Güney Ege, Batı Akdeniz ve Trakya’da kuvvetli sağanağa dikkat

Yurdumuzun batı kesimleri pazartesi Orta Akdeniz’den gelen yağışlı havanın etkisine giriyor. Salı günü ise sıcaklılarda 4-5 derecelik azalış bekliyoruz.

Güney Ege,  Batı Akdeniz ve Trakya’da kuvvetli sağanağa dikkat

Pazartesi günü Trakya, Ege sahilleri ve Akdeniz’in batısında başlayacak sağanak yağışlar ilerleyen saatlerde iç kesimlere doğru yayılacak. Özellikle Edirne, Antalya ve Muğla bölümünde beklenen yağışlar hayli kuvvetli gözüküyor. Su baskını ve sel riskinden de söz edebiliriz. Dikkatli olmakta fayda var.

DENNİZLERDE DURUM

Bugün İzmir de dahil olmak üzere Ege hattına lodos kuvvetli esiyor. Marmara’da ise rüzgâr zayıf. Karadeniz’in açıklarında rüzgar kuvvetli kıyıya yaklaştıkça kuvveti düşüyor. Akdeniz’in batısında da lodos etkili. Salı günü Marmara’da bir ara rüzgâr kuzeye dönecek gibi olsa da genelde güney yönlerde esmeye devam edecek. Çarşamba orta kuvvette ve daha kuvvetli esmesi muhtemel…

İSTANBUL

İstanbul’da hava parçalı bulutlu. Pazartesi akşam saatlerinden itibaren bulutlanmanın artmasını ve geceye doğru yağışın gelmesini bekliyoruz. Yağış Trakya ve Akdeniz’de beklediğimiz kadar kuvvetli gözükmüyor. Yine de ıslatacak seviyede. Salı da aralıklarla devam etmesini bekliyoruz. Arada bir uzun molalar verebilir. Çarşamba günü ilk saatlerde etkili olduktan sonra şehri terk etmesini bekleniyor. Çarşamba günü akşam saatlerinde lodos orta kuvvetin üstüne çıkabilir. Pazartesi en yüksek sıcaklığı 17 derece bekliyoruz. Salı ise sıcaklık 14 dereceye kadar düşecek. Çarşamba da 13 derece. Perşembeden itibaren sıcaklıkların artmasını bekliyoruz.

ANKARA

Ankara da bu yağışlı sistemden etkilenecek. Pazartesi akşam saatlerinden itibaren başlayacak yağışın çarşambaya kadar aralıklarla etkisini sürdürmesini bekliyoruz. Sıcaklıklarda da düşme olacak. Pazartesi 14 derece olacak olan Ankara salı 10, çarşamba 8 derece..

İZMİR

İzmir’de pazartesi itibarıyla lodos kuvvetini arttırdı ve bulutluluk fazlalaştı. İlerleyen saatlerde kuvvetli sağanak bekliyoruz. Özellikle pazartesi etkili olacak sağanak yağış ve lodosa dikkat edilmeli. Salı yağış zayıflıyor, çarşamba yağış beklemiyoruz. Pazartesi sıcaklık 17 derece; salı ve çarşamba 14 derece sıcaklık bekliyoruz. Perşembe gününden itibaren ise sıcaklık artmaya başlayacak.

MARMARA BÖLGESİ

Ege Denizinden tırmanacak olan yağış Marmara’nın batısında özellikle Çanakkale - Edirne hattında oldukça kuvvetli olacağa benziyor. Edirne’de sel riski var. Çanakkale’de de su baskınları olabilir. Dikkatli olunmalı! Yağış ilerleyen saatlerde batı kadar etkili olmasa da bölgenin doğusuna da yayılacak. Yine de etkili olabilecek bir yağış diyebiliriz. Salı günü yağış batıdan ayrılıyor. Doğusunda ise aralıklarla ve biraz daha kuvvetli yağmaya devam ediyor. Çarşamba günü ise öğlen saatlerinden itibaren bölgeyi terk etmesini bekliyoruz. Bölge genelinde sıcaklıklar bugünden salıya geçişte 4-5 derece azalacak.

EGE BÖLGESİ

Ege Bölgesinde de pazartesi öğlen saatlerinden itibaren özellikle sahil kesiminde kuvvetli sağanak yağışlar bekliyoruz. Bölgede lodos oldukça etkili ve salıya kadar kuvvetli esmeye devam edeceğini tahmin ediyoruz. Özellikle Muğla, Bodrum taraflarında sel riski var. Dikkatli olunmalı! Salı günü yağış sahil kesiminden ayrılacak. Doğu bölümünde zayıflayarak devam edecek. Çarşamba bölgede yağış beklemiyoruz. Sahil kesimlerinde sıcaklık 14-15 derece dolaylarında… İç ve doğu kesimlerde ise 10-11 derece sıcaklık var. Yağışın kesildiği salı gecesi ayaz nedeniyle Kütahya, Aydın çevrelerinde gece sıcaklıkları yine 0 dereceye yaklaşabilir.

AKDENİZ BÖLGESİ

Hafta başında özellikle bölgenin batısı ve Antalya tarafında sel riski oluşturacak kuvvetli gök gürültülü sağanak ihtimali var. Ayrıca lodos da çok sert! Pazartesi gece de çok şiddetli yağış bekliyoruz. Dikkat! Antalya’da yağış salı günü zayıflıyor, akşama doğru terk ediyor. Sıcaklık bu ilimizde 20 derecenin altına düşmeye hazırlanıyor. Pazartesi, salı 18 derece… Çarşamba tekrar 20 dereceye ulaşmasını bekliyoruz. Mersin ve Adana bölümüne yağışın pazartesi gece ve salı girmesini bekliyoruz. Mersin’de de kuvvetli yağış ihtimali var. Uzun zamandır belki de en soğuk günlerini yaşayan bölgede Mersin’de sıcaklık 16, Adana’da ise 18 dereceye kadar düşüyor ve iki gün bu değerler devam edecek gibi gözüküyor. Bölgenin doğusunda çarşamba da yağmur var.

KARADENİZ BÖLGESİ

Bölgenin batısında salı kuvvetli sağanak yağış beklentimiz var. Çarşamba ise orta ve doğu kesimlerde kuvvetli yağmasını bekliyoruz. Çarşamba günü batıda sıcaklık birkaç derece düşebilir. 15’lerden 10 derecelere gerileyebilir. Bolu 10 derece. Sinop’tan başlayıp Trabzon’a kadar uzanan orta ve doğu hattında ise sıcaklıkların lodostan dolayı 18 dereceye kadar ulaşmasını bekliyoruz. Ancak bu bahsettiğim bölgede özellikle Çarşamba kuvvetli yağışlar gözükecek.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Bölgeye pazartesi akşamı yağış giriyor ancak lodostan dolayı sıcaklıklar 12-15 derece aralığında gece sıcaklıkları da çok düşük değil, 6-7 derecelerde… Çarşambaya kadar da önemli bir değişiklik beklemiyoruz. Eskişehir’den Yozgat’a kadar olan bölümde yağış salı akşam ayrılmaya başlıyor. Sivas - Kayseri, Sivas -Konya’nın doğu bölümlerinde ise çarşamba ilk saatlere kadar devam ediyor. Bölgenin doğusunda gece sulu kar ihtimali var. Daha sonra ise yağış beklemiyoruz. Yağış kesildikten sonra yüksek basınç etkili olmaya başlayacak ve gece sıcaklıkları bölge genelinde yine 0 derece yaklaşacak.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölgeye yağışın salı akşam saatlerinde ulaşmasını bekliyoruz. Salıya kadar parçalı bulutlu ve sisli bir hava genel olarak hakim. Salıyı çarşambaya bağlayan gece Erzurum, Ardahan, Ağrı taraflarında kar bekliyoruz. Ardahan’da kar gündüz de etkili ancak diğer yerlerde sıcaklık 5 dereceyi bulacağından sulu kara çevireceğini tahmin ediyoruz. Bölgede perşembe de yağış ihtimali var. Bölgenin batısındaki yağışlar yağmur şeklinde ve sıcaklıklar 8-10 derece civarında.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Gaziantep, Şanlıurfa taraflarında yağışın salı akşamı başlamasını bekliyoruz. Diyarbakır’a ulaşması çarşamba ilk saatleri bulacaktır. Pazartesi ise bölge geneli parçalı bulutlu. Sıcaklıklar Mardin - Şırnak bölümünde 10-12 derece civarlarında… Gaziantep ve Şanlıurfa tarafında ise 15-16 derece, Diyarbakır 13 derece. Yağış sırasında da çok önemli bir değişiklik beklemiyoruz.

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın