SUKA altında birlik ve beraberlik

4 Ekim Çarşamba akşamı başlayan Sukot Bayramı, Kuzguncuk’tan Ortaköy’e, Yeniköy’den Göktürk’e kadar birçok sinagogda kalabalık katılımla kutlandı. Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagogundaki kutlamaya, farklı üniversitelerin ilahiyat fakültelerindeki lisans ve doktora öğrencileri de misafir oldu. Öğrenciler, Yahudi toplumuyla Suka’da oturarak onların kutlama heyecanına ortak olurken Hahambaşı Rav İshak Haleva da “Burada bayram coşkumuzu bizlerle paylaşan Müslüman kardeşlerimize şükranlarımızı sunuyoruz” dedi. Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagogu her yıl çıtayı daha da yükselterek devam ettiği ve hep yoğun katılımlı gerçekleştirdiği Sukot kutlamalarını bu yıl da artan bir coşku içinde yaşadı.

SUKA altında birlik ve beraberlik

Geçtiğimiz yıllarda yapılan Ahnasat Sefer töreni gibi ilklerin yaşandığı kutlamalardan sonra bu bayramda da Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagogu, ‘Charles and Lynn Schusterman Family Foundation İnisiyatifi olan ROI’ desteği ve Generation Next adına yaptığım ‘Celebrating Sukkah With the Larger Community -Micro Grant’ projesi kapsamında geniş toplumdan misafirleri de Suka’da ağırladı. Aralarında farklı üniversitelerin ilahiyat bölümlerinde okuyan yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin de bulunduğu grup sinagogdaki törene katılıp ardından Yahudi toplumuyla birlikte Suka’da oturarak ilk kez böyle bir deneyime katılmanın mutluluğunu yaşadılar. 270 misafirin katıldığı Sukot kutlamasında Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagogu dopdoluydu.

Tören yahidlerin yerlerini almasından sonra Hahambaşı Rav Haleva’nın ‘Baruh Haba’ ezgileriyle karşılanmasıyla başladı.

Beto Adato: Sizleri ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz!

Kuzguncuk Cemaati Başkanı Beto Adato her yıl olduğu gibi coşku içerisinde gerçekleştirdiği ‘Hoş geldiniz’ konuşmasında, bayramın Yahudi toplumu için önemine değinerek Pesah, Şavuot ile birlikte Yahudi toplumu için devam arz eden bir sürecin halkası olduğunun altını çizdi. Konuşmasında Sukot kutlaması için yağmurlu havaya rağmen çocukları ile birlikte sinagogu dolduran kitleye teşekkürlerini ileten Başkan Adato, her yıl aynı coşkuyu yaşama dilekleri ile sözünü bitirdi.

Hahambaşılık Danışmanlar Kurulu Moderatörü Elyo Medina: Hepimiz bu çatı altında eşitiz

Törenin en uzun ve kapsamlı konuşması Hahambaşılık Danışmanlar Kurulu Moderatörü Elyo Medina tarafından gerçekleştirildi. Konuşmasına Medina, küçüklük yaşlarından beri baba ve büyükbabası ile bu sinagoga her Kipur’da geldiğini ancak son dönemlerde aksattığını belirterek başladı. Medina, konuşmasının ilk bölümünde Sukot Bayramı’nın anlamına değindi. Söğüt, Mersin, Hurma ağacı dalları ve ağaçkavunun toplam dört bitki olarak bayramda bize dört ayrı insan karakterini temsil ettiğini anlatan Medina, bu güne özel bir beşinci karakterin de “Yahudi benliğini kaybetmiş dindaşlarımız” olduğunun altını çizdi. Medina hepimizin bu çatı altında eşit olduğunu ve bu anlamda kucaklayıcı olmamız gerektiğini hatırlatarak konuşmanın devamında toplumun şu anki durumunu verdiği örneklerle açıkladı.

Birçok dindaşımızın yardım taleplerini toplum yönetiminin mükemmele yakın bir anlayışla cevap vermeye çalıştığını hatırlatan Medina, özellikle okul dönemlerinde bu toplumdan yardım alan gençlerimizin ilerleyen yaşlarda durumları iyi olduğunda kendilerini hatırlamalarını ve yardıma muhtaç dindaşlarına el uzatmalarının gerekliliğine değindi. 

Medina konuşmasının devamında Türk Yahudi Toplumunda son dönemde yurtdışına yapılan göç ile ilgili olarak etrafta yayılan dedikodulara net bir açıklama getirdi. Sanılanın aksine sayımızın on bin civarında olmadığını, halen 16.500 nüfusun kendilerine kayıtlı olduğunu, yaklaşık 350 kişi kadar yurtdışına göç verildiğini dile getirdi. Medina bayram dilekleri ile konuşmasını tamamladı.

Haham Akaal Rav Yeuda Adoni: Sukot’un bize vermek istediği mesaj

Rav Yeuda Adoni her zamanki mütevaziliği ile aslında uzun bir konuşma hazırladığını ancak kendisinden evvelki konuşmacıların bayrama dair bütün bilgileri aktarmasından ötürü kimi örnekler ile bayrama farklı bakış açılarını anlatacağını belirtti.

Rav Adoni, Suka’nın günümüzde bizler için ne ifade ettiğini anlattığı konuşmasında hayatlarımızın da tıpkı bir Suka gibi her türlü fırtınada değişimlerden etkilenebileceğini ancak Allah inancımız sayesinde bizlerin her türlü değişime hazır olabileceğimizi yahidlere aktardı.

Tanrı inancı olan insanın hiçbir değişimden korkmayacağını ve hepsinin Allah tarafından gönderildiğinin bilincinde olacağını belirten Adoni, konuşmasını iki ayrı keyifli Sukot hikâyesi ile noktaladı.

Talmud Tora Caddebostan Keren Şemeş Korosu

Talmud Tora Caddebostan Keren Şemeş Korosu her yıl olduğu gibi bu yıl da popüler şarkıların Yahudi toplumuna kurgulanmış versiyonları ile sinagoga görkemli bir giriş yaptı. Çocukların her şarkısında sinagogda bulunan anne, babalar ve yahidler bol alkışlı tempo ve neşe içinde kendilerine eşlik ettiler. Orkestranın şefi Meri Şaban mini konser sonrasında yahidlerle paylaştığı kısa konuşmada çocukların nasıl bir istekle hazırlandıklarını, ufak aksaklıklara rağmen hepsinin büyük bir heyecanla katıldıklarını dile getirdi. Birçok şarkıda sinagogdakiler yüksek tempo ile konsere eşlik ettiler.

Hahambaşı Rav İsak Haleva: Müslüman kardeşlerimizin aramızda olmasından mutluluk duyuyoruz!

Hahambaşı Rav İsak Haleva her zamanki gibi birlik ve bütünlüğü ön planda tuttuğu konuşmasına, “Bugün burada bayram coşkusunu bizlerle paylaştıkları için her şeyden evvel Müslüman kardeşlerimize şükranlarımızı sunuyoruz” sözleri ile başladı. Sinagogda alkışlarla karşılanan bu sözler sonrası Haleva biraz evvel dinlediği Sukot şarkılarından örneklerle bu bayramın diğer iki kutsal bayram olan Pesah ve Şavuot ile birlikte Yahudi toplumu için ne anlam ifade ettiğini anlattı.  

Tören Rav Haleva’nın eşlik ettiği Anoten duası ile sonlandı. 

Tören bitiminde Suka içerisinde Moris Levi tarafından Müslüman katılımcılara bayrama dair açıklamalarda bulunuldu. Anoten duasının Osmanlı’dan beri devam eden bir gelenek olduğu da bu vesile ile ziyaretçilerle paylaşıldı.

Tören Kuzguncuk Sinagogu Vakfı Başkan ve Yönetim Kurulunun her zamanki sımsıcak uğurlaması ve günün anısına hediye ettikleri özel tasarım defterlerle son buldu.

Kuzguncuk Sinagogu Vakfı Başkanı Beto Adato, Yönetim Kurulu Üyesi Niso Yeruşalmi ve tüm Kuzguncuklulara gönül dolusu teşekkürlerimizle…

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın