ihtimali var. Bir sonraki yazıda detayları daha iyi görebileceğiz. Sıcaklık pazartesi 11, salı 13, çarşamba 14 derece. Gece sıcaklıkları ise 8-9 derece arasında değişiyor. Hissedilen sıcaklık biraz düşük hissedilebilir.

ANKARA

Başkentte de hava açıyor. Sabah saatlerinde şehrin yüksek kesimlerinde sis var. Kent genelinde de gece ayaz kuvvetli. Pazartesi sabah saatlerinde sıcaklık -1 derece; hün içinde 3 dereceye kadar yükselecek. Perşembeye kadar sıcaklığın 4-5 derece artmasını bekliyoruz. Salı günü 7, çarşamba 9 derece sıcaklık bekliyoruz. Gece sıcaklıkları ise -2 ve 0 derece civarında olacak.

İZMİR

İzmir’de çarşambaya kadar yağış yok ancak salı akşam bulutlanma artabilir. Çarşamba yağış bekliyoruz, perşembe etkisini arttırabilir. Lodos da özellikle çarşamba ve perşembe kuvvetli esecek. Pazartesi 13 derece, salı ve çarşamba 16 derece sıcaklık bekliyoruz.

MARMARA BÖLGESİ

Bölge genelinde perşembeye kadar yağış beklenmiyor. O gün Trakya’dan yağış girişi olacak, cuma ise bölge geneline yayılıyor. Perşembeye kadar ise Trakya, güneybatı ve güneydoğu kesimlerinde sabah saatlerinde sis bekliyoruz. Edirne, Kırklareli, Bursa, Bilecik gibi yerlerde gece sıcaklıkları 3 derecenin üstüne çıkamıyor ama gündüz sıcaklıkları da 10 dereceyi aşıyor. Bu kesimlerde perşembeye kadar sıcaklık 13 derecelere, doğu bölümlerde de 15 derecelere kadar çıkacak.

EGE BÖLGESİ

Bölge genelinde iki gün yağış beklemiyoruz. Doğu kesimlerinde sabah saatlerinde sis var ve gece sıcaklıkları ise 0 dereceye kadar dayanıyor. Gündüz sıcaklıkları ise bölge genelinde birkaç derece artacak. Sahil şehirlerinde sıcaklık 15 derece civarına kadar çıkıyor. Doğuda ise 10 dereceyi aşmaya hazırlanıyor. Salı akşamı bulutlanma artıyor, çarşamba da bölgeye yağış geliyor. Özellikle perşembe günkü yağışın İzmir -Muğla hattında etkili olma ihtimali var. Detaylarına bakacağız.

AKDENİZ BÖLGESİ

Akdeniz’de de Ege’ye benzer durumlar var. Bölgeye yağış çarşamba günü giriyor. Antalya – Mersin - Adana hattında sıcaklık 18 dereceye kadar yükseliyor. Göller Yöresi olan ve daha kuzeyde kalan Isparta - Burdur bölümünde ise 11 - 12 derecelere çıkıyor. Gece sıcaklıkları ise 3 dereceyi geçemiyor. Antalya perşembe günü kuvvetli yağışın etkisi altına girebilir.

KARADENİZ BÖLGESİ

Bölgenin iç kesimlerinde sis bekliyoruz. Sıcaklıklar gece 0 derecenin altında, gündüz ise 10 dereceye çıkmaya hazırlanıyor. Bölgenin sahil kesimlerinde ise hava parçalı bulutlu. Sıcaklıklar 15 dereceye kadar yükselmeye hazırlanıyor. Perşembe günü bölgenin batısından yağış girme ihtimali var.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Bölge genelinde üç gün yağış beklemiyoruz ama bu süreçte ayaza dikkat. Pazar gecesi başkente -5, Sivas’ta -8 derece sıcaklıklar ölçüldü. İki gün daha gece sıcaklıklarının bu şekilde dondurucu olması bekleniyor. Tabii bununla beraber sis de sabah saatlerinde kuvvetli olacak. Gündüz sıcaklıklarında ise 4 - 5 derecelik artışlar bekliyoruz ve sıcaklıklar 7 - 8 dereceye kadar tırmanacak. Yağış girdiği zaman (muhtemelen cuma günü) gece sıcaklıkları da 0 derecenin üstüne çıkacak.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bu bölgemizde de sis ve buzlanma etkili. Erzurum, Kars Ağrı gibi bölgenin yüksek yerlerinde gece sıcaklıkları -5 derecelerde. Gündüz ise 5 dereceye kadar çıkıyor. Daha batıda kalan Malatya, Tunceli gibi yerlerde gece sıcaklıkları 0 ila 2, gündüz sıcaklıkları ise 7 ila 9 derece arasında değişiyor. Bu durumda üç gün boyunca değişiklik beklemiyoruz. Yağış yok.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölge genelinde üç gün yağış yok. Gece sıcaklıkları 3 – 5, gündüz ise 12 - 15 derece aralığında. Diyarbakır’da sabah sis etkili olabilir.

Perşembe günü değerli okuyucularımızla yılbaşında tahmin edilen hava koşullarını paylaşacağız.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın