Pazartesi kuvvetli rüzgâra dikkat! Salı Anadolu’ya kar geliyor

Herkese iyi haftalar. Evvelki yazımda da özellikle pazartesiye dikkat çekmiştim. İstanbullular pazar akşam saatlerinde başlayan ve zamanla etkisini arttıran bir sağanak yağış ile karşılaştı. Bu yağış hem miktar olarak fazla hem de uzun süreliydi. Dolayısıyla bazı yerlerde su baskınları yaşandı.

Pazartesi kuvvetli rüzgâra dikkat! Salı Anadolu’ya kar geliyor

Pazartesi sabahı, yazıyı yazdığım şu an itibarıyla İstanbul yağışa küçük bir mola veriyor. Ancak ilerleyen saatlerde tekrardan gelmesini ve salı öğlene kadar aralıklarla devam etmesini bekliyoruz. Ayrıca pazar akşam soğuk hava henüz sokulmamıştı. Pazartesi soğuma da giriyor. Rüzgâr da aynı şekilde öğlen saatlerinden itibaren etkisini arttıracak. Dikkatli olmakta fayda var. Bu arada pazartesi gece ve özellikle salıdan itibaren yurdun büyük bölümünde kar yağışlarının gözlemlenmesini bekliyoruz. Şimdi detaylar...

Yazıyı yazdığım saat itibarıyla özellikle Marmara’nın batı bölümünde kuvvetli yağışlar var. Yağış hareketi güneybatı-kuzeydoğu yönlü. Bu yağışın ilerleyen saatlerde şu anda mola veren İstanbul’da tekrardan etkili olmasını beklemekteyiz. Ayrıca Akdeniz’de de etkili yağışlar görüyoruz. Özellikle Antalya’nın doğu kesimleri ve Mersin taraflarında kuvvetlice bir yağış var. 

RÜZGÂR

 

 

Resimdeki tahmin pazartesi akşam saatini gösteriyor. Marmara’da şu anda hafif esen rüzgâr öğlenden itibaren etkisini arttırmaya başlayacak ve özellikle öğleden sonradan geceye kadar etkili olacak. Etkisini salı sabah azaltmasını bekliyoruz. Rüzgâr yönlerini yıldız ve karayel olarak bekliyoruz. Aynı durum Karadeniz için de geçerli. Özellikle Karadeniz’in en batısında kuvvetli yıldız ve karayel bekliyoruz. Salı günü Karadeniz’in batısından ayrılıp orta ve doğusunda etkili olmasını bekliyoruz. Ege’de poyraz, Akdeniz’de lodos var. Akdeniz’de ilerleyen saatlerde rüzgârın kuzeyli yönlere dönmesini bekliyoruz. Özellikle Akdeniz açıklarında kuvvetli fırtına var. Burada da rüzgâr salı günü kesiliyor. Çarşamba günü ise Marmara’da rüzgârın yön değiştirmesini ve güneyli yönlere dönmesini bekliyoruz.

İSTANBUL

İstanbul’da pazar gece sağanak yağış oldukça etkili oldu. Şu anda bir mola veriyor. İlerleyen saatlerde etkili olmasını da bekliyoruz. Soğuma ise yeni giriş yaptı etkisini ise kademe kademe arttıracak. Salı sistemin en soğuk gününü yaşayacağız. Buna rağmen yağış öğlene doğru, rüzgâr da sabah saatlerinde kesilmiş olacak. Çarşamba günü ise rüzgârın yön değiştirmesiyle hava sıcaklıklarında artış bekliyoruz. Pazartesi gece İstanbul’un en tepe noktalarında sulu kar görülmesi muhtemel ama çok düşük bir olasılık. Pazartesi yağmurlu en yüksek 12 derece bekliyoruz. Gece sıcaklık 5 dereceye kadar gerileyecek. Salı ise 9 derece sıcaklık beklentimiz var. Çarşamba ise 14 dereceye çıkmasını bekliyoruz.

ANKARA

Ankara’da pazartesi öğlen saatlerinde etkisini arttırmasını beklediğimiz yağışın gece iyice kuvvetlenmesini bekliyoruz. Salı da etkisini azaltarak devam edecek ancak akşam saatlerinde kesilmesini bekliyoruz. Ankara’da pazartesi gece ve salı görülecek yağışın cinsi kar olma olasılığı yüksek. Çarşamba yağış beklemiyoruz. Pazartesi, 11 dereceye kadar çıkacak sıcaklık akşam saatlerinde 4 dereceye kadar düşebilir. Salı ise en fazla 5 derece sıcaklık bekliyoruz. Salı günü yağış miktarı daha düşük. Çarşamba yağış beklemiyoruz ve sıcaklığın artacağını tahmin ediyoruz.

İZMİR

İzmir’de pazartesi öğleden itibaren sağanak yağış bekliyoruz ancak salı sabah yağış kesiliyor ve ondan sonra 2 gün boyunca yağış beklemiyoruz. Yalnız şehir oldukça soğuyor. Pazartesi en yüksek 14 derece sıcaklık beklentimiz var. Salı 11 derece bekliyoruz. Çarşamba yine 15 dereceye yükseliyor.

MARMARA BÖLGESİ

Bölgenin batısında an itibarıyla etkili olan yağmurun ilerleyen saatlerde tekrardan doğu taraflarına da ulaşmasını bekliyoruz. Yağış Trakya ve batıdan pazartesi geceden itibaren ayrılıyor. Salı öğlen saatlerinde ise bölgeyi terk ediyor. Ancak salı en soğuk gün. Uludağ’da kar bekliyoruz. Ayrıca gece saatlerinde Bursa ve Bilecik civarında sulu kar geçişi muhtemel... Bölge genelince çarşamba günü sıcaklık artışa geçecek ama gece sıcaklıkları ayaz nedeniyle özellikle Edirne taraflarında 0 dereceye yaklaşacak.

EGE BÖLGESİ

Bölgenin tamamı pazartesi yağmurlu. Salı sabah batısından yağış ayrılıyor. Doğusunda ise bu geceden itibaren Kütahya ve Afyon’da yağışın sulu kara gece ise kara dönme ihtimali var. Buralarda da yağış salı öğlen kesiliyor. Çarşamba bölge genelinde yağış beklemiyoruz. Sıcaklık o gün 3-4 derece artsa da bölgenin doğusunda kuvvetli ayaz oluşacağından gece sıcaklıkları 0’ın altına düşecek.

AKDENİZ BÖLGESİ

Özellikle Antalya ve Mersin taraflarında kuvvetli yağış var. Pazartesi gece saatlerinde yağışın kesilmesini ama bu sefer doğusunda yani Adana taraflarında etkili olmasını bekliyoruz. Yurdun genelini etkileyen soğuma Akdeniz’de o kadar fazla hissedilmiyor. Antalya 21 derece. Salı 20 derece bekliyoruz. Adana da aynı şekilde 22 derece, salı 21 derece... Ancak bölgenin kuzeyinde yani Göller Bölgesinde, Burdur - Isparta civarları ise tam tersi durum yaşıyor. Salı sulu kar görülebilir. Çarşamba bölge genelinde yağış beklemiyoruz.

KARADENİZ BÖLGESİ

Batı bölümünde bugün özellikle akşam saatlerinde kuvvetli yağış bekliyoruz. Bu yağış batıdan doğuya yarın geçecek. Bolu Dağında gece kar yağışı görülebilir ve ulaşımda sıkıntı olabilir. Kıyı kesimlerde görülecek yağışlar yağmur iç kesimlerde ise kar şeklinde… Samsun, Trabzon’da salı başlayacak yağmurun perşembeye kadar devam etmesini bekliyoruz. Zonguldak - Sinop hattında ise çarşambadan itibaren yağış beklemiyoruz. Pazartesi akşam batıda, salı doğuda esecek kuvvetli yıldız ve karayele dikkat.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Bölge geneli pazartesiden itibaren soğuk ve yağışlı havanın etkisine giriyor. Salı öğlen saatlerinde batısından ayrılıyor doğusunda devam edecek gibi gözüküyor. Salı günü bölgenin orta ve doğu bölümlerinde kar yağışı bekliyoruz. Kayseri, Sivas, Nevşehir, Kırşehir gibi yerlerde özellikle pazartesi gecesi kar yağışı etkili olabilir. Salı ise sulu kar olarak devam eder. Çarşamba öğlen itibarıyla bölge genlinde yağış kesilmiş olacağını tahmin ediyoruz. Erciyes’te kar kalınlığını arttıracak seviyede kar görülmesi muhtemel…

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölgeye soğuk havanın bu gece ulaşmasını, çarşamba ise etkisini arttırmasını bekliyoruz. Özellikle çarşamba günü bölgenin tamamında kar yağışları bekliyoruz. Pazartesi ve yarın da Erzurum, Kars, Ağrı ve Erzincan’da kar yağışı bekliyoruz. Özellikle gece saatlerinde görülecek kar yağışı köy yollarında sıkıntı yaşatabilir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölge genelinde pazartesi yağmur var. Salı akşam saatlerine kadar devam etmesini bekliyoruz. Çarşamba ise yağış beklemiyoruz. Sıcaklıklar ise 12-15 derece civarlarında.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın