Özellikle Trakya’da yağışlara dikkat!

Bir haftadır takip ettiğimiz gibi oldukça sıcak geçen günlerden sonra özellikle Marmara Bölgesi ve Batı Karadeniz’i serinletecek bir dalga ile perşembe günü itibarı ile karşı karşıya kalacağız.

Özellikle Trakya’da yağışlara dikkat!

Perşembe rüzgâr karayelden esiyor ve serinleme hissini veriyor. İlerleyen saatlerde serinlemeyi daha fazla hissedeceğiz. Akşam saatlerinden sonra İstanbul’da da görülecek gök gürültülü sağanak yağışın en fazla etkili olacağını beklediğimiz yer Trakya. Özellikle Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde oldukça etkili sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekliyoruz. Bu yağış zamanla doğuya kayıp İstanbul’u da içine alacak şekilde Batı Karadeniz’e ulaşacak şekilde devam edecek. İstanbul’daki yağışın Trakya kadar etkili olmasını beklemiyoruz ama etkisiz bir yağış da diyemeyiz.

Bu sistemin yağış kısmının oldukça hızlı olacağını ve çabuk biteceğini tahmin ediyoruz. Cuma günü sabah saatlerinde en geç öğlene doğru yağışın kesilmesini bekliyoruz. Hafta sonu yağış ihtimali az... Ancak yağışın kesilme olasılığına rağmen özellikle cuma serinlemeyi oldukça kuvvetli hissedeceğiz.

İstanbul’da cuma günü hava sıcaklığı 25 derece civarında olacak. Hafta sonu tekrardan sıcaklıklar artacak ama son birkaç gündür yaşadığımız gibi günlük hayatımızı bile etkileyen sıcaklar şu an için beklentimiz dahilinde değil.

Marmara Bölgesinde yukarıda da bahsettiğimiz gibi özellikle batı bölümdeki sağanak yağışlar sel ve su baskını riski içeriyor. Dolu hadisesi de gözükebilir. Şimşek ve yıldırımlar etkili olabilir. Bu konuda önlem almakta fayda var. Özellikle gece saatlerinde bu durumdan Marmara’nın güney ve doğusu da etkilenecek. Edirne kadar olmasa da yine de etkili yağış bırakma potansiyeli var. Yıldırım, şimşek ve dolu riski bu bölümde de var. Cuma en geç öğlen civarı yağışın kesilmesini bekliyoruz.

Ege Bölgesinin batı ve orta kesimi de bu yağışlı sistemden etkilenecek. İzmir, Manisa, Aydın, Kütahya çevrelerinde de sağanak yağış geçişleri görebilir. Kıyı kesiminde yağışlar bu gece kesiliyor.

Cumartesiden itibaren sıcaklık artmaya başlıyor.

İç Anadolu Bölgesi’nde başken Ankara bugün çok sıcak bir gün geçirecek sıcaklık 40 dereceye yaklaşabilir. Serinleme ve sağanak yağış yarın Ankara’da da etkili olacak ve sıcaklık 30 dereceye kadar gerileyecek. Yağış kısa süreli. Cumartesi bölge genelinde yağış beklemiyoruz. Sıcaklıkların da 30-32 derecelerde olacağını tahmin ediyoruz.

Karadeniz Bölgesinin batı bölümü bu gece ve yarın sabah, orta ve doğu kesimleri ise cuma ve cumartesi bu yağışlı sistemden etkilenecek. Özellikle cuma sabaha kadar batı bölümdeki yağışlara dikkat! Marmara Bölgesinde bahsettiğimiz riskler bu bölgemiz için de geçerli. Batı bölümünde sıcaklıklar 25 ila 28, özellikle yarından sonra orta ve doğu bölümde 26-27 derece aralığında seyredecek.

Akdeniz Bölgesi bu sistemden çok etkilenmiyor. Üç gün boyunca hava açık. Antalya bugün 33 derece. Cumartesi yine 35 derecenin üstüne çıkabilir. Adana da 35-36 derecelerde… Bölge genelinde de benzer sıcaklıklar var ve 3 gün boyunca önemli bir değişiklik beklemiyoruz.

Doğu Anadolu Bölgesi yaşanacak sistemin doğusunda kalıyor. Dolayısıyla çok etkilenmeyecek. Bölge genelinde gündüz 33 derecenin üstünde sıcaklıklar var ama gece saatlerinde ise bu sıcaklık neredeyse kış değerlerine geriliyor. Örneğin Erzurum öğlen en sıcak saatlerde 33 dereceye ulaşırken gece beklenen en düşük sıcaklık 11 derece. Gün içinde 20 derecenin üstünde farklar var. Dikkat!!

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde durum uzun zamandır değişmedi. Yine değişim gözükmüyor. 37-42 derecelerde olan sıcaklıklar ve açık hava bölge genelinde üç gün daha devam edecek.

İstanbul’un ayrıntısına bakarsak; Perşembe günü akşam saatlerine kadar son birkaç gün gibi olmasa da yine de sıcak olacak. En yüksek 31-32 dereceyi göreceğiz. Daha sonra bulutlanma artacak ve ilerleyen saatlerde yağış giriş yapacak. Sıcaklık düşmeye başlayacak. Yağışın en etkili olacağı kısım ise gece ile gece yarısı arasındaki bölüm. Yağış anında kuvvetlenecek rüzgâra, yıldırım ve şimşek aktivitelerine, yaşanabilecek dolu hadisesine ve çok kısa sürede fark edeceğimiz sıcaklık düşüşüne dikkat.

Bu çok hızlı bir sistem olacağından cuma sabahı yağışın kesilmesi çok kuvvetli bir ihtimal. Buna rağmen sıcaklık en fazla 25 derece civarında kalabilecek. Öğlen ve sonrası hava parçalı bulutlu bekliyoruz.

Cumartesi yağış beklemiyoruz. Hava parçalı bulutlu. Sıcaklıklar biraz yükselecek. 30 derece sıcaklık bekliyoruz.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın