Cumartesi akşam yağmur var

Oldukça üşüten, özellikle iş ve okula gitme saatlerinde adeta donduran ancak yağışsız tipik soğuk karakterli yüksek basınç günleri geçirdik. Bu durum etkisini biraz daha hafifleterek cumartesiye kadar devam ediyor. Cumartesi ise İstanbul’a yağmur geliyor.

Cumartesi akşam yağmur var

GENEL DURUM

An itibarıyla, Ege’nin güneyinde bulutluluk hakim... Onun dışında yurt genelinde yağış gözükmüyor. Batı ve Orta bölgelerde sis var. Hava sıcaklıklarının batı bölgelerde, iki gün içinde, gece sıcaklıkları da dahil bir - iki derece artmasını bekliyoruz. Cumartesi ise yine düşüş var. Orta ve doğu bölgelerde ise hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Pazar günü yağış özellikle Akdeniz Bölgesi başta olmak üzere doğu bölgelere de yayılabilir.

DENİZLERDE DURUM

An itibarıyla Ege açıklarında kuvvetli yıldız ve poyraz rüzgarı hakim ama bizim sahillere pek ulaşamıyor. Karadeniz açıklarında da lodos etkili olmaya başladı. Marmara Denizi çok sakin.  Akdeniz’in ortasında oluşan siklondan dolayı doğu ve batısında hafif ama değişik yönlü rüzgarlar hakim. Mevcut olan durum Karadeniz’de cuma gece yarısı, Marmara’da ise cumartesi sabah saatlerinde değişiyor. Rüzgâr poyraza dönecek ve kuvvetlenecek. Pazar günü ise zayıflamasını bekliyoruz.

İSTANBUL

İstanbul’da gündüz en fazla 10 dereceye yaklaşan, geceleri ise bazı bölgelerde neredeyse 2 dereceye kadar düşen ve oldukça soğuk ve puslu hava etkisini biraz yitirmeye başlıyor. Geceleri yine soğuk ama biraz artıyor. Cumartesi yüksek basınç sistemi etkisini kaybedip akşam saatlerinde yağış geliyor. Bu da cuma ve cumartesi geceleri sıcaklığın 10 derecenin üstüne çıkabileceğini gösteriyor. O güne kadar iki gün yağış yok sabah saatlerinde sis ve pus gözükmesi doğal… Perşembe en yüksek 13 derece. Cuma 6/16, cumartesi 11/15, pazar ise 10/16 derece sıcaklık beklemekteyiz. Pazar yağış öğlen saatlerine kadar devam edebilir. İstanbul’da bu sistemden sonra şimdilik 9-10 Kasım’a kadar yağış gözükmüyor.

ANKARA VE İZMİR

Ankara sabah saatlerinde sisli günler geçiriyor, perşembe sabahına da o şekilde uyandı. Gece sıcaklıkları neredeyse 0 dereceye kadar iniyor ama öğlen saatlerine doğru 10 dereceyi geçiyor. Bu durumda üç gün boyunca değişiklik beklenmiyor. Sadece gündüz sıcaklıklarında bir - iki derece artış olabilir. Perşembe 11, cuma ve pazar 13 derece sıcaklık beklentimiz var. Gece ise yine 0 ila 2 derece arasında sıcaklıklar bekliyoruz.

İzmir’de de geceleri neredeyse 5 dereceye kadar düşen sıcaklık söz konusu. Ancak önümüzdeki üç günde sıcaklıklar gündüz de gece de artıyor. Perşembe 17 derece beklenen sıcaklığın pazara kadar 20 dereceye, gece sıcaklıklarının da 5-6 dereceden 10 dereceye çıkmasını bekliyoruz. Pazar yağış ihtimali var ama düşük.

MARMARA BÖLGESİ

Bölge geneli cumartesiye kadar gündüz parçalı bulutlu, sabah saatlerinde ise sisli... Cumartesi akşam saatlerinde bölgeye yağmur geliyor.  Yağış bir günlük. Batısında pazar sabah doğusunda ise öğlen saatlerinde kesilir diye tahmin ediyoruz. Perşembeden cumartesiye kadar sıcaklıklarda bölge genelinde 3 derecelik artış, yağıştan sonra yine şu andaki sıcaklıklara yakın olacak bir düşüş olacak. Yüksek basınç sistemi etkisini yitireceği için gece saatlerinde etkili olan aşırı soğuklar etkisini kaybediyor ama bir iki gün daha 10 derecenin altında ve sisli havalar ile karşılaşılabilir. Bursa’da gece neredeyse 0 dereceye düşen sıcaklık pazar gecesi 5 derecenin üstüne yükselecek. Gündüz sıcaklıkları ise 13 derece civarında… 

EGE BÖLGESİ

Bölgenin sahil bölümlerinde sıcaklık 17 derecelerden 20 derecelere kadar çıkacak. Karasal iklim yaşayan doğu bölümünde ise geceleri neredeyse 0 dereceye dayanan sıcaklıklar var. Gündüzleri ise 13 derece. Pazara kadar bölge genelinde sıcaklıklar 3 derece artacak. Doğusuna pazar yağış geliyor. Gece sıcaklıklarını arttırır ama gündüz sıcaklıklarını şu andaki değerlere çeker. Yağış bir günlük gözüküyor. Aydın, Bodrum tarafında yağış kuvvetli olabilir. Dikkat!

AKDENİZ BÖLGESİ

Bölge geneli pazara kadar parçalı bulutu. Pazar yağış giriyor ve kuvvetli olacağa benziyor. Pazar gecesi yağışın doğu taraflara da yayılması bekleniyor. Antalya perşembe 21 derece, Adana 25 derece. Pazara kadar Antalya 25 dereceyi, Adana ise 27 dereceyi görebilir. Yağışla birlikte tekrardan 3-4 derecelik azalış söz konusu. Adana’da sıcaklık 20 dereceye kadar düşebilir.

KARADENİZ BÖLGESİ

Bölge geneli cumartesi geceye kadar parçalı bulutlu, iç kesimlerinde ise sabah saatlerinde sis ve pus var. Bolu’da gece sıcaklığı 0 derece. Ortalama sıcaklıklar ise 14-17 derece arasında… Bölgenin orta bölümleri pazar günü yağış görebilir. Diğer yerlerde önemli bir değişiklik beklemiyoruz.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Bölgede gece dondurucu soğuklar yaşanıyor. Geceleri neredeyse 0 dereceye kadar düşüyor. Gündüz ise bu değerler 13-14 dereceye kadar yükseliyor. Bu durum pazara kadar devam ediyor. Pazar Konya yağmurlu geçebilir. Diğer yerlerde önemli bir değişim beklemiyoruz.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bu bölgemizde de gece 0 dereceye kadar inen sıcaklıklar var ama gündüz Erzurum, Kars, Ağrı, Van gibi şehirlerde 10-11 derece, Tunceli, Malatya gibi daha güneybatıda olan şehirlerde 15 dereceyi buluyor. Yağış şimdilik bu bölgeye ulaşamayacak gibi gözüküyor. Dolayısıyla mevcut koşullar üç gün devam edecek gibi duruyor.

GÜNEYDOĞU ANDOLU BÖLGESİ

Bölge pazar akşam saatlerine kadar parçalı bulutu. Sıcaklık ortalaması 17-20 derece arasında değişiyor. Düşük bir ihtimal olmakla beraber bölgenin batısına yani Gaziantep ve Şanlıurfa tarafına pazar günü yağış gelebilir. Yağış anında bu şehirlerimizde bir - iki derecelik sıcaklık düşüşü bekliyoruz. Onun dışında üç gün boyunca bölge genelinde değişiklik beklemiyoruz.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın