Soğuk ama kuru

Daha önce de bahsetmiştim, ay sonu kış provası yaşayacağız diye... Evet, İstanbul’da hava sıcaklığı gündüz 10-12 derece arasına geriliyor, özellikle kuzey ve yüksek kesimlerde 10 derecenin altı da hissedilebilir.

Soğuk ama kuru

Hatta geceleri neredeyse 5 dereceyi göreceğiz ama gelen bu soğuk kütlenin yanında Orta Avrupa’dan Balkanlara uzanan ve oradan da bize kadar ulaşan 1025 mb’lik yüksek basınç sebebiyle bu soğuğu biz İstanbullular yağışsız geçireceğiz. 4 Kasım günü bir yağış gelme ihtimali var; takip ediyoruz. Şimdi detaylara bakalım.

 

 

Pazartesi için Marmara’nın güneyi, Batı Karadeniz, İç Anadolu’nun tam orta bölümü, Doğu Anadolu’nun batı kesimleriyle Rize çevrelerinde sağanak yağış görülüyor. Bu yağış Marmara’dan artık doğuya doğru hareket ediyor. Gün içinde İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’de yağışların devam etmesini bekliyoruz. Doğu Anadolu’da gece kar yağışları görülebilir. Yarın bu sistem iyice doğuya hareket edecek.

DENİZLERDE DURUM

Pazar gece Marmara’da oldukça kuvvetli bir lodos rüzgârı vardı.  Daha sonra bu rüzgâr karayele meyil eden ama daha çok batımsı bir rüzgâra döndü ve orta kuvvette devam ediyor. Zaten bizi üşüten de Balkanların oldukça soğuk ve denize temas etmemiş soğuğu… Hemen kuzeyimizde yani batı Karadeniz’de ise bu rüzgâr daha kuvvetli esiyor doğuya gittikçe ise güneybatıya dönüyor. Orta Karadeniz açıklarında kuvvetli lodos rüzgârı hâkim Ege Denizinde hafif ve orta şiddette karayel, Akdeniz’in ortasında ise dönüş hareketiyle lodos var.  Çarşambaya kadar rüzgâr durumunda bir değişiklik beklemiyoruz. Çarşambadan 

 

 

İSTANBUL

İstanbul’da Pazar gece yarısı etkili olan ve sabah ilk saatlere kadar devam eden sağanak yağış artık şehri terk etti. 4 Kasım’a kadar yağış beklemiyoruz. Ancak hava sıcaklığı özellikle salı ve çarşamba üşütecek boyutta hissedilecek. Bu iki gün içinde özellikle gece ve sabah ilk ışıklardaki ayaza dikkat! Sıcaklık 5 derecenin de altına gerileyebilir. Bugün (pazartesi) parçalı ara sıra çok bulutlu bir hava bekliyoruz. En yüksek sıcaklık 15 derece. Gece 5 dereceye kadar düşer. Salı günü parçalı bulutlu en yüksek sıcaklık 11 derece. Çarşamba da 12 derece sıcaklık bekliyoruz.

ANKARA VE İZMİR

Başkent Ankara’da an itibarıyla parçalı bulutlu bir hava var. Kuzey bölümünde gün içinde kısa süreli bir yağış geçişi olabilir; sonraki üç gün yağış beklemiyoruz. Hava sıcaklığındaki düşüş devam edecek. Şu anda 8 derece olan Ankara en fazla 12 dereceyi görebilecek. Salı 10, Çarşamba 8 derece sıcaklık beklentimiz var.  Geceleri ise sıcaklık neredeyse 0 dereceye yaklaşıyor. Salıyı çarşambaya bağlayan gece 1 derece bekliyoruz.

İzmir’de üç gün yağış yok ama sıcaklık düşüyor. Geceleri 10 derecenin altında, 8-9 derece sıcaklık bekliyoruz. Pazartesi en fazla 20 derece olacak olan sıcaklık salı 20 derecenin de altına gerileyecek. Salı 19, Çarşamba 17 derece sıcaklık beklentimiz var.

BÖLGELER  MARMARA BÖLGESİ

Bursa - Balıkesir civarında yazıyı yazdığım anda devam eden yağış etkisini yitirmeye başlıyor ve giderek doğuya kayıyor. Batı ve kuzeyde yağış zaten kesildi. Pazartesi öğlenden itibaren bölge genelinde üç gün yağış beklemiyoruz.  Yalnız hatırlatmak istediğim önemli bir nokta var. Özellikle Bursa, Balıkesir, Edirne ve Kırklareli taraflarında gece sıcaklıkları 0 dereceyi zorlayabilir. Bölge geneli oldukça soğuk geçecek üç ayazlı geceye hazırlanıyor.

EGE BÖLGESİ

Bölgenin doğu kesiminde görünen yağış yavaş yavaş doğuya hareket ediyor ve tamamen kesiliyor. Üç gün yağış beklemiyoruz ama hava sıcaklıkları hem sahil kısımda hem de karasal olan doğu kesimde 2-3 derece düşmeye hazırlanıyor. Sahil bölümünde 20 derecenin üstünde olan sıcaklık 19 dereceye, karasal bölümde ortala 15 derece olan sıcaklık 10-11 dereceye düşmeye hazırlanıyor. Gece sıcaklıkları da sahilde 10-11 dereceye kadar düşerken, iç ve karasal kesimlerde 3-5 dereceye kadar gerileyecek.

AKDENİZ BÖLGESİ

Bölgenin doğusundaki yağış şu an için kesildi. Radar görüntüsüne göre şu anda sadece Hatay’ın kuzeyinde bir yağış gözüküyor. Bölgenin güneydoğusunda bu tarz yağışlar salı da devam edebilir. Çarşamba yağış beklemiyoruz. Doğu tarafında esen lodos nedeniyle Adana, Mersin tarafında sıcaklık 25 derece civarında; Antalya 22 derece. Yağış kesildikten sonra diğer bölgelerin aksine sıcaklıklarda artış olacak. Antalya 24 dereceye, Adana ise 29 dereceye kadar çıkacak.

KARADENİZ BÖLGESİ

Bölgenin batısında bugün kuvvetli yağışlar yerel olarak devam edecek. Salı ise doğuya da yayılıyor. Lodosun etkisiyle 20 dereceye yaklaşan doğudaki sıcaklıklar rüzgârın tekrar dönmesi ve yağışın başlamasıyla 15 derecelere kadar düşecek.  Çarşamba ise 10 derece sınırına yaklaşacak. Batıda ise pazartesi 13-14 derece olan sıcaklığın çarşambaya kadar 10 dereceye kadar düşmesini bekliyoruz. Batı ve orta Karadeniz’de yağış çarşamba kesilir, doğuda devam eder. Bolu’da sıcaklık 10 derecenin altına inecek.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Pazartesi Tunceli, Malatya taraflarında olan yağışın gün içinde bölge geneline yayılmasını ve çarşambaya kadar devam etmesini bekliyoruz. Gece sıcaklık yaklaşık 2-3 dereceye düşeceğinden salı gece ve çarşamba sabahı Ardahan, Erzurum, Kars ve Ağrı’da kar yağışı geçişleri görülmesi muhtemel… Gündüz ise sıcaklıklar 10 derece civarında... Çarşamba günün sıcaklıkların 10 derecenin de altına düşmesini bekliyoruz.

GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölgede pazartesi ilerleyen saatlerde yağışın başlamasını ve salı da devam etmesini bekliyoruz. Çarşamba yağış beklemiyoruz. Bölgede ortalama sıcaklıklar 21 dereceden çarşambaya kadar 18 dereceye düşmeye hazırlanıyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın