119 yıllık dernek: Mişne Tora

Toplumumuz, bireylerinin farklı ihtiyaçlarına cevap veren birçok kurum ve derneği barındıran bir yapılanmaya sahip… Bu kez, 119 yıllık bir geçmişi olan ‘Öğrencilere Yardım Derneği’nin yeni dönem başkanı Viktor Ülçer’i konuk ederek, geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitimine katkıda bulunan kurumdaki gelişmeleri öğrenmek istedik.

Viktor Üçer


Sevgili Viktor, dünden bugüne diye başlasak… Nereden nereye geldiniz?

Mişne Tora 1898 yılında, yoksul hastalara doktor ve ilaç bulmak amacı ile Aavat Ahim yani kardeşlik sevgisi adı altında kuruldu. I. Dünya Savaşı sırasında öksüz öğrencilerin çoğalmasıyla onlara öğle yemeği ve giysi vermeye başladı. 1927’de Av. Daniyel Behar’ın başarılı üç öğrenciye maddi yardım sağlayacağını açıklaması ile yıllardır başarı ile sürdürülen muhtaç öğrencilere burs desteği verilmeye başlandı. II. Dünya Savaşı’nın zor iktisadi şartlarında bile hem gıda, hem eğitim desteği sürdürüldü. 

Yardımın kapsamı zaman içinde ihtiyaçlar doğrultusunda değişse de, derneğin kuruluşundaki adı olan Aaavat Ahim yani kardeşlik sevgisi anlayışı hep aynı kaldı.

 Bugün kimlere, ne tür yardımda bulunuyorsunuz?

Çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasına destek oluyoruz. Eğitimde fırsat eşitliği olması gerektiğine inanıyoruz ve bunu yaratmak istiyoruz. Maddi sorunlar yüzünden hiçbir çocuğumuzun bu haktan mahrum kalmasını istemiyoruz.  İlkokul birinci sınıftan, üniversite girişe  kadar, geniş bir yaş yelpazesindeki çocuklarımızın eğitimine destek veriyoruz. Öğrencilerimizin burs, özel ders, okul servisi, giysi, kitap, yemek, dershane gibi gereksinimlerini karşılamanın yanı sıra, psikolojik sorunu olan çocukları profesyonellere yönlendiriyoruz. Kurumumuzun yetiştirdiği gençlerin özel ders vererek, bünyemizdeki çocukların zayıf derslerini güçlendirmeleri konusunda bizlere destek vermelerini sağlamaya çalışıyoruz.

 Bu köklü kurumun yeni seçilen yönetim kurulunda kimler görev alıyor?

Başkan Vekili Yuda Tastasa, Başkan Yardımcısı ve Sayman David Franko, Kadınlar Kolu Başkanı Rozi Levi, genç çalışma arkadaşımız Selim Kalvo, Manevi Destek Komisyonu Başkanı Rozi Özdana göreve beraber başladığımız yeni arkadaşlar. Bunun yanı sıra, senelerini Mişne Tora’ya vermiş Janet Polikar, Viki Eblevi, Zali Romano, Sofi Pembegül, Yusuf Besalel, Süzet Dilman, Vivi Alboher, Dora Safer ve Rozi Aranya görev alıyorlar. Beni en çok etkileyen ise, pek az dernekte rastlanan bir olgu: Geçmiş dönem başkanları halen aktif olarak yönetim kurulanda görev alıp tecrübeleriyle bizlere yol gösteriyorlar. Şeyla Berk, Mişel Kalma, Roni Rodrig, Sami Galimidi, Eli  Meriç, Davit Bencuya her zaman bizimle beraberler ve iyi ki varlar.

Geleceğe yönelik hedefleriniz neler?

Bugün kurumları ayakta tutmak büyük özveri ve ciddi bir çaba gerektiriyor. Derneğimiz 119 yıl gibi uzun bir süreyi geride bıraktı. Biz de sorumluluğumuzun bilincinde daha nice yıllar kuvvetli bir şekilde sürmesini sağlamayı arzuluyoruz. Derneğimizin gençlerin dinamizmine ve ileri görüşlülüğüne ihtiyacı var. Yönetim kurulunda çalışmaya vakit ayıramasalar bile, fikirlerini alıp, onları daha çok dinlemek istiyoruz.

Teknolojiyi daha aktif kullanma çabasındayız. Web sitemizi yeniliyoruz. Facebook ve Instagram hesabımız da yakında açılacak. Yenilikleri hızlıca duyurmak istiyoruz.

Ayrıca, kurumumuzun en büyük gelir kaynaklarından biri olan ve gönüllülerimizce üretilen badem ezmesi ile kaşer madlen çikolata gibi ürünlere yenilerini ekleyerek, ürün yelpazesini genişletmeyi düşünüyoruz. Bu çeşitlerin bayramlar dışında da satılmasını sağlamak üzere çalışmalara başladık.

Maalesef ekonomik koşulların zorlaşması ile başvurularda büyük bir artış yaşanıyor. Gelirlerimizi arttırmak zorundayız. Amacımız başvurulara olumlu cevap verebilmek. Ama tabii ki bu konuda en büyük destekçilerimiz her zamanki gibi bağışseverlerimiz.

Yaklaşan Roş Aşana Bayramı ile ilgili hazırlıklarınız neler?

Yıl boyu saklamalarını dilediğimiz takvimli bir bayram kartı hazırladık. Bizi kalplerinin ve çekmecelerinin bir köşesinde hep tutsunlar istiyoruz.

Ayrıca eğitim, dershane, servis vb. gibi amaca yönelik katkı belgelerimiz ve yanında senenin tatlı geçmesi için gönderdiğimiz masapan (badem ezmesi)  kutularımız var.

Gönüllülerimizce hazırlanan badem ezmesi ve çikolata seçeneklerini, farklı ebattaki kutularda almanız veya hediye etmeniz mümkün.  

Gönderilen her kart, her hediye eğitime destek havuzunda bir damla olacaktır.

Yalnız bayramlarda değil, iyi veya kötü günde sevgilerini göstermek isteyenler için kart, bonbonyer, doğum hediyesi gibi seçeneklerle her zaman hizmetinizde olduğumuzu da hatırlatmak istiyorum.

Son bir mesajınız var mı?

Azimle çalışan gönüllülerimize, bağışlarıyla katkıda bulunan tüm isimsiz kahramanlara, başarıları ile bizi onurlandıran ve şevk veren çocuklarımıza, sizlere, kısacası Mişne Tora’yı yaşatan herkese çok teşekkür ediyorum.

Tüm çalışma arkadaşlarım adına, yaklaşan yeni senenin  evlerinize huzur, sağlık, neşe ve bolluk getirmesini dilerim.

El ele, gönül gönüle daha nice bayramlara...

“Derneğimiz gücünü köklü geçmişinden ve kardeşlik sevgisinden alıyor… İtici gücümüz hayırseverlerimizin desteği, motivasyon kaynağımız ise gençlerimizin başarısı…”

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın