Sıcaklar kadar aşırı nemle de mücadele edeceğiz

İstanbul’da yaşayanlar bu hafta hem sıcaklarla hem de aşırı nemle bunaltıcı bir hafta yaşayacaklar.

Sıcaklar kadar aşırı nemle de mücadele edeceğiz

Nem oranı gelecek perşembeye kadar %90’ların bile üstüne çıkabilir. Bu durumda hava sıcaklığını olduğundan çok daha fazla hissedeceğiz. Bu süre zarfında nemden dolayı oluşacak buharlaşma yüzünden de bugün İstanbul’un doğu tarafında yaşadığımız gibi sürpriz kısa süreli sağanaklar ile de karşılaşabiliriz. Ara sıra kuvvetli esen poyraz kuzeydoğu rüzgarı olduğundan Karadeniz’in nemli havasını üstümüze taşıyor. Dolayısıyla özellikle rüzgar kesildiği zamanlarda nem çok daha fazla artıyor. Bunu yaşayacağız. Nemin etkili olduğu bu zaman diliminde tansiyon hastalarının, kalp hastalarının aktivitelerini azaltması, vücudumuz terden dolayı çok su kaybedeceğinden bol bol su içilmesi gerekmektedir.

Bu durum yaklaşık 11-12 Ağustos’a kadar devam edecek gibi gözüküyor. Ondan sonra bir serinleme ve sıcaklıkların mevsim normallerinin altına düşme ihtimali var. Vade uzun.. Bir sonraki bültende detayları daha belirginleşir.

Yurt geneline baktığımızda ise bugün şu anda Marmara’nın güneyinde (Bilecik ve Balıkesir)ve doğusunda (Kocaeli) İstanbul’un doğusu Tuzla civarı,, Egenin iç kesimlerinde (özellikle Kütahya bölümünde) ve Muğla’nın bazı ilçelerinde, Akdeniz’in göller yöresi ve Fethiye taraflarında, İç Anadolu’nun batısında Eskişehir hattında ve Aksaray, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde hattında ve Karadeniz’de Artvin dolaylarında zaman zaman etkili olan gök gürültülü sağanak geçişleri görmekteyiz. Öyle ki bu yağışlar özellikle Akdeniz bölümünde sel ve su baskını riski de taşıyr.. Şu anda Kütahya’da yaşanan yağış da hayli kuvvetli.. O da sel ve su baskını tehlikesi doğrabilir.. Bu yağışların cumartesi de devam edeceğini Pazar ise etki alanını daraltacağını tahmin ediyoruz. Tatil bölgelerinde bu süreçte yağışlar olacaktır.

Başkent Ankara bu geceden itibaren yağışlı havanın etkisine girecek. Yarın ve Pazar gök gürültülü sağanak geçişleri bekliyoruz. Pazar öğlen hava açacaktır. Buna rağmen başkentte 30 derecenin altında sıcaklık beklemiyoruz. 32-34 derecelerde..

İzmir ise 3 gün boyunca sıcak.. Yağışlı hava İzmir’in komşu illerine kadar yaklaşıyor ancak merkezine ulaşamyor. Yağış beklemiyoruz.. Sıcaklık 36-37 derecelerde..

Bodrum, Marmaris ve Fethiye’de ara sıra yağışlar görülüyor. Bu yağışlar cumartesi de aralıklı devam edecek. Pazar günü Muğla ve ilçelerinde havanın açmasını bekliyoruz.

Marmara Bölgesi’nde yüksek neme dikkat.. Hava sıcaklığı yüksek.. Ara sıra sürpriz yerel yağış geçişleri olabilir. Bölgenin doğusunda 35, batısında Edirne civarlarında 38 ila 40 derece ölçülebilir.. Lütfen çok dikkat..

Ege Bölgesi’nde yarın yağış neredeyse tüm bölgeyi saracak. Bir tek İzmir taraflarında yağış görülmeyebilir. Pazar günü de devam etmesini beklemekteyiz. Sıcaklık özellikle iç kesimlerde 30 derecenin altına inebilir. Kıyı kesimlerde ie 33-35 derece aralığında..

Akdeniz Bölgesi’nde bugün kuvvetli yağışlar görüyoruz. Bu akşam ve yarın Antalya da bu yağışlardan etkilenecek. Adana çevresindeki yağışlara dikkat.. Su baskını tehlikesi olabilir.. Ancak Pazar günü şu an için yağış beklentimiz yok.. Bir tek göller yöresinde yağış devam edebilir. Sıcaklıklar yağış anında 30 derecenin altına düşebilir. Antalya 31-33 derecelerde.. Hem nem yüksek olduğundan hem de yer

sıcaklığı oldukça fazla olduğundan özellikle Adana ve sahil tarafında sel ve su baskını riski var.. Dikkatli olunmalı..

Karadeniz Bölgesi’nde batı tarafında nem kaynaklı yerel sağanak geçişlei görebiliriz. Doğu tarafında Rive Trabzon Artvin hattında yağış geçişlerinin yarın da devam etmesini bekliyoruz. Pazar günü yağış doğu kısmını terk ederken, orta bölümde anlık etkili yerel yağışlar devam edebilir. Sıcaklıklar doğu bölümde 30 derecenin altında batıda ise üstünde..

İç Anadolu Bölgesi’nin batı kesiminde özellikle Eskişehir tarafında an itibarıyla etkili yağışlar gözüküyor. Bu yağış ın yarın bölgenin tamamına yayılmasını bekliyoruz. Ancak sıcaklıklar yine oldukça yüksek.. 33-35 derecelerde.. Bu yüzden yağış miktarı kuvvetli olabilir. Dikkatli olmakta fayda var.. Pazar günü yağışların doğu bölümünde etkisini kaybetmesini ancak batı bölümünde devam etmesini bekliyoruz.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde bu yağışlı sistem ulaşmıyor. Belki biraz Doğu Karadeniz ile komşu olan bölüm etkilenebilir. Onun dışında yağış beklemiyoruz. Sıcaklıklar yüksek.. Yalnız gece sıcaklıkları yine düşük.. Gündüz gece sıcaklık farkı yine 20 dereceyi geçebilir. Buna dikkat edilmeli..

Güney Doğu Anadolu Bölgesi 3 gün boyunca sıcak ve kurak olamaya devam edecek.. Yağış beklemiyoruz.. Sıcaklıklar 36-40 derece aralığında..

İstanbul’un ayrıntıları ise şöyle:

Cuma: Parçalı Bulutlu 23 33

Cumartesi : Parçalı Bulutlu 24 35

Pazar: Parçalı Bulutlu 25 35

Tekrar hatırlatmakta fayda var. Nem çok yüksek olacağından İstanbul çevresinde sürpriz anlık ve yerel   yağış geçişleri olabilir.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın