Hafta başında Ege Ve Akdeniz’deki yağış ve rüzgâra dikkat

Tüm okuyucularımıza iyi haftalar dilerim. Aslında yazımın başlığını “Meteorolojide Kesinlik Yoktur” koymayı düşünüyordum ancak sadece Ege, Akdeniz ve İç Anadolu’nun güneybatısını etkileyecek olan Akdeniz’den gelen yağışlı sistemin özellikle iki bölgemizde etkili yağışlar bırakacağını düşünerek değiştirdim.

Son yazımda başlığı “Esas Yağışlar 14 Kasım’dan Sonra” diye atmıştım. Yaklaşık bir hafta boyunca istikrarlı bir şekilde hem model senaryolarında hem de ana çıktılarda bu yağış ve soğuma gözüktü. Son üç günde ise oldukça keskin değişiklikler oldu. Yurdun büyük bölümünü etkilemesini beklediğimiz yağış ile soğuğun çakıştığı sistem şu anda sadece çok küçük bir bölümü etkileyebilecek; onda da aşırı bir soğuma beklemiyoruz. Bazen en ufak bir basınç hareketi değişikliği bütün senaryoyu değiştirebiliyor. Orta vadede bu tip radikal değişiklikler çok normal, üç gün gibi kısa vadede daha nadirdir ama yine normaldir. Bu yüzden bir gün sonrasının tahmini bile yüzde 80 netlik ifade eder. Bu durum bana da bir ders oldu ve dört gün sonrası için bile manşet atılmaması gerektiğini bir kere daha öğrenmiş oldum.

Şu andaki duruma göre yukarıda bahsettiğim bir günlük sistemden sonra 17 Kasım’a kadar yurtta, 19 Kasım’a kadar da İstanbul’da yağış gözükmüyor. Tabii ki orta vade olduğu için dönüşümler olabilir. Perşembe günü detayları inceleyeceğiz.

GENEL GÖRÜNÜM

Pazartesi sabahı yazıyı yazdığım saat itibarıyla sadece Bilecik dolaylarında bir yağış görünüyor. Kuzeye doğru çıkıyor ve etkisini kaybederek Batı Karadeniz’de de görülecek gibi gözüküyor. Ancak gün sonuna kalmadan yağışın kesilmesini bekliyoruz. Esas sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklediğimiz yerler Ege ve Akdeniz’in özelikle batısı.  Muhtemelen pazartesi akşam saatlerinde giriş yapıp bir gün etkili olmasını bekliyoruz. Bu yağışın Ege’den doğuya doğru ilerleyip İç Anadolu’nun batı ve güneybatısına kadar etkili olmasını ancak diğer iki bölgemiz kadar kuvvetli olmamasını bekliyoruz. Salıdan sonra ise perşembeye kadar yurt genelinde önemli bir yağış beklentimiz yok. Çarşamba günü güneyden, kuzeydoğuya dönecek rüzgâr nedeniyle Karadeniz ve Marmara’da 2-3 derecelik sıcaklık düşüşü beklentimiz var.

RÜZGÂR

 

Görüldüğü gibi yurt genelinde güneyden esen rüzgârlar etkili. Bu da sıcaklığın yüksek olmasına eden oluyor. Pazartesi Akdeniz ve Ege’de etkili güneyli yönlerden rüzgâr bekliyoruz; Marmara ve Karadeniz’de ise hafif ve orta kuvvette. Bu durum çarşambaya kadar devam edecek. Çarşamba gününden itibaren Karadeniz ve Marmara’da poyraz yönlü orta, ara sıra kuvvetli rüzgâr bekliyoruz ayrıca Ege ve Akdeniz’deki kuvvetli rüzgârın yine aynı gün biraz dineceğini tahmin ediyoruz.

İSTANBUL

İstanbul’da daha fazla güneydoğudan esen bir rüzgar hakim... Hava çok bulutlu… Bu görüntünün pazartesi ve salı da devam etmesini bekliyoruz. Çarşamba günü poyraz geliyor ve sıcaklığı bir - iki derece düşürecektir. Pazar günü çok cılız bir yağış geçişi oldu. Buna benzer bir yağış geçişi olabilir. Pazartesi 13/18, salı 12/18, çarşamba 10/15 derece sıcaklık beklentimiz var.

ANKARA

Başkentte çok bulutlu ve sisli bir sabah yaşanıyor. Akdeniz’den gelen sistemin salı Ankara’ya da ulaşmasını bekliyoruz. Ancak beklenilen yağış çok kuvvetli değil ve süresi de uzun değil. Çarşamba yağış beklemiyoruz. Çarşamba yine yüksek basınç ve yağışsız hava bekliyoruz. Pazartesi ve salı 16, çarşamba 14 derecelik sıcaklık beklentimiz var. Bu sistem yaklaşık 5 dereceye düşen gece sıcaklığını da 7 - 8 dereceye yaklaştıracak ama çarşamba gecesi yine 4 - 5 dereceye düşecek.

İZMİR

İzmir’de pazartesi öğlen saatlerinden itibaren yağış bekliyoruz. Sağanak ve gök gürültülü sağanak eşlik edebilir. Salı öğlen saatlerine kadar devam etmesini sonra kesilmesini tahmin ediyoruz. Çarşamba yağış beklemiyoruz. Güneydoğudan esen rüzgâr saatte 40 km’yi geçebilir. Dikkat! Pazartesi ve salı 21 derece, çarşamba ise 22 derece sıcaklık beklentimiz var.

MARMARA BÖLGESİ

Bilecik civarlarında devam eden bir yağış var ancak ilerleyen saatlerde kesilmesini ve çarşambaya kadar yağışın olmamasını bekliyoruz. Çarşamba günü sadece Trakya’nın batı ucunda Edirne tarafında bir yağış geçişi olabilir. O da kısa süreli. Bölge genelinde 18 ila 21 derece dolayında olan sıcaklıklar, çarşamba günü rüzgârın kuzeye dönmesiyle 2 derece azalacak.

EGE BÖLGESİ

Bölgenin batı ve güneybatısı öğlenden itibaren sağanak yağışlı havanın etkisine giriyor. Bodrum, Muğla, Aydın’da etkili sağanak yağışlara dikkat! Gök gürültüsü ve şimşek de etkili olması bekleniyor. Güneydoğudan esen rüzgâr bu yerlerde saatte 50 km’ye ulaşabilir. Bugün denize çıkacaklara dikkat demekte fayda var. Yağış bölgenin doğusuna da yayılacak ve yarın öğlen saatlerinde kesilecek. Sahil bölgelerinde 20 - 21, iç kesimlerde 16 - 17 derece sıcaklık beklentimiz var. Çarşamba yağış beklemiyoruz.

AKDENİZ BÖLGESİ

Bölgenin batısı da bahsettiğimiz sistemin etkisine giriyor ancak doğusunda etkili olmasını beklemiyoruz. Antalya pazartesi kuvvetli sağanak yağış görecektir ve buna gök gürültüsü de eklenecektir. Salı günü etkisini azaltmasını bekliyoruz. Burada da rüzgâr kuvvetli esecek. Ancak neredeyse yaz değerlerinde sıcaklık var. 23 derece sıcaklık bekliyoruz. Salı 21, çarşamba 22 derece. Çarşamba bölge genelinde yağış beklemiyoruz. Adana ve Mersin parçalı bulutlu bir üç gün yaşayacak, sıcaklık 23-25 derecelerde…

KARADENİZ BÖLGESİ

Bölgenin doğusunda güneyli rüzgârların da etkisiyle adeta yazdan kalma günler yaşanıyor. Sıcaklık Ordu, Trabzon, Rize taraflarında 23-25 derece aralığında. Bu bölümde üç gün yağış beklemiyoruz. Bölgenin batısında da pazartesi belki Zonguldak taraflarında cılız yağış geçişi olabilir. Hava çok bulutlu ancak etkili bir yağış yok. Çarşamba 2 derece serinleme olma ihtimali var. Bölgenin batı ve orta bölümlerinde gündüz sıcaklıkları 16-18 derecelerde… Bolu’da gece sıcaklıkları 1 dereceye kadar düşüyor.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Bölge genelinde pazartesi etkili bir yağış beklemiyoruz. Salı günü Eskişehir, Ankara taraflarında hafif yağış geçişi görülebilir. Çarşamba yağış yok. Gece sıcaklıkları düşük; gündüz sıcaklıkları da 14-17 derece civarında ve üç gün bu değerleri bekliyoruz.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Üç gün yağış yok. Bölgenin özellikle doğusunda yüksek basınç etkili ve ayaz kuvvetli… Erzurum, Kars, Ardahan’da gece sıcaklıkları -1 dereceye kadar düşüyor. Gündüz sıcaklıkları ise 13-15 derece aralığında ve üç gün önemli bir değişiklik beklemiyoruz.

GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bu bölgemizde de üç gün yağış beklemiyoruz. Bölgede sıcaklıklar 18 - 20 derece aralığında ve üç gün boyunca önemli bir değişiklik beklemiyoruz.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın