İsrail teknolojisi Afrika’yı geliştiriyor

Sivan Ya’ari’nin kurduğu ‘Innovation Africa’, 1 milyon kişiye güneş enerjisi, gelişmiş sulama sistemi ve daha temiz su imkânı sunuyor.

İsrail teknolojisi Afrika’yı geliştiriyor

İsrailli kadınların yönettiği ve İsrail teknolojilerini kullanan bir yardım kuruluşu, Afrika genelindeki 104 köye su ve elektrik götürüyor.

Sivan Ya’ari tarafından kurulan İsrailli ‘Innovation Africa’ kuruluşu, Malavi, Uganda, Tanzanya, Güney Afrika ve kıtadaki diğer ülkelerdeki kırsal köylerde hayatı iyileştirmenin yollarını arıyor. Bunun için de uçsuz bucaksız kıtanın ulaşılması güç yerlerinde ihtiyaçlara uygun çözümler bulmak için İsrail’in teknolojik inovasyonlarından yararlanılıyor.

Ya’ari’nin kuruluşu, elektriğin olmadığı ve bu yüzden ilaç veya yiyeceklerin buzdolabında saklanamadığı veya okullarda ışıkların açılamadığı yerlerde, İsrail’deki çatılarda sıklıkla rastlanan güneş enerjisi panellerini tercih ediyor. Bu yeni enerji kaynakları sayesinde köylüler, elektriğin bulunduğu bir priz aramak için köyün dışına çıkmadan cep telefonlarını şarj edebiliyor ve iletişim kanallarına ve internete daha fazla erişebiliyorlar. Güneş enerjisiyle çalışacak şekilde tasarlanmış bilgisayarlar, eğitim aracı olarak kullanılıyor.

İsrail yapımı kilitler de hırsızlığı azaltmaya yardımcı oluyor. İsrail’in damlama sulama sistemleri, tarımda su kullanımının verimliliğini önemli ölçüde artırarak daha ucuz ve fazla hasat elde edilmesini sağlıyor. Suyu – ve hatta lağım suyunu – elektrik kullanmadan arıtarak içilebilir hale getiren bir manuel pompa, suyu daha güvenli yapıyor.

Innovation Africa’nın verilerine göre, kuruluşun projeleri yüz binlerce kişinin yaşam koşullarını iyileştirdi. Grubun web sitesine göre, Malawi’de 23 projeyle 319 bin kişiye yardım ediliyor. 56 projeyle 360 bin Ugandalıya, on üç projeyle de 79 bin Tanzanyalıya ulaşılıyor. Kuruluş aynı zamanda Güney Afrika, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Senegal ve Etiyopya’da projeler yürütüyor.

Ya’ari, Afrika’ya ilk ziyaretini çok uluslu bir finans şirketinde çalışırken yapmış.

“Köylere ilk gittiğimde, yoksulluğu ve çocukları gördüğümde hep kendi çocukluğumu düşündüm. Benim pek bir şeyim yoktu ama onların hiçbir şeyi yok.”

Innovation Africa, çoğu kadınlardan oluşan üst düzey yöneticilere sahip. Buna grubun en üst düzey altı görevlisi dâhil.

Kaynak: The Times of İsrael 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın