Yahudi Toplumundan kısa kısa: Şişli Talmud Tora sezonu açtı

Şişli Talmud Tora kış sezonunu Hahambaşı Rav İsak Haleva, yeni Rav Akaali Albert Gerşon ve kalabalık bir topluluğun katılımı ile açtı.

Yahudi Toplumundan kısa kısa: Şişli Talmud Tora sezonu açtı

Talmud Tora’da dualar, her zaman olduğu gibi gençler tarafından okundu. Hahambaşı Rav İsak Haleva içinde bulunduğumuz dönemin önemini anlatan konuşmasında, geride bırakacağımız Tişri ayının, bol bayramlı ve bol bol söylediğimiz Şeeheyanu berahalarıyla geçtiğini  söyledi. Okunan Bereşit Peraşasının yanında Şeeheyanu berahasını okumak için bir sebebimiz daha olduğunu söyledi ve şöyle devam etti: “Talmud Tora’nın bu sıralarında yetişmiş, kalbinde Tora sevgisi olan kardeşimiz Albert Gerşon, toplumumuza Mohel ve Şohet olarak hizmet vermekte. Gerşon, bu yolda ilerlerken kendini herkese sevdirdi. Şimdi de kendisini Talmud Tora’nın yeni haham akaali olarak takdim etmekten çok mutluyum. Yeni görevinde başarılar dilerken onu yeni makamına, koltuğuna davet ediyorum.” Peraşanın bitiminde söz alan Rav Albert Gerşon deraşasında duygularını samimi bir şekilde ifade etti: “Yaklaşık 35 sene önce Mahazike Atora’da öğrenci olduğum bu mekânda şimdi haham akaal sıfatıyla size hitap etmek büyük bir onur. Rav Albert Gerşon duygularını bu şekilde dile getirdikten sonra Haftanın Peraşası’nı yorumladı.

Tefila sonrası Hahambaşı Rav Haleva, Rav Gerşon, tüm yahidlerle birlikte seuda salonunda birlikte oldular. Seuda sırasında, o hafta gerçekleşen mutlu olaylar; Rav Albert Gerşon’un Rav Akaal olması, doğum günleri ve evlilik yıldönümleri neşeli şarkılarla kutlandı.

Talmud Tora’dan eğitime

hızlı giriş

Sukot ile kapılarını eğitime açan Talmud Tora’lar, her bölgede yüzlerce çocuğu ve ailelerini Suka’da ağırladı. Kuzguncuk Sinagogundaki Talmud Tora, Caddebostan Keren Şemeş Grubunun konseri, ardından birbirinden eğitici faaliyetlerle düzenlenen Suka yemekleri, her yörede Talmud Tora’nın eğitime hızlı giriş yapmasını sağladı. Çocuklar Suka’da sadece yemek yemeyip Lulav ve Etrogları ellerine alıp yakından inceleme ve hissetme fırsatı buldu, Şofar çalmayı deneyimledi, Tsadaka kutularının ne işe yaradığını öğrenip onlara para attı, Sefer Tora dolabını açıp içinden çıkardıkları Sefer Tora’larla danslar edip Simha Tora’ya hazırlandılar.

Talmud Tora Caddebostan, önümüzdeki günlerde iki faaliyete ev sahipliği yapıyor. Bu etkinliklerde, ham koçboynuzlarının şofar’a dönüşümü makineleriyle gösterilecek ve 30 çocuk bu şofarların sahibi olacak. Bu etkinlik, babalar ve oğulları için tasarlanırken, aynı gün kızlara ve annelerine yönelik ‘hala’ etkinliği de gerçekleşecek.

Tüm bölgelerdeki Talmud Tora’lar  bu sene de kendilerini ve öğretmenlerini geliştirerek programlarını çocuklardan gelen talep ve önerileri de göz önüne alarak, onların ilgisini çeken konularda bilgi verici, eğlendirerek öğretici olacak şekilde düzenlediler. Talmud Tora yöneticileri yeni eğitim programlarıyla yüzlerce çocuğa eğitim vermeye hazır olduklarını açıkladı. Bu seneden itibaren okuma öğretmenin yanında çocuklara İbrani Tarihi, gelenek ve görenekler, bayramlar ve Şabat olgusu oyunlarla verilmeye başlanacak.

 

UÖMO Laboratuvarları meraklı  öğrencilerin mutfağı

UÖMO Laboratuvarlarında araştıran, gözlemleyen, deneyen, sonuca ulaşmaya çalışan öğrenciler merak ettikleri konuları öğreniyor, çözüm yolları üzerine tartışıyorlar. Haftalık ders programlarının içerisine entegre edilen deney dersleri sayesinde fen konularını somutlaştırıyor, güncel hayatla bağlıyor, daha kolay anlıyor, zorlandıkları konulara korkmadan yaklaşabiliyorlar. Öğrencilerin merakını arttırmak ve fen okuryazarı bireyler yetiştirmek amacıyla sürekli araştırdıklarını, derslerde bilimsel merak uyandıran eğlenceli deneyler ve aktiviteler yaptıklarını ifade eden UÖMO Laboratuar Öğretmeni Sinem Kahraman, “Yıl boyunca yaptığımız düzenli deney dersleri sayesinde öğrencilerimizin ilgisi her geçen gün artıyor. Derslerde işledikleri konuları laboratuarlarda pekiştiriyorlar. ” diyerek UÖMO Laboratuvarlarının araştırma yapmak isteyen, meraklı öğrenciler için de tüm gün açık olduğunu ifade etti.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın