Aşırı sıcaklara birkaç gün daha devam

İstanbul birkaç gündür hem çok sıcak havanın hem de çok yüksek nemin etkisinde. Sıcaklıklar olduğu değerden çok daha üstte hissediliyor.

Aşırı sıcaklara birkaç gün daha devam

Aşırı sıcak havalar çarşambadan itibaren cumaya kadar yavaş yavaş mevsim normalleri değerlerine gelmeye başlayacak ancak nem bir süre daha devam edebilir. Bu yüzden sıcaklığı olduğundan daha yüksek hissetmeye devam edebiliriz.

Poyraz özellikle öğlen saatlerinde ve akşama doğru kuvvetli. Ancak akşam saatlerinde etkisini kaybediyor. Dolayısıyla Karadeniz’den taşınan nem durgun havada etkili oluyor. Birkaç gündür öğlen ve akşam saatlerinde yüzde 50 civarında hissedilen nem gece saatlerinde yüzde 80’lere çıkıyor. Bu durum birkaç gün daha etkisini sürdürecek. Dikkatli olmakta fayda var.

Yurdun geneline baktığımızda ise orta ve güney bölgeler yağışlı havanın etkisinde. Bodrum’da pazartesi günü ilerleyen saatlerde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklentimiz var. Üstelik bu yağışın miktarı fazla gibi gözüküyor. Onun dışında Batı Karadeniz’in güney kesimlerinde, Ege Bölgesinin iç ve doğu kesimlerinde, Akdeniz’in batısı ve ortasında ve İç Anadolu’nun batısında gök gürültülü sağanak yağış beklentimiz var. Bu yağışlı sistem yarın yurdu terk edecek ve şimdilik perşembeye kadar yurt genelinde yağış beklemiyoruz.

Başkent Ankara’da üç gün boyunca oldukça sıcak bir hava var. Yaklaşık 35 derecelerde… Yağış beklemiyoruz. Akşam saatlerinde ise sıcaklık 20 derecenin altına iniyor.

İzmir ise oldukça sıcak günlere hazırlanıyor. Pazartesi 35 derece olan sıcaklık ilerleyen günlerde 40 dereceye yaklaşabilir. Yağış beklemiyoruz. Bu bölgede yaşayanların sıcak konusunda önlemlerini almaları gerekli. Ege Denizinde poyraz sert eseceğinden Çeşme taraflarında rüzgâr rahatlık verebilir.

Marmara Bölgesi hem aşırı sıcaklarla hem de nem ile boğuşmaya devam ediyor. Bölgenin batısında Edirne, Kırklareli taraflarında sıcaklıklar 40-42 dereceyi bulurken, doğu kesimlerinde ortalama 35-37 derece ölçülüyor. Bu durum üç gün daha etkisini devam ettirecek. Yağış beklemiyoruz.

Ege Bölgesinin orta bölümleri sağanak ve gök gürültülü yağışın etkisinde. Pazartesi akşam saatlerine kadar bu yağışın Muğla ve Bodrum’a da ulaşmasını bekliyoruz. Su baskını olabilir dikkat ancak oldukça kısa süreli... Salıdan itibaren bölge genelinde yağış beklemiyoruz ve sıcaklığın birkaç derece artarak 36-40 derece arasında değişeceğini tahmin ediyoruz.

Akdeniz Bölgesinde pazartesi Antalya, Fethiye ve Burdur çevreleri yağış alabilir. Bu yağışlar kısa süre etkili olduktan sonra bölgeyi terk edecek. Salıdan itibaren Ege Bölgesinde beklediğimiz sıcaklık artışını Akdeniz’de de bekliyoruz.

Karadeniz Bölgesinin doğusundaki yağışlar etkisini tamamladı. Hafta başında yalnızca bölgenin batısında Bolu, Karabük ve Kastamonu taraflarında yağış geçişleri var. Bu yağışların da en geç gece saatlerinde etkisini kaybetmesini bekliyoruz. Bölgede ortalama 27 ila 32 derece arasında değişen sıcaklıklar var.

İç Anadolu Bölgesinin batısında Eskişehir taraflarında bir yağış geçişi görülebilir. Onun dışında bölge geneli aşırı sıcaklarla mücadele ediyor ve bu sıcaklar üç gün daha devam edecek gibi gözüküyor. Çarşamba günü bölge genelinde 36 ila 38 derece arasında sıcaklıklar bekliyoruz dikkatli olunmalı…

Doğu Anadolu Bölgesinde yağış yok ve sıcaklıklar çok yüksek. Üç gün yağış beklemiyoruz. Malatya, Elazığ çevreleri 40 dereceyi görebilir. Erzurum dahi 34-35 derece.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yine üç gün boyunca yağış beklemiyoruz. Oldukça kurak bir yaz geçiren bölgede yine yüksek sıcaklıklar dikkat çekiyor. Üç gün boyunca yine 38-42 derece aralığında sıcaklıklar var ve yağış beklentimiz maalesef yok.

İstanbul’un ayrıntılarına geçersek:

Pazartesi - Az bulutlu ve açık, 25-35 derece

Salı - Az Bulutlu ve açık; 24-35 derece

Çarşamba - Az bulutlu ve açık; 22-32 derece

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın