Yaz Ve Sonbahar

Yaz Ve Sonbahar

Geçen bültendeki yazımda özellikle çarşamba birçok ilde eylül ayı sıcaklık rekorunun kırılabileceğini, perşembe günü ise gelecek yağışın modellerde çok etkili görünmediğini ancak yine de çok dikkatli olmamız gerektiğini, bu kadar sıcak ve nemli havadan atmosferin üstündeki soğuk havaya geçiş ve sıcak deniz suyu ile temasta yağışların çok güçlenebileceğinden bahsetmiştim. Hatta yağış rotasının güneybatı kuzeydoğu yönlü olup özellikle deniz üstünde kuvvetlenmesini beklediğimi söylemiştim. Aynen söylediğimiz gibi oldu. Çarşamba İstanbul’un bazı ilçeleri dâhil birçok ilimizde sıcaklık rekorları geldi ve perşembe özellikle İstanbul’un batı ve doğusunda etkili gök gürültülü sağanak ve dolu geçişleri yaşandı. Yerel olan bu yağışlar etkili oldukları sürede bazı kesimlerde su baskınlarına da neden oldu.

Bu durum etkisini ve sürekliliğini gittikçe azaltarak en geç cumartesi öğlene kadar İstanbul’u terk ediyor. Cuma gecesi kuvvetli bir yağış geçişi gözlemlenebilir. Ancak şunu rahatça söyleyebiliriz ki en etkili kısım geride kaldı. 25-26’sına kadar sıcaklıklar toparlanıp mevsim normallerine tekrar geliyor; arkasından bir yağışlı ve serin hava daha geliyor. Ayrıntılarını bir sonraki bültende vereceğim. İstanbul’da çarşamba günü ortalama 38 derece ölçülen sıcaklık yazıyı yazdığım şu anda 19 derece… Tam 19 derecelik bir ısı farkı var. Cuma en fazla 22 derece olmasını bekliyoruz. Cumartesi 15/24, Pazar 15/25 derece…

Perşembe geceki yağışlar özellikle Kocaeli, Sakarya, Düzce taraflarında çok etkili oldu. Şiddetli ve büyük taneli dolu yağışları oldu. Cephe hareketi nedeniyle bu yağış daha doğuya ulaşamadan Karadeniz üstüne gitti. Yine yazıyı yazdığım Cuma günündeki anlık radar görüntüsünde İstanbul ile Kocaeli arasında özellikle kuzeyde etkili olan ve Karadeniz’e çıkan bir yağış gözükmekte. Yurt genelinde başka yağış gözükmüyor.

BATI AKDENİZ’DE FIRTINA BEKLENTİSİ

Cuma ve Cumartesi Ege’nin güney ve Akdeniz’in batı hattından karayel yönünden kuvvetli ve fırtına şeklinde rüzgâr bekleniyor. Marmara’da cuma kuzeyden esen rüzgâr cumartesi bir ara güneye dönüp sonra tekrar kuzeye dönecek ve özellikle 25 Eylül günü oldukça kuvvetli esecek gibi gözüküyor. Karadeniz’in batı bölümünde de Cuma hafiflemeye başlayan rüzgâr pazar tekrar kuvvetlenecek.

 

Başkent Ankara’da yazdan kalma günler geride kaldı. Gece sıcaklıkları yine 10 derece seviyesine geriledi. Gündüz en yüksek sıcaklıklar da 23-24 derece civarında… Cuma parçalı bulutlu bir hava geçiren başkentte pazartesiye kadar yağış beklemiyoruz. Sıcaklık en fazla 25 dereceye çıkabilecek.

İzmir’de cuma çok bulutlu olan hava ilerleyen saatlerde açacak.. Sıcaklık 25 derece civarlarında. Etap etap pazartesiye kadar 1’er derecelik sıcaklık yükselişi olsa da 27 dereceyi geçmeyecek. Bu süre zarfında yağış beklentimiz yok.

SON DURUM

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün radar haritasına göre son durumu görüyoruz. Sadece Marmara ile Batı Karadeniz’in birleştiği alanda kuzeyden denize çıkan üç ayrı yağış kütlesi var. Ayrıca Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’de küçük ve kısa süreli yağış geçişleri gözüküyor.

BÖLGELER

Marmara Bölgesi genelinde yağış yavaş yavaş etkisini kaybediyor. Özellikle batı tarafında artık tamamen bitti diyebiliriz. Güney ve doğuda cuma da geçişler devam edebilir. Cumartesi bölgeyi terk ediyor ve pazartesiye kadar yağış beklenmiyor. Cuma günü ortalama 22 derece olan sıcaklıklar en fazla 25’e kadar çıkabilecek. Pazartesi tekrar düşüş var.

Ege Bölgesi’nde hava açıyor ve üç gün yağış yok. İç Anadolu’ya yakın kesimlerde gece sıcaklıkları düşük. Sahil şehirlerinde 27-30, iç ve batıda ise 23-26 derece arasında sıcaklıklar bekliyoruz. Bu arada Ege Denizi’nin güneyindeki fırtınayı da söyleyelim.

Akdeniz Bölgesi’nde özellikle batıda cuma ve cumartesi günleri karayel yönlü kuvvetli rüzgâr ve fırtına beklentisi var. Üç gün yağış beklemiyoruz. Antalya’da 30, Adana’da 32 derece civarında sıcaklık beklentimiz var.

Karadeniz Bölgesi’nin batı bölümünde bugün de yağışlar devam edebilir. Daha sonra iki gün bölgenin doğusunu etkileme ihtimali var. Özellikle cumartesi ve pazar orta ve doğu bölgelerdeki yağışlar kuvvetli olabilir. Bölge genelinde 24-25 derece sıcaklık bekliyoruz.

 

İç Anadolu Bölgesi’nde geceleri 10 derecenin de altına düşen sıcaklıklara dikkat. Bölge üç gün içinde 15 derece serinledi. Bu üç gün yağış beklemesek de mevsim normalleri civarında gündüz sıcaklıkları bekliyoruz.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Doğu Karadeniz’e komşu olan illerinde pazar günü yağış geçişleri olabilir. Bölgede gece sıcaklıkları neredeyse 5 dereceye yaklaşıyor. Gündüz ise yaklaşık 24-25 derecelerde. Üç gün bu durum devam edecek.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de sıcaklıklar düşmesine rağmen hala beklediği yağışı almış değil. Sıcaklık 30 dereceler civarında ve üç gün bu durumunu koruyacak. Yağış beklemiyoruz.

 

 

MARIA KASIRGASINDA SON DURUM

Puerto Rico, Dominik ve Karayipler’i oldukça güçlü şekilde vuran ve büyük hasar ile ne yazık ki can kayıplarına neden olan Maria Kasırgası Cuma günü kategori 3’e kadar düştü. Cuma günü itibarıyla da Dominik’in kuzeybatısına tırmanıp oradaki Turks adalarını direk etkileyecek. Yalnız kasırgalar karaya temas ettiğinde oldukça güç kaybediyor. Bunu bir kez daha tecrübe ettik. Bir ara 5. kategoriye kadar yükselen, adeta korkunç bir girdap gibi çok büyük bir göz çıkartan kasırga, kara temasından sonra hem kollara ayrıldı hem de güç kaybetti.

BUNDAN SONRA NE OLUR? NEW YORK ETKİLENİR Mİ? 

 

 

(NHC’DEN ALINMIŞTIR.) 

National Hurricane Center’ın bu senaryosuna göre kuzeyindeki yüksek basınç daha da kuzeye çıkınca kasırga Küba’ya ulaşmadan Dominik Adaları’nın kuzeyinden saat yönüne doğru kuzeye tırmanışa geçecek. Senaryoya göre Amerika açıklarında etkisini arttırması söz konusu.. Benim tahminim bundan sonra tekrar kategori 4 veya 5 seviyesine çıkacağını düşünmüyorum. Ancak görüntüsü genişleyebilir çünkü kollara ayrılacak ve dağınık bir görüntü verecek. Merkezi New York’a ulaşmayacak gibi gözükse de kolları doğu sahillere ulaşabilir. Ancak tabii ki kasırganın direk etkisi kadar büyük olmaz. Yalnız bu süreçte kaybolmaz, kuzeye hareketini devam ettirse Amerika’nının en kuzeydoğu bölgesi ve Kanada açıklarına kadar etkisini çok büyük oranda kaybetmiş şekilde ulaşabilir.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın