İstanbul havası

İstanbul hava bakımından herkesi şaşırtan bir şehir. Cumartesi günü klimaların, pazar günü ise ısıtıcıların sonuna kadar açıldığı, bir gün evvel sahilinde yürürken terlerken 24 saat geçmeden aynı sahilde bu sefer soğuktan ağzınızla hoh yaptığınız zaman duman çıktığı bir yer İstanbul... Biz buna kısacası “İstanbul havası” diyoruz.

Geçen haftaki yazımda 7 Ekim gibi mini bir yaz yaşanabileceğini belirtmiştim. Öyle de oldu. Cumartesi günü oldukça sıcak geçti. Ancak gelecek olan soğumanın aynı günün akşamında olmasını bekliyorduk. Biraz gecikti ve pazara bağlayan gece yarısı birdenbire sıcaklıklar 10 derecenin de üstünde düştü.

 

İSTANBUL

 

Yukarıdaki grafiğe baktığımızda içinde İstanbul da dahil olmak üzere batı kesimlerin mevsim normallerinin birkaç derece altında olduğunu, orta bölümlerim mevsim normallerinde, doğu bölümlerinde ise üstünde olduğunu görüyoruz. İstanbul’da üç gün boyunca sıcaklık yavaş yavaş artıp mevsim normallerine yaklaşacak. 14 Ekim’e kadar bu durum devam edecek. 14 Ekim’den yağışlı bir havanın gelmesi, 15 ve 16’sı gibi de soğuk hava eklenmesi ve 16’sında yağışın da artması ihtimal dahilinde. Ancak henüz net değil… Bir sonraki bültende detaylara bakacağız. İstanbul’da artık rüzgâr da iyice zayıflıyor ve değişik yönlerden esmeye başlıyor. Pazartesi 20, salı 21, çarşamba 22 derece sıcaklık bekliyoruz. Yağış yok. Ancak hava açık olacağından gece iç ve yüksek kesimlerde ayaz üşütebilir. O yüzden gece mutlaka montlarımızı yanımızda bulundurmamızda fayda var.

 

ÜLKEMİZ GENELİ

 

An itibarıyla yağış alan yerleri görüyoruz. Pazartesi bu durum devam edecek. Salı günü Doğu Karadeniz, Akdeniz’in doğu bölümü ve Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yağışlar bekliyoruz. Karadeniz’den gelen yağışlar hayli kuvvetli bu yüzden Doğu Karadeniz’de oldukça kuvvetli olabilir. Gece soğumasına bağlı olarak Karadeniz’in yükseklerinde ve Kars, Ardahan taraflarında gece karla karışık yağmur hatta kar gözükebilir.  Çarşamba ise yağışların iyice doğuya çekilip sadece Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’da etkili olduktan sonra yurdu terk etmesini bekliyoruz. Bu süreç içinde yurdun batısında ve ortasında ortalama sıcaklıklarda birkaç derece yükseliş olacak. Doğusunda ise önemli bir değişiklik beklemiyoruz.

 

DENİZLERDE DURUM

Rüzgâr artık etkisini yitirmeye başladı. Marmara, Karadeniz taraflarında üç gün boyunca değişik yönlerden hafif en fazla orta kuvvette rüzgâr bekliyoruz. Ege ve Akdeniz’de de rüzgâr hafifliyor. Sadece Bodrum - Rodos hattı ile Antalya’nın daha güneyinde rüzgâr kuvvetli esebilir. Ege tarafında yıldız, Akdeniz’in batısında ise karayel var.

 

ANKARA VE İZMİR

Başkent Ankara’da bugün hafif yağış geçişleri görülüyor. Salı ve çarşamba yağış beklemiyoruz. Pazartesi 15 derece olan sıcaklık, çarşamba 17 dereceye çıkıyor ancak gece sıcaklıkları özellikle havanın açacağı pazartesi akşamından itibaren ayaz nedeniyle 5 dereceyi geçemeyecek.

İzmir’deki yağmur kesildi ve üç gün boyunca yağış beklemiyoruz.  Sıcaklıklar özellikle salıdan itibaren 3-4 derece artarak yine 25 dereceye çıkacak.

 

BÖLGELERİMİZ

Marmara Bölgesinde üç gün boyunca yağış beklemiyoruz. Bir ara ortalama 15 dereceye kadar düşen sıcaklıklar 20 dereceyi geçecek. Yalnız Trakya bölümünde, Bursa’da ve Balıkesir’de gece sıcaklıkları ayaz sebebiyle 10 dereceyi geçemiyor.  Orta, doğu ve kuzey bölümünde de 11-12 derecelerde…

Ege Bölgesinin doğusunda devam eden yağmur kesiliyor ve salıdan itibaren sıcaklık artıyor. Perşembeye kadar bölge genelinde yağış beklemiyoruz. Kütahya çevrelerinde ayaza dikkat! Sahil bölümünde 25, iç kesimlerde 20 derecelerde sıcaklıklar görülecek.

Akdeniz Bölgesinde devam eden yağışlı hava batısından ayrılıyor, doğusunda salı da geçişler olabilir. Antalya 24-25 derecelerde... Adana’da ise uzun süre sonra ilk defa yağış geçişi yaşanmasına rağmen sıcaklık neredeyse 30 derece civarında. Salı öğleden sonra hava açacak. Bölgenin doğusundaki yağış tıpkı Adana gibi salı gününden sonra etkisini kaybediyor.

Karadeniz Bölgesinin doğu kesiminde özellikle Rize-Trabzon-Artvin hattında Karadeniz kaynaklı etkili yağışlar gözüküyor. Su baskını riski hâlâ devam ediyor. Bölgenin batısındaki yağışlar ise artık kesildi.  Doğusundaki yağışlar iki gün daha devam edecek. Batıda ortalama 20, doğuda ise 17-18 derece sıcaklıklar var. Yalnız burada yine gece sıcaklıklarına çok dikkat edilmeli… Karadeniz’in iç kesimlerinde, örneğin Bolu ve Karabük taraflarında oldukça kuvvetli ayaz var ve sıcaklık neredeyse 0 dereceye kadar düşebilir. Yağış olan bölümlerde basınç düşük olduğundan böyle bir durum yok; gece sıcaklıkları 12 derece civarında.

İç Anadolu Bölgesinde pazartesi bölgesel olarak devam eden yağışların salı etkisini kaybetmesini bekliyoruz. Sonrasında ise perşembeye kadar yağış beklemiyoruz. Gece sıcaklıkları bu bölgemizde de oldukça düşük. Ortalama 5 dereceyi geçemiyor. Gündüz sıcaklıkları ise 15-18 derece arasında…

Doğu Anadolu Bölgesi pazartesi yağışlı; Ardahan ve Kars civarında gece bu yağışlar kara dönebilir. Gündüz ise yağmur var. Gündüz sıcaklıkları hâlâ mevsim normalleri üstünde; gece ise -1 ile 2 arasında değişen oldukça etkili soğuklar var. Gündüz ise 17-20 derece arasında.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi uzun bir aradan sonra yağışla tanıştı. Salı günü kesilmiş olur. Bölgede sıcaklıklar 25 derece civarına kadar çekildi. Salı ve çarşamba yağış beklemiyoruz.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın