Yazdan kışa

Hafta sonunu neredeyse kısa kollu kıyafetlerle geçiren bizler hafta başından itibaren yağışlı ve soğuk havayla karşılaştık.

Yazdan kışa

Evvelki yazılarımda çarşamba günü İstanbul’da sulu kar ihtimalinden bahsetmiştim. Salı gecesi ve Çarşamba günü sulu kar bekliyoruz. Rakımı 200 metreyi geçen bölgelerde ise saf kar yağma ihtimali var. Yurdun genelinde ise birçok yerde salı ve özellikle çarşamba kar yağışları bekliyoruz. Batı kesimlerde bu sistem perşembe günü etkisini kaybedip hava sıcaklığının artmasını, doğu bölgelerde hafta sonuna kadar etkili olmasını bekliyoruz.

Resimde; beklenen kar miktarını görmekteyiz. Bu resimden de anlaşılacağı gibi; Marmara’nın güneydoğusu, Karadeniz’in batısında kuvvetli kar yağışları ihtimali daha fazla. Ayrıca İç Anadolu, Ege’nin doğusu, çarşamba günü Karadeniz’in özellikle orta ve doğusu ile Doğu Anadolu’da kuvvetli kar yağışları bekleniyor.

RÜZGÂR

Perşembe gününe kadar karayel etkili. Özellikle Marmara ve Karadeniz’de salı akşam ve çarşamba ilk saatlerde oldukça kuvvetli esecek. Çarşamba akşamından itibaren hızını azaltmasını bekliyoruz. Perşembe ise rüzgârın tekrar güneye dönme ihtimali var. Ege ve Akdeniz’de de kuvvetli karayel beklemekteyiz. Bu denizlerimizde de rüzgâr hızını çarşamba akşam saatlerinde azaltacak.

İSTANBUL

İstanbul’da pazartesi akşam saatlerinde şiddetini arttıran karayel salı ve çarşamba öğlene kadar zaman zaman etkisini arttırıp kuvvetli esmeye devam edecek. Yağış aşırı kuvvetli değil. Salı ilerleyen saatlerinde kıyı kesimler havada kar tanecikleri görebilir. Hem gündüz hem gece sıcaklıkları 0 derecenin üstünde. Bundan dolayı kıyı kesimlerde hiçbir şekilde etkili olacağını düşünmüyoruz. Aydos, Çamlıca, Kayışdağı tepelerinde yani rakımı 200 metreyi geçen yerlerde geçici kar örtüsü olabilir. Yağış kesildikten sonra da hemen erir. Kuzey kesimlerde de aynı derecede etkili olmasını bekliyoruz. Salı gece ve çarşamba ilk saatlerde yağış biraz daha kuvvetli gözüküyor. Akşam ise yavaş yavaş yağış çekiliyor ve sıcaklık artmaya başlıyor. Perşembe sıcaklık artışını biraz daha fazla hissedeceğiz. Hafta sonunda ise 15 derecelere tekrardan yaklaşacak. Bu sistemden sonra İstanbul’da yağış beklediğimiz ilk tarih 9-10 Aralık.  İstanbul’da salı günü beklediğimiz sıcaklık 6 derece, gece 3 derece. Çarşamba en yüksek sıcaklık 5 dereceye kadar çıkacaktır. Gece ise yine 3 derece. Çarşamba gecesi sıcaklık 5 dereceye çıkabilir. Perşembe ise 10 derece sıcaklık bekliyoruz ve o gün yağış beklemiyoruz.

ANKARA

Başkent Ankara’da da salı akşam saatlerinde ve çarşamba tüm şehri etkileyecek mevsimin ilk kar yağışını bekliyoruz. Gündüz ise şehrin merkez bölümünde daha çok sulu kar gözükebilir. Ankara’daki yağış salı akşam saatlerine kadar etkili, çarşamba biraz daha zayıf ama salıya göre bir-iki derece daha soğuk. Perşembe ise yağış beklemiyoruz. Ankara salı günü en yüksek 3 derece, gece -2 dereceye kadar düşüyor ve bu saatlerde kar yağışının daha etkili olmasını bekliyoruz. Çarşamba ise 1 derece, öğlen saatlerinde yağış kesilebilir. Perşembe ise sıcaklığın artmasını bekliyoruz.

İZMİR

İzmir’de Pazar gününden beri etkili olan yağışlı hava bugün ilerleyen saatlerde şehirden ayrılıyor ancak soğuk devam ediyor. Şehir, bu senenin en soğuk günlerini geçiriyor. Salı günü sıcaklık 10 dereceye kadar düşüyor. Çarşamba ise 9 derece sıcaklık bekliyoruz. Perşembe İzmir’de de sıcaklık artmaya başlıyor ama hafta sonu bir yağışlı sisteme daha hazırlanıyor.

MARMARA BÖLGESİ

Trakya ve batı kesiminde yağış bugün etkisini kaybediyor. Bölgenin orta, kuzey ve güneydoğu kesimlerinde ise çarşamba akşam saatlerine kadar yağış devam edecek. Perşembe ise bölgeden ayrılıyor. Bilecik ve Bursa tarafında bu gece etkili kar yağışı görülme ihtimali var. Kocaeli, Sakarya gibi bölgenin doğu kesimlerinde ise genelde sulu kar bekliyoruz. Bu merkezlerin yüksekleri ve kuzey kesimlerinde saf kar yağabilir. Bursa salı 4, çarşamba 2 derece. Gece ise 1 dereceye kadar düşüyor. Uludağ ve Kartepe gibi kayak merkezlerinde bu sistemden dolayı kar kalınlıkları oldukça artacak gibi gözüküyor. Bölgenin doğusunda yani sulu kar beklenen yerlerde ise salı 5-6, çarşamba ise 4-5 derece aralığında sıcaklık beklentimiz var.

EGE BÖLGESİ

Bölgenin sahil kısımlarından yağış salı günü ayrılmasına rağmen soğuma çarşamba öğlen saatlerine kadar devam edecek. Bodrum, Muğla taraflarında sıcaklık çarşamba 10 derecenin de altına düşüyor; 8 derece sıcaklık bekliyoruz. Kütahya, Afyon, Aydın, Denizli taraflarında salı günü sulu kar olarak görülecek yağışın akşam saatlerinden itibaren kara dönmesini ve gece etkili olmasını bekliyoruz. Çarşamba yağış zayıflıyor. Bu şehirlerimizde sıcaklık salı 5 derece, çarşamba ise 2 derece civarında olacak. Gece ise 0’ın altında sıcaklıklar var.

AKDENİZ BÖLGESİ

Antalya ve batısından yağış artık tamamen ayrılmak üzere ama burada da soğuma çarşamba öğlen saatlerine kadar etkili. Antalya’da salı 15, çarşamba ise 11 derece sıcaklık beklemekteyiz. Bölgenin Mersin’den sonraki bölümünde ise (Adana’da dahil) yağış salı ve çarşamba da devam edecek. Adana salı günü 15, çarşamba ise 13 derece. Göller Bölgesine dikkat! Isparta ve Burdur taraflarında salı sulu kar olarak gözlenen yağış gece saatlerinde kara dönecek ve çarşamba akşama kadar etkili olmasını bekliyoruz. Bölge genelinde perşembe yağış ayrılıyor ve sıcaklık artışa geçiyor.

KARADENİZ BÖLGESİ

Bölgenin batısında salı özellikle akşam saatlerinde etkili kar yağışları bekliyoruz. Bolu’da gündüz 0 dereceye yaklaşıyor. Çarşamba ise Karabük, Bolu, Kastamonu bölümlerinde kar yağışı bekliyoruz. Bu yerlerde çarşamba gündüz sıcaklıkları en fazla 1 derece olacak. Perşembe sistem biraz daha doğuya kayıyor. Samsun-Trabzon-Ordu-Artvin-Rize sahil hattında sıcaklıklar 5 dereceye düşüp sulu kar beklenirken, Gümüşhane gibi daha güneyde kalan yerlerde sıcaklık 1-2 derece arasında olup kar görülecek. Bölgenin doğusunda yağışlı sistem cuma gününe kadar devam edecek gibi gözüküyor.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Bölge geneli bu sezonun en soğuk ve kar yağışlı sistemi altına giriyor. Salı günü Eskişehir taraflarında önce sulu kar olarak başlayan yağışların daha sonra kara dönmesini bekliyoruz. Çarşamba ise bölgenin orta ve doğu kesimlerinde kuvvetli kar yağışları bekliyoruz. Konya, Kayseri, Sivas, Nevşehir, Kırşehir gibi yerlerde kar yağışı etkili olacak gibi. Çarşamba batı bölümünden yağış ayrılırken doğusunda perşembeye kadar etkili olacağını düşünüyoruz.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölgeye soğuk ve kar çarşamba giriş yapıyor. Özellikle Erzurum, Ağrı taraflarında çarşamba günü etkili kar yağışları bekliyoruz. Bölge genelinde her noktada kar yağışı görülecek. Hafta sonuna kadar bölge genelinde kar yağışının devam etmesini bekliyoruz. Sıcaklıklar gündüz 0 derecenin altında. Yağış kesildikten sonra gece saatlerinde -15 dereceyi bulan dondurucu ayaz hafta sonunda etkili olabilir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölge yağışlı havanın etkisine salı akşam saatlerinde giriyor. Bölge genelinde yağmur bekliyoruz. Hakkari ve Şırnak’ta ise etkili kar beklentimiz var. Şanlıurfa, Gaziantep bölgesinde salı 12-13, çarşamba ise 9-10 derece aralığında sıcaklık bekliyoruz. Diyarbakır’da da benzer bir durum var. Salı 12, çarşamba 10 derece. Şırnak çarşamba 1 dereceye kadar düşüyor. Bölge genelinde perşembe yağış kesiliyor.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın