Esas yağışlar 14 Kasım’dan sonra

Daha evvelki yazıda 14 Kasım sonrasında soğuma ve yağış ihtimali olduğunu belirtmiştim. Bu ihtimal giderek kuvvetleniyor. Ancak öncesinde şu andaki duruma ve pazartesiye kadar yaşanacaklara bakalım.

Esas yağışlar 14 Kasım’dan sonra

Yazıyı yazdığım saat itibarıyla Çanakkale’nin batısından yönü kuzeydoğu olan bir yağış yer alıyor ve gördüğünüz gibi Marmara Denizine girmek üzere. Bu kütlenin ilerleyen saatlerde İstanbul’a ulaşma ihtimali var. Ayrıca yine Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyinden Doğu Anadolu’nun kuzeyine doğru çıkan bir yağış kütlesi daha var. İlerleyen saatlerde Erzurum’a kadar çıkabilir. Onun dışında yurt genelinde ciddi bir yağış görünmüyor.

Cuma da yine Marmara’nın doğusu ve Karadeniz’i etkileyebilecek bir hafif yağış geçişi bekliyoruz. Bu kısa geçişin ardından yurt genelinde iki gün yağış beklemiyoruz. Pazar günü Trakya’dan yağış girme ihtimali var. Perşembe ve cuma yurdun kuzeybatı bölümlerinde 2-3 derecelik sıcaklık düşüşü bekliyoruz. Pazar yeniden toparlanıyor.

DENİZLERDE DURUM (PAZAR VE HATTA PAZARTESİ KUVVETLİ LODOS İHTİMALİ)

Öncelikle üç gün boyunca denizlerde fırtına beklemediğimizi söyleyelim. Perşembe rüzgâr Marmara’da çok hafif ara sıra orta kuvvette ve güney yönlerden esiyor. Cuma ise rüzgârın orta kuvvete çıkmasını ve kuzeye dönmesini bekliyoruz. Zaten beklediğimiz sıcaklık düşüşü bu zamanda yaşanacak. Cumartesi tekrar güneye dönüyor. Pazar günü ise lodosun kuvvetlenmesini bekliyoruz. Ege açıklarında kuvvetli olan poyraz İzmir tarafına yaklaşılınca hafif lodosa dönüyor. Ancak cuma günü Ege’de de kuvvetlenmesini ve yıldıza dönmesi bekliyoruz. Pazar günü Ege’de de kuvvetli lodos ihtimali var. Akdeniz’in batısında karayel, doğusunda ise keşişleme rüzgârı var. Cumadan sonra hafifliyor. Pazar günü özellikle batısında lodosun etkili olmasını bekliyoruz. Karadeniz açıklarında şu anda orta kuvvette poyraz esiyor. İlerleyen saatlerde hafifleyip açıklarında daha kuvvetli eseceğini hatırlatarak güneye dönmesini bekliyoruz. Cuma günü ise rüzgâr tekrardan poyraza dönüyor. Açıklarında kuvvetli... Pazar günü ise Karadeniz’de de lodos bekleniyor.

Lodos pazar günü denizlerde etkili olabilir. Pazartesi günü de deniz ulaşımını etkileyebilecek kadar kuvvetle esmesi muhtemel. Dikkatli olmakta fayda var.

İSTANBUL

İstanbul’da şu an parçalı bulutlu bir hava var. İlerleyen saatlerde hafif bir yağış geçişi yukarıda da bahsettiğim gibi olabilir. Cuma da hafif bir yağış geçişi bekliyoruz. Sonrasında ise pazartesiye kadar yağış gözükmüyor. Ancak dikkat edilmesi gereken husus, cuma görülecek poyraz hissedilen sıcaklığı birkaç derece aşağıya çekecek. Cumartesi ise yağış da rüzgâr da kesiliyor ve sıcaklık tekrar yükseliyor. Pazar günü ise İstanbul’da da etkisini göstermesini beklenen lodos riski var. Özellikle 13 Kasım ve 14 Kasım’da lodos sıkıntı yaratabilir. Perşembe günü parçalı bulutlu ve yağmur geçişli 16 derece; gece 12 derece. Cuma 14 dereceye kadar düşüyoruz ama hissedilen sıcaklık 11-12 derece olur ve arada yağış geçişleri bekliyoruz. Gece 10 derece. Cumartesi tekrardan 17 dereceye kadar yükselmesini bekliyoruz ve hava parçalı bulutlu... Pazar da aynı koşullar devam edecek lodos ile beraber bir parça bulutlanma artabilir, sıcaklığı 18 derece bekliyoruz.

ANKARA VE İZMİR

Ankara yüksek basıncın etkisinde. Pazartesiye kadar yağış beklemiyoruz. Sıcaklık 13-15 derece aralıklarında olacak. Yalnız gece bu sıcaklık 0-2 derece aralığına geriliyor. Ayaz oldukça kuvvetli. Sabah saatlerinde sis ve pus hadisesi çok doğal gözüküyor. Pazar günü lodos gireceğinden bu durum biraz dağılacak. Sıcaklık 16 dereceye çıkabilir.

İzmir’de dört gün boyunca sıcaklık 20-21 derece aralığında.. Yağış beklemiyoruz. Pazar lodos sert esip pazartesi yağış gelme ihtimali var. Bu süreç içinde gece sıcaklıklarını ise 10-11 derece civarında tahin ediyoruz.

MARMARA BÖLGESİ

Bölgenin doğusunda bugün ve yarın cılız yağış geçişleri olabilir. Cuma sıcaklıklarda düşüş, pazar da bölge genelinde artış bekliyoruz. Bursa’da sıcaklıklar 20 derecenin üstüne çıkabilir. Trakya’da Edirne ve Kırklareli 19 derece civarında… Pazartesi günü Trakya’dan yağış giriyor.

EGE BÖLGESİ

Bölgenin doğusu sabah saatlerinde sisli ve gece sıcaklıkları neredeyse 0 dereceye dayanıyor. Sahil kesimleri ise 20-22 derece civarında. Üç gün yağış yok. Pazar gecesi ve pazartesi sağanak yağış ihtimali var.

AKDENİZ BÖLGESİ

Bölge genelinde az bulutlu bir hava hakim... Antalya’da 23-24 derece sıcaklık var. Adana’da 22 derece; üç gün yağış beklemiyoruz. Pazartesi bölgeye batıdan sağanak yağış girme ihtimali kuvvetli…

KARADENİZ BÖLGESİ

Bölgenin batısında cılız yağış geçişleri var. Cuma yağış beklemiyoruz. Bolu gece 0 derecenin de altına iniyor; gündüz ise 11 derece. Bölge genelinde sis ve pus etkili olabilir. Pazar günü lodosun güçlenmesini ve pazartesi yağışın girmesini bekliyoruz. Yağışın Trabzon, Rize, Samsun, Ordu, Artvin gibi doğu bölgelere ulaşması salıyı bulabilir.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Bölge genelinde üç gün boyunca sisli ve puslu bir hava hakim... Yağış yok gece sıcaklıkları 0-2 derece, gündüz ise 14-15 dereceye kadar çıkıyor. Pazartesi bölgenin güneyine yağış girebilir.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

An itibarıyla güneyden kuzeye doğru devam eden bir yağış var. Perşembe etkisini kaybetmesini bekliyoruz. Sonrasında pazartesiye kadar sisli ve puslu havalar olacak. Erzurum, Kars, Ağrı taraflarında gece sıcaklıkları 0 derecenin altında… Gündüz ise bu kesimlerde 10-11, Malatya-Tunceli gibi daha batıda kalan kesimlerde ise 15-16 derece aralığında…

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Yağış bölgeyi terk etti. Pazartesiye kadar yağış beklemiyoruz. Sıcaklıklarda da pek bir değişiklik yok. Diyarbakır 17-18, Şanlıurfa 20-22, Gaziantep 20-21 derecelerde olacak... Bölge genelinde gece sıcaklıkları ise 10 derecenin altında 8-9 derecelerde…

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın