Yetimhane binasında ‘El Orfelinato’ sergisi ile geçmişe yolculuk

100 yılı aşkın bir süre önce Ortaköy´de inşa edilen, uzun yıllar Yahudi yetimhanesi olarak kullanılan bina SO Art sanat grubunun son projesi olan ‘El Orfelinato Art Exhibition´ sergisine ev sahipliği yaptı.

Yetimhane binasında ‘El Orfelinato’ sergisi ile geçmişe yolculuk

6 Eylül’de kapılarını açan, SO Art sanat grubu ve Beşiktaş Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen sergi, Palanga Caddesindeki görkemli binada 20 Eylül’e kadar gezilebilir.

Serginin açılışında bir konuşma yapan Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar tarihi korumanın ve sanatın önemine değindi. Bu ülkede geleceğimiz için azınlıklara ihtiyacımız olduğunu belirten Başkan Hazinedar, “Bu topraklara destek veren herkesi ötekileştirmeden sahiplenmeliyiz” dedi.

Açılışta ayrıca Yakup Baruh da söz aldı. Baruh, gençlik yıllarında gönüllü olarak bu yetimhanede çalıştığını belirttikten sonra bu kurumun açık olduğu dönemde ne kadar önemli bir işlevi yerine getirdiğini vurguladı. Baruh konuşmasında yetimhanedeki unutulmaz anılarını paylaşırken, ardından söz alan Yuda Bülbül de aynı çatı altında geçirdiği yıllardaki bazı acı anılarını paylaştı.

Ana Teması sanat olan serginin içeriğinde Proje Direktörü Yönetmen Orhan Cesur'un çektiği ‘El Orfelinato’ tematik kısa filmi, Öğretim Üyesi Emrah Günay'ın ‘Kapılar’, ‘Kapının Dışında Kalanlar’ fotoğraf sergisi ve ‘Haydarpaşa Yanıyor, İstanbul Seyrediyor’ fotoğraf ve gravür kolleksiyonu, Sanat Yönetmeni Sema Tecen'in geçmişten bugüne EL Orfelinto’yla ilgili geçmişi, mekanı ve o günlerin anlatımını getiren "o dönemi yaşamış olanlarla yaptığı röportaj", fotoğraf, belge ve objelerden oluşturduğu enstalasyon ve farkındalık çalışmalarını bir araya getirdiği ‘Remember’ özel koleksiyonu yer alıyor.

Özellikle Balkan ve Çanakkale Savaşlarında şehit düşen birçok Yahudi babanın yetim veya öksüz kalan çocuklarına bir yuva kurmak amacıyla kurulan ve sonrasında büyüyen yetimhane, 1970’li yılların başına kadar açık kaldı. Günümüzde Aka Enerji Grubu’nun sahibi olduğu bina, üç yılı aşkın bir süredir Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen sanat sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Ortaköy Yahudi Yetimhanesinde sergi

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın