Hafta başına kadar yağışsız günler

Geçen hafta başında yazımızda belirttiğimiz üzere İstanbul’da salı günü sağanak yağış etkili oldu. Tamamıyla bir cephe sistemiydi ve yaz ayında olduğumuz için bazı kararsızlık faktörleri nedeniyle gök gürültülü sağanak olarak çoğu yerde kendini hissettirdi.

İstanbul’da hafta sonu hatta pazartesiye kadar yağış beklemiyoruz. Bundan sonra henüz net olmamakla ve düşük ihtimal olmakla beraber ağustosun son günü, eylül başı bir yağışlı sistem gelmesi olası ancak ayrıntıları ve gelip gelmeyeceği birkaç güne netleşir.

Rüzgâr genelde poyraz yönünde gündüz ve geceleri hafif, öğlen ve akşama doğru orta kuvvette esecek. Poyraz rüzgârı Karadeniz’in nemini taşıdığı için özellikle rüzgâr kesildiğinde nemi hissetmemiz olası ancak reelde 30 derece üstünde sıcaklık beklemiyoruz. Üç gün parçalı bazen bulutlu bir hava bekliyoruz. Cuma ve cumartesi 29, pazar 30 derece dolayında olacağını tahmin ediyoruz.

Sadece İstanbul’da değil yurt genelinde de üç gün boyunca önemli bir yağış beklemiyoruz. Perşembe günü yalnızca Doğu Karadeniz kıyılarında yerel sağanak geçişleri görüldü. Cumadan itibaren orada da havanın bulutlanmasını ve geçişlerin tamamlanmasını bekliyoruz. Bu arada Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nde yaklaşık 4-5 derecelik sıcaklık artışı bekliyoruz.

Başkent Ankara üç gün boyunca parçalı bulutlu bir hava geçirecek… Sıcaklık 28-29 derecelerde olacak. Yalnız gece sıcaklıkları 15-16 derecelere kadar gerileyebilir. O yüzden akşamları kazak tarzı uzun kollu kıyafetler giymekte fayda var.

İzmir’de  tekrardan bol güneşli günler başladı. Üç gün boyunca yağış yok ve sıcaklık 35 derece civarında olacak.. Ege Denizi’nde poyraz etkili... Çeşme bölümünde serinlik verebilir. Sörf yaparken dikkatli olunmalı.

Marmara Bölgesi yağışlı geçen iki günün ardından güneşli günlere kavuştu. Trakya bölümünde yani Tekirdağ, Edirne çevrelerinde sıcaklıklar 32 derecelere çıkıyor. Bölgenin güneyinde de 30 dereceyi geçen sıcaklar var ama doğusunda  30 dereceyi geçmiyor. Bölge genelinde üç gün yağış yok. Bursa 32 derece, Sakarya ve Kocaeli 29 derece…

Ege Bölgesi’nde yağış yok. Özellikle kıyı tarafında sıcaklık yükseliyor. Bodrum taraflarında sıcaklık 36-37 dereceye çıkıyor. Aydın 40 dereceyi görebilir. Bölgenin doğusunda ise sıcaklıklar 32-33 derece arasında seyrediyor. Dediğimiz gibi bölge genelinde üç gün yağış beklemiyoruz ve sıcaklık değerlerinin bu civarlarda seyredeceğini tahmin ediyoruz.

Akdeniz Bölgesi’nde Antalya civarlarında uzun süredir 30-32 derece civarlarında seyreden sıcaklıklar bugün itibarıyla 37 dereceye dayandı. Yağış artık tamamen kesildi ve üç gün boyunca bir değişiklik gözükmüyor. Adana, Hatay ise 35-36 derecelerde ve bölge genelinde bu durum üç gün devam edecek.

İç Anadolu Bölgesi’nde özellikle Eskişehir civarında hafta başında görülen yağış kesildi. Şu anda bölge genelinde yağış yok. Üç gün boyunca da yağış beklemiyoruz. Geçen haftalarda aşırı sıcaklarla boğuşan bölgede sıcaklıklar da mevsim normallerinde seyrediyor. Genelde 28-30 derece aralığında değişen sıcaklıklar mevcut.

Karadeniz Bölgesi’nin önce batı bölümü sonra orta ve doğusu kuvvetli yağışlar aldı. Perşembe Doğu Karadeniz’de görülecek sağanak geçişlerinin ardından yağış kesilme olasılığı yüksekti.  Buharlaşma ve nemden kaynaklı bazı küçük geçişler görülmeye devam edebilir ancak cumartesi yağışın tamamen kesilmesini bekliyoruz. Bölgede sıcaklıklar 26-28 derecelerde. Yağış kesildikten sonra 28-30 derecelere çıkması ve cumartesi ve pazar bu şekilde geçmesi bekleniyor.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde üç gün yağış beklemiyoruz. Bölgenin batı ve güneybatısı yine çok sıcak. 36-39 derecelerde… Doğusunda ise 28-31 derece aralığında değişiyor. Erzurum 30, Kars 29, Malatya 35 derecelerde ve bu durumun üç gün devam etmesini bekliyoruz.

Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yine sıcaklar ve kuraklık etkili.  Bölge geneli uzun zamandır yağış almıyor.  Sıcaklıklar 38-41 derece aralığında değişiyor. Diyarbakır 41, Şanlıurfa ve Gaziantep 39 derece. Bölgede üç gün daha yağış beklemiyoruz.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın