Bir dalgalanma daha yolda

Ekim ayı ilginç bir ay olarak geçiyor. Bir gün ısıtıcıları, öbür gün klimaları açtığımız, geceleri montla bile üşürken gündüzleri uzun kola ihtiyaç duymadığımız, gün içinde bile oldukça dalgalanan bir hava ile karşılaşıyoruz. Hafta sonu bizi yine şaşırtacak bir dalgalanma daha yolda…

İSTANBUL

Cumartesi gününe kadar bugün yaşadığımız hava koşulları aynen devam devam edecek. Gündüzleri uzun kol ile terlerken geceleri üşüyeceğiz. Rüzgâr da değişik yönlerden esecek. Cumartesi günü ise bir yağışlı hava sokuluyor. Yalnız şu anda gözüken yağış çok kuvvetli değil. Her zaman söylediğimiz gibi atmosfer katmanında aniden düşen sıcaklık, denizlerin ısısı ve yerden yükselen nem ilk yağış anında kararsızlığa neden olup yerel bırakacağı yağışlarda gök gürültüsüne, etkileyeceği yerde ani su baskınına neden olabiliyor. Bu yüzden yine de “dikkat!” demeyi uygun buluyorum. Dediğim gibi çok uzun sürecek bir yağış değil. Özellikle şehrin doğusunu etkilemesi mümkün gibi gözüküyor. Soğumayı ise pazar hissedeceğiz. O da 24 saat bile sürmeyecek. Pazartesi günü tekrar 20 derecelerin üstüne çıkmasını bekliyoruz. Buna göre perşembe ve cuma parçalı bulutlu ve 22 derece, cumartesi yerel sağanak geçişli 19 derece ve pazar parçalı bulutlu 15 derece sıcaklık bekliyoruz.

YURT GENELİ

Karadeniz ve özellikle Doğu Karadeniz’de etkili olan sağanak yağışlardan bahsetmiştim. Bu yağış etkisini biraz azaltarak devam ediyor. Perşembe ilerleyen saatlerde yağış kesilir. Cuma günü yurt genelinde yağış beklemiyoruz. Cumartesi ise özellikle yine Doğu Karadeniz’i oldukça etkilemesini beklediğimiz yağışı sistem yurda giriş yapacak. Gece sıcaklığının oldukça düşük olduğu Karadeniz’in en doğusu ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde yine sadece gece saatlerinde sulu kar ve kar yağışları görülebilir. Bu yağışlı özellikle Karadeniz’in doğusunda pazar da etkili olacak diye tahmin ediyoruz.

DENİZLERDE DURUM

Burada Ege Denizi’ne dikkat çekmek istiyorum. Ülkemizin batı sahilleri ile Yunanistan arasındaki bölgede aktif olan ve birkaç gün daha devam edeceğini beklediğimiz kuvvetli kuzey yönlü rüzgârlar var. Bu rüzgâr Akdeniz’in batısından güneye kadar devam ediyor. Diğer denizlerimiz cumartesiye kadar sakin…

 

 

 

 

 

Görüldüğü gibi cumartesi günü Karadeniz ve Marmara’da rüzgâr kuvvetleniyor. Marmara ve Batı Karadeniz’de poyraz, Doğu Karadeniz’de ise karayel etkili olması muhtemel...  Zaten bu rüzgârlar gediğinde hava sıcaklığı da otomatik olarak birkaç derece azalacak.

ANKARA VE İZMİR

Ankara perşembe ve cuma parçalı bulutlu bir gün geçirecek. Gece ayaz etkili, sıcaklıklar 5 dereceye kadar düşüyor. Gündüz 17-18 derece arasında. Cumartesi hafif bir sağanak geçişi gözükse de ömrü çok uzun değil, kısa sürede kesilir. Pazar yağış beklemiyoruz. Sıcaklık cumartesi değişmezken, pazar 15 dereceye kadar düşebilir.

İzmir gelecek olan yağışlı sistemden etkilenmiyor. Alaçatı tarafında sert rüzgârlar olabilir. Sıcaklık üç gün boyunca 25 derece civarında ve yağış beklemiyoruz.

BÖLGELER

Marmara Bölgesi’nin batı kesimlerinde özellikle gece ve sabah ilk saatlerde sis oluşabilir. Sisin oluştuğu özellikle Trakya bölümünde gece sıcaklıkları 5 dereceye kadar düşüyor. Cumartesi günü yağış daha fazla bölgenin güney ve doğu bölümünde etkili olacak. Pazar günü bu yağış kesilmesine rağmen bölge genelinde 5-6 derecelik sıcaklık düşüşü olacak.

Ege Bölgesi genelinde üç gün yağış beklemiyoruz. Yalnız özellikle doğu kesimlerinde ve yükseklerinde pus etkili. Kütahya, Afyon gibi şehirlerde gece sıcaklıkları 3 dereceye kadar düşüyor. Gündüz ise sahil illerinde 25-26, iç kesimlerde 17-18 derece…

Akdeniz Bölgesi’nde de üç gün yağış beklemiyoruz. Antalya 27 derece civarında ve üç gün aynı durumunu koruyacak. Adana’da ise 30 dereceyi aşan bir sıcaklık var ve pek büyük değişim beklenmiyor.

Karadeniz Bölgesi’nin doğusu oldukça kuvvetli yağışlar aldı. Etkisini devam ettiriyor. Perşembe akşam kesilir, cuma yağış olmaz diye düşünüyoruz. Cumartesi ise yeni bir yağışlı hava ile karşı karşıya... Yine bölgenin doğusunda Trabzon - Artvin - Rize hattında kuvvetli yağışlar olabilir, dikkat! Bölge genelinde cumartesiye kadar 17-18 derece olacak olan sıcaklıklar pazar günü ortalama 15 dereceye kadar düşebilir.

İç Anadolu’nun yüksek kesimlerinde sisli bir hava hakim. Bu yerlerde sıcaklıklar gece 5 derecenin altına düşüyor. Ortalamada ise 5 dereceyi geçemiyor. Gündüzleri ise 14-15 derece civarında ve üç gün durumunu koruyacak. Bölgenin kuzey kesimlerinde sadece cumartesi günü yerel ve kısa sağanak geçişleri gözükebilir.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzeyi de bu yağışlı havadan etkileniyor. Bölgenin doğu ve kuzey doğusunda gece sıcaklıkları bazen -1’e kadar düşüyor. Cumartesi sadece gece Kars, Ardahan, Erzurum taraflarında kar yağışı gözükebilir. Gündüz ise yağmur olması muhtemel. Perşembe ve cuma ise yağış yok.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi üç gün parçalı bulutlu, sıcaklık 25-27 derecelerde olacak.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın