15 Temmuz için İsrail´de anma

Türkiye´nin İsrail Büyükelçiliği, Tel Aviv Yafo’da bulunan Büyükelçilik Türk Kültür Merkezinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle şehitleri anma etkinliği düzenledi.

15 Temmuz için İsrail´de anma

Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Kemal Ökem tarafından düzenlenen etkinliğe, büyükelçilik çalışanları, Türk Silahlı Kuvvetleri ataşesi, Kültür ve Turizm Müşavirliği Büro sorumlusu Nermin Batmaz, THY’nin Tel Aviv ofisi çalışanları, İsrail’deki Türkiyeliler Birliği Derneği adına Başkan Zali de Toledo ve Nesim Güveniş, İsrail’de faaliyet gösteren Türk inşaat şirketleri temsilcileri ile Anadolu Ajansı Kudüs ekibi katıldı. 

Büyükelçi Ökem, konuşmasında yapılan törende devlet ve millet olarak amaçlarının, Türkiye'ye karşı yapılan darbe girişiminin engellenmesi esnasında şehit olanları rahmet ve minnetle anarken bir yandan da demokrasinin zaferini kutlamak olduğunu belirtti.

Ökem, darbe girişimine katılanların gösterdiği vahşet ve ihanetin tarif edilemez büyüklükte olduğunu ifade ederek, “O gece tarihimizdeki en kanlı terör eylemi yaşanmıştır. 250 vatandaşımız şehit olmuş, iki binden fazla insanımız yaralanmış ve başta Türk demokrasisinin tecelli ahı TBMM olmak üzere ülkemizin kurumlarına büyük hasar verilmiştir” dedi. Ökem, “O gün şehit düşen insanlarımıza rahmet diliyoruz. Tüm şehitlerimize ve gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.  

Konuşmanın ardından 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimini anlatan, Anadolu Ajansı tarafından hazırlanan kısa bir belgesel film gösterildi.

Şehitlere için bir dakikalık saygı duruşundan sonra İstiklal Marşı söylendi.

Büyükelçi Ökem son olarak, "Dünyanın neresinde olursa olsun kalbi bu milletle olan, Türkiye’de yaşanan bütün sorunları kalpten, gönülden aynı duygularla ve düşüncelerle yaşayan; mutlu duyguları da aynı şekilde paylaşan bütün bu insanların her birini saygıyla selamlıyorum" sözleriyle törene katılanlara teşekkür etti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın