Golden Age Komisyonu: “MUTLU EDERKEN MUTLU OLUYORUZ”

Dönemin Cemaat Başkanı Bensiyon Pinto önderliğinde 2001 yılında temeli atılan, imkânlar kısıtlı olsa bile yaratıcı yöntemler ve tecrübeli gönüllüler ile toplumumuzun her yaş grubuna hizmet eden Golden Age Komisyonu yeni döneme yeni başkan ve yönetim kuruluyla “merhaba” dedi. Yönetim Kurulu Başkanı Sara Hazak sorularımızı cevaplandırdı.

Golden Age Komisyonu: “MUTLU EDERKEN MUTLU OLUYORUZ”

 Yönetim kurulunuzun yeni üyelerini tanıtır mısınız?

Yönetim Kurulumuz benim başkanlığında, Sara Galimidi’nin başkan yardımcılığında, İda Barokas, Lida Sarfati, Meri Maya, İda Şalhon, Öjeni Darsa, Luiz Karmona, Yona Halfon, Tuna Mizrahi’den oluşuyor.

 Ne yaptığınızı tam olarak bilmeyenler için Golden Age nedir ve amaçları nelerdir?

Türkiye Hahambaşılığına bağlı olarak faaliyet gösteren Golden Age Komisyonu, 65 yaş ve üstü yaşlıların sosyal yaşam kalitelerini yükseltmeyi, hedef yaşlı kitleye alternatif bir yaşam vizyonu sunmayı ve gönüllü bir yaklaşım içinde manevi destek vermeyi amaçlar. Bunun yanı sıra, yaşlılarımız faaliyetlerimizde eski dostlarıyla bir araya gelip hatıralarını tazeler, el becerileri günlerinde de el becerilerini geliştirmeye devam ederler.

 Faaliyetleriniz neler?

Cemaatin diğer dernek ve kurumlarıyla işbirliği içinde, cemaat hizmetindeki sosyal, kültürel ve dini mekânlarda; restoran, kafe, sinema, tiyatro, müze veya piknik alanlarında kaynaştırma toplantıları düzenliyoruz. Moral ve kültür günleri adı altında sinema günleri, konuşmacı günleri yapıyoruz. Bayram kutlamaları, tiyatro,  konferans,  gösteri günleri, geziler, piknikler, tekne gezileri, sinagog ziyaretleri ve el becerileri günleri de faaliyetlerimiz arasında yer alır. Ayrıca evlerinden çıkamayan veya çıkmayı tercih etmeyenleri ev ziyaretleri ile hoş tutmaya, sohbet ederek hayata tutunmalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz.

 Dışa açık faaliyetler düzenliyor musunuz?

Dışa açık faaliyetlerimiz yok.

 Yardım amaçlı çalışmalarınız var mı?

Her sene rutin olarak, Mitzva Day kapsamında, ziyaretler ve bağışlar yapıyoruz.

 Bildiğim kadarı ile yaz aylarında Burgazada Tatilevinin misafir ettiği Golden Age Dostları var. Bize biraz bundan bahseder misiniz?

Her sene ağustos ayında on gün boyunca yaşlılarımızı Burgazada Tatilevinde misafir ediyoruz. Tatilevinde gün içinde spor, yüzme, el becerisi, gezi gibi çeşitli etkinlikler yapılıyor. Orada çok keyifli günler geçiriyorlar ve çok mutlu oluyorlar.

 Göreve başladığınız bu yeni dönemde gerçekleştirmeyi düşündüğünüz projeleriniz var mı?

Elbette var. Üyelerimiz gün geçtikçe çoğalıyor. Amacımız, imkanlar dahilinde daha fazla etkinlikler yaratmaktır. Faaliyetlerimizde amacımız her ne kadar yaşlılarımızı mutlu etmekse de, bizler de ekip olarak onlarla birlikte olmaktan büyük keyif alıyoruz. Ayrıca, geçen sene büyük uğraşlarla yayınladığımız ‘Altın Değerinde Hikâyeler’ isimli kitabımız, katılımcıların hayat hikayelerinin yer aldığı, geleneklerimiz ve geçmişten günümüze yaşamlar hakkında bilgi edinebildiğimiz bir çalışma oldu. Yaşayan tarih olan bu kitabımızın, bilgi dağarcığımıza çok şey kattığına inanıyoruz.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın