Soğuklara yaklaşıyoruz, pazartesiye dikkat!

Evvelki yazımda da yazdığım gibi dünden beri poyrazlı ve serin bir rüzgârın etkisindeyiz. Hissedilen sıcaklık düştü ancak rüzgârın geldiği Karadeniz hala ılık olduğu için sıcaklığı çok aşağılara çekemedi. Bu durum cumartesiye kadar devam edecek. Cumartesi günü batıdan yağış giriyor. Sıcaklıklar kademe kademe düşmeye başlayacak.

Soğuklara yaklaşıyoruz, pazartesiye dikkat!

GENEL GÖRÜNÜM

An itibarıyla yurtta etkin bir yağış yok. Cuma da etkili bir yağış beklemiyoruz. Cumartesi ilk saatlerden itibaren Ege Bölgesinden yağış giriyor. Marmara’nın Trakya bölümünü de etkileyip ilerleyen saatlerde İstanbul’a kadar ulaşmasını bekliyoruz. Cumartesi sadece Marmara, Ege, Akdeniz’in batısı ve İç Anadolu’nun batısıyla sınırlı kalacak olan yağış pazar günü etki alanını genişletip ve biraz da kuvvetlenerek doğu bölgelere de ulaşacak. Pazartesi ise soğuma oldukça kuvvetleniyor. Fırtına geliyor! Dikkatli olmakta fayda var.

DENİZLERDE DURUM

Marmara’da orta, ara sıra kuvvetlice esen poyrazın etkisini pazar gününe kadar devam ettirmesini bekliyoruz. Pazartesi güçlü karayel bekliyoruz. Kuvvetli fırtına olma olasılığı çok fazla. Dikkat! Ege ve Akdeniz’de hafif lodos var. Bu durum da pazara kadar değişmiyor. Pazartesi günü bu denizlerde de rüzgâr karayele dönüp kuvvetli esmesini bekliyoruz. Ancak özellikle Marmara ve Karadeniz için pazartesi uyarı yapmak gerek. Bu iki denizde de pazartesi kuvvetli karayel fırtınası bekleniyor. 

 

 İSTANBUL

İstanbul’da Perşembe günü orta, arada kuvvetlenen poyraz rüzgârının etkisinde. Hava bu rüzgâra bağlı olarak parçalı zaman zaman çok bulutlu. Sıcaklık en fazla 16 derece. Hissedilen ise 15 civarında. Benzer koşullar cuma da devam ediyor. Cumartesi günü muhtemelen öğlen saatlerine doğru önce Trakya’dan gelecek yağış İstanbul’u da etkileyecek. Kısa bir süre kesildikten sonra pazar günü biraz daha kuvvetlenerek yağmasını bekliyoruz. Bu süreç içinde hava sıcaklıkları kademe kademe 1-2 derece azalacak. Pazartesi ise İstanbul’a kış geliyor. Kuvvetli karayel fırtınasına kuvvetli yağışın da eşlik etmesini bekliyoruz. Hava sıcaklığı 10 derecenin altına düşecek. Hatta yağmurun yüksek yerlerde karla karışık yağmura dönme ihtimali bile var ama bundan pazartesi günü daha detaylı bahsederiz. Perşembe 16, cuma 15, pazar 14 derece sıcaklık beklentimiz var. Pazartesi 6-7 dereceye kadar düşebilir.

ANKARA

Ankara’da üç gün boyunca yağış yok. Pazartesi Ankara’ya da yağış geliyor. Üç gün boyunca gündüz 15-17, gece 4-5 derece aralığında sıcaklık bekliyoruz.

İZMİR

İzmir’e cumartesi kuvvetli sayılabilecek bir yağmur geliyor. Dikkatli olunmalı. Yağışın aralıklarla birkaç gün etkili olmasını bekliyoruz. Perşembe 23 derece, cuma 21, pazar 21 derece sıcaklık beklentimiz var. Pazartesi 20 derecenin altına düşecek.

MARMARA BÖLGESİ

Bölge geneli perşembe ve cuma parçalı bulutlu.. Cumartesi Trakya’dan başlayarak yağmur geliyor.  Öğlen saatlerinde bölgenin doğusuna da ulaşmasını bekliyoruz. Pazar doğu bölgeleri daha kuvvetli olmak üzere sağanak yağışlı. Pazartesi ise kuvvetli soğuk ve karayel fırtınası geliyor. Trakya’da kar yağışı görülebilir. Hatta tam ne olmamak üzere bu ihtimal bölgenin doğu kesimlerinde de var. Detaylara hafta başı bakacağız. Şu anda sıcaklık ortalama 14-16 derecelerde. Pazara kadar etap etap 1-2 derece düşecek.

EGE BÖLGESİ

Bölgenin sahil kesimlerine cumartesi gelecek olan yağış pazar günü tüm bölgeyi kaplayacak. Kütahya’da cumartesi gecesi kar yağışı görülebilir. Gündüz ise yağmurlu. Sahil kesimlerde sıcaklık pazartesiye kadar 20 derecenin altına düşmüş olur. Karasal kesimlerde ise 16 derecelerden 12-13 derecelere kadar düşmesini bekliyoruz.

AKDENİZ BÖLGESİ

Hava iki gün parçalı bulutlu. Antalya’ya cumartesi yağış geliyor. Pazar yağışın Adana’ya kadar ulaşmasını bekliyoruz. Antalya perşembe 23 derece, 20 dereceye kadar düşer. Adana ise 26 derece orada da sıcaklığın yağışla beraber 22 dereceye düşmesini bekliyoruz.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Bölge geneli iki gün boyunca parçalı bulutlu. Pazar Eskişehir tarafına yağış geliyor. Pazartesi bölgenin tamamında yağış ihtimali var. Kuvvetli soğumayı salı günü bekliyoruz. Kar yağışları olacaktır. Önümüzdekiüç gün ise ortalama gündüz sıcaklıkları 14-17, gece ise 3-7 derece aralığında..

KARADENİZ BÖLGESİ

Bölge genelinde ortalama 17-18 derece sıcaklıklar var. Trabzon, Samsun, Rize tarafında yani doğu kesiminde sıcaklık 20 dereceyi iki gün boyunca aşabilir. Sonrasında düşüyor. Batısına ise cumartesi gece yağış giriyor. Sıcaklık 16 derecelere kadar düşüyor. Pazartesi ise önce batı sonra orta kesimlerinde çok kuvvetli karayel fırtınası bekliyoruz. Çok dikkatli olmakta fayda var. Sıcaklıkları birdenbire 10 derece aşağı çekecektir. Bolu’da kar yağışı muhtemel. Yine iç kesimlerinde kar yağışları gözükebilir. Doğu bölümde ise yağış ve soğuma muhtemelen pazartesi ilerleyen saatlerde olacak.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölge geneli geceleri çok soğuk, gündüz ise 10 derecenin üstünde. Pazar günü yağış giriyor. Gece saatlerinde kar yağışları muhtemel. Gündüz ise yağmura ve karla karışık yağmura döner. Bölgenin batısında ise sadece yağmur bekliyoruz.

GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Pazar gününe kadar parçalı bulutlu 20-22 derecelerde. Pazar günü yağmur geliyor. Sıcaklıklar 19 dereceye kadar düşebilir.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın